Kauppaketju LIDL

Anonyymi

Millä konstilla saisimme vähittäiskauppoihin säpinää? Yrittäisimmekö saada tänne Outokummun seudulle Lidl- kauppaketjun myymälän?

17

75

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liian pieni ostajien joukko, ja nytkin iso osa ostaa Joensuun myymälästä. Tuskin tulee Outokumpuun Lidl - kauppa sillä ostajien määrä vähenee jokaisena vuotena tulevaisuudessa.

      Totuutta on katsottava peilistä.

      • Anonyymi

        Juuri näin, saksalaiset ei tee kauppoja käpykyliin, ainoastaan kasvukuntiin. Pilkkoon ei pitkä matka hyvää tietä samalla voi koluta myös muiden kauppojen tarjoukset ja voitot kotiin.


    • Anonyymi

      Pieni mahdollisuus olisi ainoastaan, jo meillä olisi kuo-jns tien varressa ostoskeskus, jonne siirtyisi keskustan kaupat. Omat vähäiset asukkaat kun eivät riitä minkään liikkeen pystyssä pysymiseen.
      Huomattavat määrät ohikulku liikenteestä toisi lisää asiakkaita monipuoliseen keskukseen.
      Mummut ja ukit saisivat kyydin keskustasta ostoksille. Vain tällainen ennakkoluuloton toimi pitäisi okun elinvoimaisena.
      Vanha kumpu kuopattaisiin alatorin notkoon.

      • Anonyymi

        Edellinen "anonyymi" on varsin oikeassa kauppakeskuksen sijainnista, siis Kuopio-Joensuutien varteen "pytinki"?


      • Anonyymi

        Ylämyllylle rakensivat liikekeskuksen joka vetää väkeä kuin siimaa, itsekin siinä käyn ohikulkimatkalla ostoksilla. Kahvio josta saa makoisia lounaita, Tokmanni, K- market, Apteekki, Osuuspankki ja muutama pienempi toimija löytyy saman katon alta.

        Samalla kaavalla rakennettu liikekeskus toimisi myös sisääntulotien varrella, pellolle rakennettuna veisi maajussilta elinkeinoa mutta toisi kenties vipinää ohikulkijoiden muodossa. Polttoaineen jakelu voisi toimia myös paikalla vaikka petko on lähellä..

        Katsooko mikään ryhmä vaan tekemistä kannattavaksi toiminnaksi ? K ja S ryhmällä hyvät marketit keskustassa, Tokmannille kelpaa nykyiset tilat... Jos muutos tulisi näin jäisi tyhjilleen isoja market tiloja joille ei olisi mitään käyttöä. Keskusta autioituisi entisestään, se olisi varmaa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ylämyllylle rakensivat liikekeskuksen joka vetää väkeä kuin siimaa, itsekin siinä käyn ohikulkimatkalla ostoksilla. Kahvio josta saa makoisia lounaita, Tokmanni, K- market, Apteekki, Osuuspankki ja muutama pienempi toimija löytyy saman katon alta.

        Samalla kaavalla rakennettu liikekeskus toimisi myös sisääntulotien varrella, pellolle rakennettuna veisi maajussilta elinkeinoa mutta toisi kenties vipinää ohikulkijoiden muodossa. Polttoaineen jakelu voisi toimia myös paikalla vaikka petko on lähellä..

        Katsooko mikään ryhmä vaan tekemistä kannattavaksi toiminnaksi ? K ja S ryhmällä hyvät marketit keskustassa, Tokmannille kelpaa nykyiset tilat... Jos muutos tulisi näin jäisi tyhjilleen isoja market tiloja joille ei olisi mitään käyttöä. Keskusta autioituisi entisestään, se olisi varmaa...

        Sysmänpellon ABC....eikös kuulosta hyvältä. Eikun nykyinen pyloni nurin ja pari kome kaupallista tilalle. Hyvältä kuulostaa


    • Anonyymi

      Saamme säpinää helposti. Kaikki ulosmenotiet poikki jolloin piiri pieni pyörisi kiivaasti oman napamme ympärillä...

    • Anonyymi

      Kauppakeskus. Lidl, Alko, Tokmanni, ABC, Mac dolads / BurgerKing, Leppänen, autopesula, yms.
      Ja kauppa käy, 30% enempi vähintään.

      • Anonyymi

        Ei kun rakentamaan keskusta, mitä enää miettimään... Rakentajille työpaikkoja ja kas marketti poikineen on typerän pylonin kohdalla, helvetin kalliin pylonin jolla ei asiakasvirrat ole kääntyneet keskustan suuntaan.

        Töpinäksi ja äkkiä..


    • Anonyymi

      Ei okussa lämmetä moiselle uudelle idealle. Porvaria leikkivät Vasemmistolaiset menettivät aikoinaan yhden maan suurimman maansiirto-ja autokauppa Yrityksen tyrimällä tonttikaupan Jns-Kuo tien varrelta. Suututtivat Okulsisen yrittäjän pois Jns, n kirjoille.
      Menetettiin miljoonien verotulot ja työpaikat.
      Suurimpana ryssijänä oli opettaja, joka oli vuosia "kuntamme edustajana". Myös Kyykerillä asuva oli pääpäsmärinä kateuksissaan.
      Että semmoinenoutokumpu meillä on.

      • Anonyymi

        Näillä mennään..
        Maansiirto / autoliikkeellä menee hyvin, Joensuussa päämaja ja työmaat ympäri maan.
        Automyyntiä löytyy monella paikkakunnalla, menetimme aikoinaan hyvän veronmaksajan joka olisi kotikylälleen rakentanut imperiuminsa.
        Opettaja oli oman aikansa jäärä, tunsin hänet hyvin yritin kääntää päätänsä mutta turhaan..

        Mutta nyt on turhaa haihatella kauppakeskuksen kanssa, jos sellainen rakennettaisiin olisi se lopullinen kuolinisku keskustan liikkeille...


    • Anonyymi

      Kuolinisku keskustan liikkeille?
      Ei, ei toki.
      Fyysinen osoite muuttuisi, mutta elinvoima liikkeillä parantuisi.
      Nykymenolla loppu tulee kuitenkin. Siitä tyhjät tilat kertovat.
      Kumpi paree?

      • Anonyymi

        Fyysinen osoite muuttuisi, keskustan toimitilat jäisi tyhjilleen lopullisesti.

        Mietitään vaikka S tai K kauppaa jos molemmat tai toinen siirtyisi Kuopion tien varrella vieden mukanaan esim Tokmannin näin tyhjenee hallit eikä uutta toimintaa tilalle tulisi. Kuopion tien viereen siirtyisi pian monet muutkin pienemmät yrittäjät jolloin tiloja tyhjenisi melkoisesti.

        Elinvoima voisi ehkä parantua yrityksillä mutta autottomat eläkeläiset jäisivät palvelujen ulkopuolelle, ei kaikilla ole varaa maksaa kyydistään 10 -20 euroa suunta.

        Turha haaveilla kuusta taivaalla, sama aurinko paistaa meille missä vaan, lähimmälle ostarille ei meidän keskustasta pitkäkään matka. Lähimpään Lidliin reilu 40 kilometriä hyvää tietä pitkin, vieressä Citymarket..


    • Anonyymi

      Tässäpä se nähdään. "Keskusta kuihtuu" on suurin hätä. So what?! Kaatuvat rakennukset Tyhjenee ne muutenkin . S jäis kylille. ABC tienvarteen.
      Koulukyydit syöttäisi asiakkaita liikekeskuseen kouluaikaan ja muulloin tietyin välein.

    • Anonyymi

      Aikoinaan samat, edellä mainitut "porvaria leikkivät Vasemmistolaiset" koittivat tuhota nykyisen Tokmannin paikalla olleen vaatetehtaan vuokrauksella kiristämällä. Johtajaa ostikin koko kiinteistön kunnan nenän edestä. Työllisti suuret määrät naisia pitkän aikaa ja maksoi suuret verotulot. Ja menestyi. Johtajan äkillinen poismeno hiivutti pikkuhiljaa toiminnan.
      Tällainen outokumpu on ollut yrittäjille.
      Ja jatkuu...

      • Anonyymi

        Tällä Temalit sopuloi kaiken sosialismille, ei oikeat porvarit. Temalit on vallan villakoiria joita pitää kunnioittaa joka käänteessä ja tarjota kalliit samppanjat ja konjakit voitelussa.


      • Anonyymi

        Oikea yrittäjäystävällisyyden esimerkki..

        Malmikummun yrittäjäkin piti ajaa käpälämäkeen, olisi ostanut rakennuksen kun kunta ei olisi ollut ahne.

        Ahneudella on hintansa, nytkin on myyntihinnan verran tullut tappiota ja lisää tulee...

        Päättäjämme !! Jatkakaa samaan tyyliin niin pian olemme entinen paikkakunta..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe