Sinirihmoista kokemuksia?

jotain positiivistäkin

Mulla on 250litraisessa akvassa 5 sinirihmakalaa. Ne on nyt noin 5cm kokoisia. Ovat aivan ihania, mutta mistä johtuu, että niillä on selässään ns. ruhjeita, yhdellä on tummansinisiä pieniä laikkuja pari, ja yhdellä on pieni ruskehtava kohta. Eivät ole suurentuneet, eivätkä muutenkaan muuttuneet. Erottaako tuon kokoisista jo sukupuolen? Mulla on myös kaksi lehtikalaa. Onko kenelläkään kokemuksia noista sinirihmoista? Olen usealta taholta kuullut, että ne tulevat toimeen keskenään, kunhan niitä on 4-5 pitääkö paikkansa?? Jos yksi rihmoista on ns. ongelma muita kohtaan, voin laittaa sen toiseen akvaarioon.

4

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainomieli1981

      Sinirihmakalat ovat kyllä todella kauniita kaloja, mutta eivät kilteimmästä päästä. Aika hurjalta kuulostaa sinirihmat ja lehtikalat samassa akvaariossa. Sinirihmat ovat yleensä todella äkäisiä varsinkin kutuaikana, joten varaudu ruumiiden tuloon jos aiot pitää niitä vielä täysikasvuisena samassa altaassa lehtisten kanssa... Pidä joko lehtikalat tai sinirihmat, molempia et ikävä kyllä voi pitää kun rihmat kasvavat. Nyt jo on ahdasta jos ne ovat alkaneet toisiaan runnomaan.

      Vaikka pitäisit pelkät rihmat niin tuo 5 kpl kuulostaa liian isolta porukalta tuon kokoiseen akvaan, sen verran agressiivisesta kalasta on kuitenkin kyse. Todennäköisesti nuo ruhjeet johtuvat tappelusta ja uskoisin, että pahempaa on luvassa kunhan kalat kasvavat. Itse en laittaisi tuon kokoiseen altaaseen kuin yhden sinirihman. Koiras 2 naarasta saattaa EHKÄ onnistua jos yksilöt ovat suht rauhallisia, mutta sekään ei välttämättä onnistu... Mitä muita kaloja altaassa on?

      • harmittaa kyllä

        Muina kaloina on monneja 5. Rihmat on hankittu pari viikkoa sitten. Kahdessakin hyvässä eläinkaupassa sanottiin, että rihmat menevät, kun niitä on muutama, ja että kun ne ovat olleet jo kauan yhdessä. Täytyy nyt seurata tilannetta.


    • harakka

      Sinirihmat taitaa olla ärhäkämmästä päästä rihmakaloista.
      Yhtä koirasta kohden miel 2 naarasta. Ja tuon kokoiseen ei kyllä mahdu kuin 1 koiras.
      Koiras rakentaa pesää ja ottaa itselleen oman reviirin jota se puolustaa. Ja muut reviirille uskaltavat saavat lähdöt.
      Katso niiden selkäeviä. Koiraalla evä pidempi ja teräväkärkinen. Naaraalla lyhyt ja pyöreä.
      Pidä 1 koiras ja 2 naarasta, loput palauta eläinkauppaan. Kalat pussiin ja marssit sinne. Kerro että tappelua tuli. Vaihda vaikka ruokaan tms jos ei meinaa rahallisesti hyvittää.
      Lehtikala-asiaan en sano mitään koska mulla ei lainkaan kokemusta niistä.

      • jukka

        180-litraisessa on kaksi sinirihmanaarasta ja kaksi keskikokoista lehtikalaa. Sinirihmat sekä lehtikalat käyttäytyvät keskenään hyvin asiallisesti. Ei toistaiseksi mitään ongelmia. Agressiivisin rihmakalani on ollut koiraspuolinen keltarihmakala. Se ahdisteli naaraspuolista keltarihmakalaa niin, että naaraan evät rispaantuivat eikä ruoka enää maistunut. Koiras erotettiin pari kuukautta sitten naaraasta, ja nyt naaras syö hyvin ja sen evät ovat terveet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5140
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2733
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      106
      2262
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1794
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      25
      1780
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      36
      1753
    7. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      0
      1710
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      88
      1551
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1495
    10. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1458
    Aihe