Sinirihmoista kokemuksia?

jotain positiivistäkin

Mulla on 250litraisessa akvassa 5 sinirihmakalaa. Ne on nyt noin 5cm kokoisia. Ovat aivan ihania, mutta mistä johtuu, että niillä on selässään ns. ruhjeita, yhdellä on tummansinisiä pieniä laikkuja pari, ja yhdellä on pieni ruskehtava kohta. Eivät ole suurentuneet, eivätkä muutenkaan muuttuneet. Erottaako tuon kokoisista jo sukupuolen? Mulla on myös kaksi lehtikalaa. Onko kenelläkään kokemuksia noista sinirihmoista? Olen usealta taholta kuullut, että ne tulevat toimeen keskenään, kunhan niitä on 4-5 pitääkö paikkansa?? Jos yksi rihmoista on ns. ongelma muita kohtaan, voin laittaa sen toiseen akvaarioon.

4

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainomieli1981

      Sinirihmakalat ovat kyllä todella kauniita kaloja, mutta eivät kilteimmästä päästä. Aika hurjalta kuulostaa sinirihmat ja lehtikalat samassa akvaariossa. Sinirihmat ovat yleensä todella äkäisiä varsinkin kutuaikana, joten varaudu ruumiiden tuloon jos aiot pitää niitä vielä täysikasvuisena samassa altaassa lehtisten kanssa... Pidä joko lehtikalat tai sinirihmat, molempia et ikävä kyllä voi pitää kun rihmat kasvavat. Nyt jo on ahdasta jos ne ovat alkaneet toisiaan runnomaan.

      Vaikka pitäisit pelkät rihmat niin tuo 5 kpl kuulostaa liian isolta porukalta tuon kokoiseen akvaan, sen verran agressiivisesta kalasta on kuitenkin kyse. Todennäköisesti nuo ruhjeet johtuvat tappelusta ja uskoisin, että pahempaa on luvassa kunhan kalat kasvavat. Itse en laittaisi tuon kokoiseen altaaseen kuin yhden sinirihman. Koiras 2 naarasta saattaa EHKÄ onnistua jos yksilöt ovat suht rauhallisia, mutta sekään ei välttämättä onnistu... Mitä muita kaloja altaassa on?

      • harmittaa kyllä

        Muina kaloina on monneja 5. Rihmat on hankittu pari viikkoa sitten. Kahdessakin hyvässä eläinkaupassa sanottiin, että rihmat menevät, kun niitä on muutama, ja että kun ne ovat olleet jo kauan yhdessä. Täytyy nyt seurata tilannetta.


    • harakka

      Sinirihmat taitaa olla ärhäkämmästä päästä rihmakaloista.
      Yhtä koirasta kohden miel 2 naarasta. Ja tuon kokoiseen ei kyllä mahdu kuin 1 koiras.
      Koiras rakentaa pesää ja ottaa itselleen oman reviirin jota se puolustaa. Ja muut reviirille uskaltavat saavat lähdöt.
      Katso niiden selkäeviä. Koiraalla evä pidempi ja teräväkärkinen. Naaraalla lyhyt ja pyöreä.
      Pidä 1 koiras ja 2 naarasta, loput palauta eläinkauppaan. Kalat pussiin ja marssit sinne. Kerro että tappelua tuli. Vaihda vaikka ruokaan tms jos ei meinaa rahallisesti hyvittää.
      Lehtikala-asiaan en sano mitään koska mulla ei lainkaan kokemusta niistä.

      • jukka

        180-litraisessa on kaksi sinirihmanaarasta ja kaksi keskikokoista lehtikalaa. Sinirihmat sekä lehtikalat käyttäytyvät keskenään hyvin asiallisesti. Ei toistaiseksi mitään ongelmia. Agressiivisin rihmakalani on ollut koiraspuolinen keltarihmakala. Se ahdisteli naaraspuolista keltarihmakalaa niin, että naaraan evät rispaantuivat eikä ruoka enää maistunut. Koiras erotettiin pari kuukautta sitten naaraasta, ja nyt naaras syö hyvin ja sen evät ovat terveet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      128
      5295
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      193
      5007
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      86
      3486
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3008
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      30
      2384
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      253
      1826
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      4
      1445
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1374
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1355
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      76
      1082
    Aihe