kun sähkölaskut ovat olleet näinä talvikuukausina keskimäärin satasen pienempiä viimevuotiseen verrattuna. Äskenkin postilaatikosta hain yli satasen pienemmän laskun, kun viime vuonna vastaavaan aikaan. Mitähän ne sähköyhtiöt nyt hautoo mielessään, kun ei budjetoitu rahallinen tulos täyty läheskään lauhuuden takia?
Ajatelkaa, jos Tekin olette säästäneen satasen kuukaudessa, sähköyhtiöt menee konkurssiin jos ne ei pian jotain keksi? Pelottaa, mitä keksivät.
Nyt pelottaa,
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kokoukseen on jo painettu valmis lomake hyväksyttäväksi, että siirtohintaa nostetaan reilusti, koska siinnä ei ole kilpailua. Kaiken lisäksi vesivarastot pursuu yli, joten joudutaan turvautumaan ohijuoksutukseen ja koska siitä vedestä ei saa rahaa, niin sekin lisätään laskuun. Käykäähän muuten mökeillä vetämässä veneitä ylemmäs ja laitureita sitomassa puihin kiinni, koska uhkailevat kevääksi ennätystulvia.
- Anonyymi
Vettä on paljon, joten juoksitetaan ohi voimaloiden, tuosta huvista herra Puutin lähettää meille laskun, se maksaa.
- Anonyymi
Se ohijuoksutusveden ylimääräinen maksaminen Venäjälle on niitä Kekkosen Venäjälle tekemien reissujen saunalöylyjen jälkeisiä sopimuksia.
- Anonyymi
Kun sähkön kulutus pienenee, pienenee myös sähköyhtiön rahavirta. Yhtiön on pakko nostaa energian hintaa, jotta tulos saadaan edellisvuotta paremmaksi. Jos kyseessä on samalla sähkön siirtoyhtiö, myös siirtohintoja on korotettava osakkeiden omistajien tyytyväisinä pitämiseksi.
Sähköyhtiöiden riistopolitiikan estämiseksi pitää perustaa pakkakunnille pieniä esimerkiksi kaasulla tai tuulivoimalla toimivia kunnan omia sähkölaitoksia ja irtaantua kokonaan valtakunnan sähköverkosta. Nämä eivät olisi herkkiä ilmastollisille häiriöille eikä siirtomaksuilla voitaisi enää ryöstää kuluttajia. Tällaisista laitoksista Suomen sähkönjakelu alkoi ja nyt on aika palata takaisin turvalliseen aikaan. Lieksan Sähkön toiminta alkoi paikallisesti vuonna 1918.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2486257Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.925156KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa164359Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1523138Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123091Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1702613Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,862553Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1741724- 461679
- 681525