Kalajoen maisemiin.
ProForest siirtyy Korkatin kylältä
Anonyymi
51994
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
👍👍👍👍👍👍
Kalajoki lakkautti muuan vuosi sitten 7 kyläkoulua kertarysäyksellä, ja vetovoima ja imu vain vahvistuu.
Kymmeniä avauksia kyläkouluista ja eikös traumatisoituneet jauha samaa pskaa kaikissa muissakin avauksissa? Mitä jos kokeilisit terapiaa?
Täytyy ihailla kalajokisten kyvykkyyttä: sen sijaan, että olisivat riitelyllään pilanneet kaupunkinsa talouden ja varsinkin maineen, ovat saaneet osan lakkautetuista kouluista myytyä yritystoimintaan ja nyt ne maksavat veroja. Hyöty tulee koko kaupungille.
Onko Kalajokikin kaupunki? :O :O :O
Onko teillä siellä noirutulla Pohojanmaalla kaikki kyläpahaset oikein kaupunkeja? :O
MIKSI?
Onko Metsäkylä kaupunki?
Korkattiin tehtiin tuota tarkoitusta varten massiivinen parkkipaikka.
Nyt se jää varmaankin lentokentäksi.
Eli pienet eturyhmät kykenevät Haapavedellä
pyörittämään valtuustoa miten tahtovat?
Eli kaupungin asukkaiden sekä heidän lastensa asioista esim. koulu olisi pitänyt päättää muutama valtuutettu eli keskustan johtoporras mutta kun voi, pienet eturyhmät pyöritti valtuustoa miten halusivat?? Saako kysyä miten valtuustoa pyörittää pienet eturyhmät tasan tarkkaan sen yhden kerran kun valtuustoa ei pyörittänyt miten haluaa junttaajat kuten sukupolvien ajan aikaisemmin ovat tehneet?
Kyllä sinä tiedät ettei sinua vtuta mikään muun kuin se, että junttauskulttuurin johtoporras jäi historiallisesti yhden kerran toiseksi äänestyksessä junttauksen mennessä siten edelleen historiallisesti ensimmäisen kerran penkin alle. Ei sinua kuten ei loikkareitakaan kiinnosta pätkän vertaa jotkin kyläkoulut jotka suljetaan joka tapauksessa jos oppilasmäärät tippuu liian alas vaan se, että valtuuston enemmistöksi muodostui hyvävelien sijaan valtuutet eri puolueista astuen edellisten varpaille jotka ovat tähän asti tehneet ihan mitä heitä lystää kaupungin johdossa. Räkytä puskista kuten olet jo kuukausia somessa tehnyt mutta saako kysyä miten paljon sinä sillä ääniä loikkareille tuot vai käykö jopa niin, että viet niitä edellisiltä ohjaten ne kyläkouluja kannattaneille esim. keskustalaisille? Aktiivisuus somessa sen verran suurta etten paljoa ihmettelisi jos olisit yksi näistä hyväveljistä kun noin seinien sisälle ottaa ihan epäterveessä määrin? Ei kukaan terve ihminen vajoa psykoosin rajamaille päätöksen takia minkä asiasisältö oli niinkin valtava kuin että kyläkoulut suljetaan vasta kun oppilasmäärät tippuu tasolle missä niiden ylläpito ei ole enää järkevää.
Täyttä höpötystä.
Käsien nostamisella pystyyn tulit todistaneeksi kuinka väittämät osuivat maaliinsa.
Täyttä höpötystä edelleen.
Jauhot suussa. Edelleen
Hyvä kirjoitus junttauskulttuurista. Näin on.
siinä voi pitää lessuseuroja teltoissa
Kantsii ottaa muutama kirjoittamisen oppitunti.
Miksiköhän siirtyy,taitaa olla monta syytä ja majoituspuoli yksi
niistä.
Eikö käynyt parkkipaikatekijöiden mielessä ollenkaan, että 170 liike-elämän edustajaa ei pidemmän päälle tule viettämään viikonloppuaan pelkän metsän ja yhden puoliautioituneen ravintolan kylässä?
Miksiköhän. Hah. Ei montaa syytä ole. Todellusen syyn tiedän mutta sanon vain sen verran että lestadious
Ovat "parkkipaikan tekijät"saaneet mitä halusivat,tekivät kaupat
uuden messujärjestäjien kanssa ja ovat vielä mukana hommassa.
Eivätkä varmaan pelkällä kättäpäälle kaupalla,senhän meistä
vähän tyhmempikin osaa ajatella.
Täysin tyhmäkin ymmärtää, että toive siirrosta Kalajoelle on tullut näytteilleasettajilta.
Kuulinpa että he ovat myyneet sora-ja parkkialueet,joten laskeutukaa
kytökylän kentälle.Teboilin STT kertoi.
Raha ratkaisee,ei kotiseuturakkaus.veteraanikonepäivätki meni aikonaan oulaisiin joka aika pieni talkoopohjanen tapahtuma tämän forestin rinnalla.
Veteraanikonepäivät ovat monta kertaa suuremmat ja kuuluisammat kuin folkit ,jotka nekin osa haapavetisistä haluaisi lakkauttaa.
kait ne korvattaisiin suviseuroilla? onhan se välillä vaikea uskoa että elämme 2000-lukua kun eräät elää vieläkin pimeällä keskiajalla
Raha,tilat.majoitus ja kasvun mahdollisuus ratkaisee
Tyhmiähän nuo järjestäjät olisivat, jos olisivat täällä jatkaneet. Mahdollisuuksilla eroa kuin yöllä ja päivällä
Gourmetravintolat, meri, tiestö, valtatiet, hiekkarantojen luontopolut, golf, Suomen ykkösiä matkailupitäjänä, siinä oheistoimintaa messuille Kalajoella.
Tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku, totesi joku viisas aikoinaan.
Onhan Haapavedelläkin virkistäytymiskohteita ja aktiviteettejä,märänneitä soita,kuten Porerimpi ja Ollikkaanneva,jonne voi viedä naiset ja lapset virkistäytymään.
Resurssit on täällä hyvin rajalliset. Nyt isoossa käsissä tapahtuma edistää koko Pohjoista Suomea. Iloitkaamme Eteenpäin menosta, siitä tulee hyötyä meillekin!
Kalajoki sopii esimerkiksi Haapaveden päättäjille siinäkin, että se siirtyi onnistuneesti eteenpäin kyläkouluasiassa lakkauttaen kerralla 7 kyläkoulua.
Haapaveden kyläkoulupuolue on maininnut itseään kylänsä viisaimpiin kuuluvaksi, mutta presideantti Paasikiven ohje tosiasioiden tunnustamisesta on kokeneisuudessaan ylivertainen ja ajaton neuvo myös heille.
Onnistuneesti? Kyllähän sitä sielläkin on ihmiset vastustaneet lakkautuksia eivätkä luota kunnan väkeen yhtään sen enempää kuin täälläkään.
Ei ole missään laskettu eikä mitenkään sanottua että kyläkoulujen lakkauttaminen tuo säästöjä. Rakennemuutoksen se Varmasti tuo..
Ammattilaiset ovat laskeneet, kun kunnissa ei osata. Eihän tällaisia uudistuksia tehdä sillä tasolla, mitä kyläläiset tupakkiaskin kanteen ynnää.
Kalajoki on kyennyt uudistumaan.
Käykö niin, että Haapavedelle jää vain tämä nauhallinen ValtuustoHelmiä?
Messujen kasvaessa järjestäminenkin vaatii enemmän työtä kuin mitä noin pieni porukka ehtii tehdä.
Onhan Korkatissa muitakin tapahtumia, mihin parkkipaikkoja tarvitaan.
Ihanko totta .
Annetaan tunnustus ProForest pojille. Ovat meidän ammattikoulun kasvatteja ja kunnon Haapavettä kehittäviä miehiä. Markku on esimerkillinen maataloustaitaja.
Miksi siis Haapavesi ei kehity?
Joo poikien vika se ei ole.aatelkaapa majoituskapasiteettia haapaveellä.kantele=lakanat varmaan vm1986,korkatin vanha koulu=huh,kylpysaaren lautamökit pakkasyönä=nou tänks,menomestat...kalajoella paukkuja erilailla joka sektorilla.
On todella Harmi, että Haapavetiset järjestäjät hylkäsivät kotipitäjänsä ja työnsivät metsäkonepäivät Kalajoelle.
Jos nämä Haapavetiset järjestäjät olisivat vähääkään ajatelleet oman paikkakunnan etua, niin olisivat tapahtumasta pitäneet kiinni ja kaikin keinoin pidetty omalla paikkakunnalla. Jos järjestämisessä olisi vaadittu jotain lisäyksiä, niin olisi tehty ne lisäykset, ei täältä varmasti olisi puuttunut mitään, mutta kun ei ajatella nokkaansa pitemmälle, niin noin siinä sitten käy. Ei koskaan mikään kehity jos heti antaa periksi, se jo yrittäjänäkin heidän pitäisi tietää !
Haloo,kukas ne messut järjästikään.Et sitten osannut lukea selvää
suomenkieltä haapavesilehdestä.Saahan täällä kaikki laiskiaiset
arvostella ja huudella,mutta miehille tsemppiä jatkossakin.
Se on juuri näin! Tyhmä pitäisi yrittäjien olla, ellei tajua mikä ero on täällä ja Kalajoella, jos puhutaan tapahtumien järjestämisestä tai matkailusta. Ei muuta kuin iso kiitos siitä, että edes yrittivät täällä missä ei ole käytännössä mitää muuta tapahtumaa tukevia asioita kuin metsää.
Olen samaa mieltä että Haapavedellä tuon metsätapahtuman olisi kannattanut olla näin sitä ois saatu paikkakuntaa nousemaan kun jokainen olisi pistänyt ihtensä likoon ja tehenyt jotain hyvää täällä eikö silloin oisi ollu mukava jokaisen olla kun paikkakunta nousee, mutta jos oottaa vain että kun ei tapahu mitää, ei sitä tapahu jos kukkaan ei tee asian hyväksi mittään pitäs käyttää vanahaa sanontaa että kaikki yhen ja yksi kaikkien puolesta.
Ei pidä aina ajatella että kaikesta täytyy ite päästä hyötyyn, se on vaarallinen yhistelmä tapahtumia tehtäessä, vaan ainoastaan se että saa hyvän mielen kun on mahollisuus tehä hyvää josta muutki pääsee nauttiin, se on ainua palakka!
Ihan oikea päätös noilta järjestäjiltä. Harrastelijoiden puuhastelu on asia erikseen, näitä kotikutoisia tapahtumia mukaan lukien folkit, voi puuhastella täällä edelleen ne ketkä tahtoo. Tuollaiselle oikeasti kasvuhakuselle tapahtumalle kuten proforest tämä tuppukylä ois ollu väärä paikka jatkaa. Miettikää nyt vaikka miten onneton majoitustarjonta ja ravintolatarjonta täällä on isolle messuille.
Kyllä näin on,saaressa pari lämmintä mökkiä,haapakannel muisto menneiltä ajoilta,lakanat vaihettu 34 vuotta sitten kun valmistu,korkatin vanha kansakoulu,marjuska illanviettoo,aika mahdoton yhtälö jo majoituspuoli😊😊😊😊😊😊😊😊
Minäki panen lusikkani soppaan ja sanon että ainahan voi kaikkia kehittää oisi ollu hyvä lähtölaukaus uudelle laajemmalle kehitykselle ettekö te ny ymmärrä että eihän paikkakunta tällaiseen tilaan oisi jäänykkään jos oisi kasvun mahollisuus ollut näkyvissä vaan oisi alettu rakentaa uutta ja lisää jos juuri nyt ei kaikkia miellytä niin aina on tulevaisuus mutta sitä pitää pystyä näkeen kauaskantoisesti asioita.
En minäkään ymmärrä miksi halusivat Haapaveden kasvun tukahduttaa kun se oli jo niin hyvällä alulla tästä olisi ollu hyvä jatkaa.
Kaikilla vapaat kädet ,siitä vaan järjästämään tapahtumia.Taitaa jäädä
haaveeksi,koska vaatii paljon työtä ja ei voi laskea työtuntejaan.
Talkoo miehiäkin voi käyttää tuollaiseen toimintaan, mutta eipä ole talkooväkeä kyselty metsätapahtuman järjästämiseen. Muutaman ukon voimin se ei tule onnistumaan, siinä on liikaa työtuntea sillon.
Tässäpä paljastuikin niin erikoinen asia, että tapahtuman järjestäjät halusivat itse saada rahallisen hyödyn tapahtumasta, tapahtumaa itseään pyöritetään siitä saaduilla tuloilla, eikä itselleen oteta tuloja, jos tälle tielle lähtee, että otetaan palkkoja, sellainen ei ole oikein... jotenka tuollaiselle kierolle toiminnalle sanomme vain,... että terve menoa, ei sitä tänne halutakkaan, menkööt vain Kalajoelle !
Tipitii,alvi on aina maksettava