EU:N budjetti saattaa monesta suomalaisesta tuntua kaukaiselta käsitteeltä, joka ei vähempää voisi kiinnostaa. Varmasti näinkin. Toisaalta EU:n budjetti ja Suomen maksuosuudet ja budjetista saatavat tulot ovat juuri niitä asioita, joiden nimenomaan pitäisi kiinnostaa veronmaksajaa.
Suomi on nettomaksaja eli maksamme EU:lle enemmän kuin saamme sieltä tukina takaisin.
Vuonna 2018 summa oli 580 miljoonaa euroa.
Tämä koskee lieksalaisiakin
10
59
Vastaukset
- Anonyymi
Irti EU sta välittömästi. Ainut keino Suomen selviytyä tulevaisuudessa. Viher unelmoijille porttikielto pättäviin virkoihin . Rupeaa Suomen maatalouskin elpymään ja ihmiset oman maan tuotteita käyttämään. Ääni perussuomalaisille on ääni Suomelle.
- Anonyymi
EU leikkaa jälleen Suomen maataloustukia – Laura Huhtasaari: ”Eroon EU:sta!”
Julkaistu 18.02.2020 11:31, 69507 lukukertaa
Suomi on menettämässä satojen miljoonien eurojen maataloustuet EU:n tulevassa ns. "monivuotisessa rahoituskehyksessä". Perussuomalaisten meppi Laura Huhtasaari sanoo EU:n tuhoavan Suomen maatalouden ja vaatii eroa EU:sta.- Anonyymi
ja ohisalo vinkuu pakolaisia lisää Suomeen :
Uskomatonta, mutta totta – sisäministerin mukaan on toisarvoista selvittää aivan ensimmäiseksi, että keitä nämä lapset oikeastaan ovat, siis mistä he ovat tulleet ja miksi he ovat Kreikassa vastanottokeskuksessa. Nähdäkseni terveellä järjellä ja asiaa moraalisesti tarkasteltuna vain täysi tietoisuus lasten todellisesta tilanteesta on kaiken päätöksenteon perusta.
Ovatko lapset päätyneet salakuljettajien veneisiin omasta tahdostaan, perheensä toimesta matkaan pakotettuna, vaiko kenties he ovat leireillä jonkin ihmissalakujetusringin kaappaamina? Mistä he ovat kotoisin, siis ovatko he kenties lähteneet paikallisten ”karkkisetien” mukana karkuteille?
Kenties, jopa luultavasti, Lähi-idässä ja Afrikassa on parhaillaan tuhansia huolestuneita kyseisten lasten omaisia, ikävästä surevia, itkeviä äitejä, isovanhempia ja muita sukulaisia, jotka etsivät päivästä toiseen kadonnutta lastaan. Eikö tämän faktan selvittäminen ole ensisijaista kun mietimme, että miten näitä laittomina siirtolaisina saapuneita lapsia tulisi auttaa?
EU-Suomi sisäministeri Ohisalon johdolla kuitenkin vaatii, että lapset kuljetetaan kuin kasvoton karjalauma entistäkin kauemmas kotoaan ja huostaanotetaan heille täysin vieraan valtion toimesta, tuntemattoman kielen ja kulttuurin alueelle, koska siihen muka ”on varaa” ja jokin erikseen selvittämätön ”velvollisuus”. Mitä globalistien hulluutta tämä on! Tiesitkö, että persujen idoli, Unkarin populistipomo Viktor Orban on yksi Euroopan pahimmista keinottelijoista EU:n maataloutuilla? Semmosta se on Unkarissa että päällepäin haukutaan EU:ta, mutta toisella kädellä huijataan EU:lta kaikki mikä irti lähtee.
- Anonyymi
JokaAlanAsiantuntija kirjoitti:
Tiesitkö, että persujen idoli, Unkarin populistipomo Viktor Orban on yksi Euroopan pahimmista keinottelijoista EU:n maataloutuilla? Semmosta se on Unkarissa että päällepäin haukutaan EU:ta, mutta toisella kädellä huijataan EU:lta kaikki mikä irti lähtee.
Pahin keinottelija maataloustuissa oli Englannin hovi, mutta nyt se brexitin myötä taitaa loppua! Tosihan on että Suomi maksaa EU:lle paljon enempi mitä se saa, ja olisi kyllä hyvä jos joku meiltäkin härmlandiasta saisi keinoteltua sieltä rahaa takaisin vaikka vilpillä.
Mutta ninpäin se menee että EU huijaa Suomelta minkä irti lähtee. - Anonyymi
JokaAlanAsiantuntija kirjoitti:
Tiesitkö, että persujen idoli, Unkarin populistipomo Viktor Orban on yksi Euroopan pahimmista keinottelijoista EU:n maataloutuilla? Semmosta se on Unkarissa että päällepäin haukutaan EU:ta, mutta toisella kädellä huijataan EU:lta kaikki mikä irti lähtee.
Pahin keinottelija maataloustuissa oli Englannin hovi, mutta nyt se brexitin myötä taitaa loppua! Tosihan on että Suomi maksaa EU:lle paljon enempi mitä se saa, ja olisi kyllä hyvä jos joku meiltäkin härmlandiasta saisi keinoteltua sieltä rahaa takaisin vaikka vilpillä.
Mutta ninpäin se menee että EU huijaa Suomelta minkä irti lähtee. Anonyymi kirjoitti:
Pahin keinottelija maataloustuissa oli Englannin hovi, mutta nyt se brexitin myötä taitaa loppua! Tosihan on että Suomi maksaa EU:lle paljon enempi mitä se saa, ja olisi kyllä hyvä jos joku meiltäkin härmlandiasta saisi keinoteltua sieltä rahaa takaisin vaikka vilpillä.
Mutta ninpäin se menee että EU huijaa Suomelta minkä irti lähtee.Millä tavalla Englannin hovi keinotteli maataloustuilla? Onko sinulla lähdettä tälle?
Jos Englannin hovi on tällainen keinottelija, eihän Brexit sitten heitä auttanut brittejä tässä asiassa. Nyt vain he itse kärsivät hovinsa keinottelusta ja EU on siltä turvassa.- Anonyymi
JokaAlanAsiantuntija kirjoitti:
Millä tavalla Englannin hovi keinotteli maataloustuilla? Onko sinulla lähdettä tälle?
Jos Englannin hovi on tällainen keinottelija, eihän Brexit sitten heitä auttanut brittejä tässä asiassa. Nyt vain he itse kärsivät hovinsa keinottelusta ja EU on siltä turvassa.Esim. kuningattarella on miljardiomaisuus ja silti vetää maataloustukia! Sanoisimpa että aika röyhkeää.
Tästä nöhädän kuitenkin se hommeli, että vaikka persut syyttävät EU:ta rahojen viemisestä, he eivät kuitenkaan syytä kamuaan Orbania joka keinottelee näillä Suomenkin nettomaksuilla. Kaikkea ei äänestäjän aina tarvitse tietää.
- Anonyymi
nöhädän sekin ,että Suomi maksaa huomattavasti enemmän EUlle kuin mitä hyötyy .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel353655Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1342489Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v452008Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen121593Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.761586Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma561356Mun on pakko uskaltaa
Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e781262- 671260
Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen681204- 701182