Hallitus on myöntänyt 5,5 miljoonaa euroa susien ja ihmisten yhteiselon parantamiseen.
Metsään on palkattu pari hiihtelijää valvomaan, vahtimaan ja tutkimaan luonnossa liikkuvien, jopa pilkkijöidenkin reppuja, ettei vaan sieltä pilkistelisi sutta tai pikkuhukkaa..Työllistäminen on toki tärkeää näissäkin miljoonissa.
Marin ja Ohisalo pelkäävät salametsästystä, riittäisi nyt niitä susia sinne kehäkolmosen sisäpuolellekin. Pian niitä siellä vilisteleekin.
Puolella tuostakin summasta olisi voinut hyvin paikata edes pikkasen huutavaa rahapulaa perusterveydenhoidossa.
Jo tuo 5.5 miljoonan rahoituksen koko kyseiseen luontoasiaan kertoo hyvin hallituksen arvomaailmasta.
Hallitus pitää huolta paremmin susista kuin vanhuksista.
Sus siunatkoon,susia..
25
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Espanjan pyreneillä on paljon selvempää
Sudet myrkytetään sukupuuttoon
Sitten Eun kautta vaaditaan, että niitä ei saa kaataa Suomessa
Kreikassa on paljon selvempää
Puut ja metsät tuhotaan kokonaan kaadetaan
Sitten Eun ...
Espanja ja Kreikka vaativat Eulta rahaa infran rakentamiseen eroosion estämiseen ja takapuolen pyyhkimiseen ja erityistoimiin https://www.suomenuutiset.fi/koskenkyla-kritiikki-hallituksen-ilmastorahastoa-kohtaan-kasvaa/ - Anonyymi
Nuo punavihreet naiset jakaa rahaa omien ideologioittensa innoittamina, kun ovat vallankahvassa; elukat edellä ja valkoposkihanhien tuhoihin 1,1 milj. € sekä vajaa miljoona kotkien syömistä poronvasoista porojenomistajille, joka tuntuu tosi isolle summalle.
Tai joo. Luin lehdestä, että suurimmat petokorvaukset eräälle porojenpitäjälle oli ollut yli 200.000 euroa. Lisäksi monia välillä sata-kaksi sataatuhatta ecua.
Kalliiksi tulevat pedot, mutta hyvät tuotot poronpurijoille, saavat paremman tilin kuin elävistä teuraaksi.Tuosta 5, 5 miljoonasta olisikin laittaa juuri noihin petovahinkokorvauksiin.
Se olikin jännä kuulla, että suurimmat tuhot aiheuttavat naakat.
- Anonyymi
On se kyllä iso summa suden ja ihmisen "suojeluun" ....Miksi ihmeessä ihminen niinpaljon pelkää sutta .....kun tidetään että susi ei ole tappanut ihmistä vuoden 1882 jälkeen ainuttakaan....Meneeköhän ne rahat kuin kankkulan kaivoon ... kun susia tulee kokoajan Venäjän puolelta meille...
mimmimum-..miSusille on laitettu pantoja, että metsästäjät tietäisivät missä päin susia liikuskelee, mutta nyt niitä susia on tullut ja on Itä-Suomessa niin paljon, että kyseinen systeemi ontuu, metsästäjät ovat menettäneet metsästyskoiria susien suuhun.
Nyt on sitten keksitty, että noista miljoonilla aletaan pannoittamaan villisikoja, ettei sikarutto leviä suomeen, sekin homma kuulostaa turhalta työllistämiseltä, koska metsästäjillä on omat järjestelmänsä, jolla villisikojen kanta pystytään arvioimaan.Kakspiippunen juttu.
Sudethan metsästettiin sukupuuttoon täällä, siks ne ei ole ketään ihmistä 100vuoteen tappanut.
Kun vaan kanta pysyisi sellaisena, että metsässä asuisivat ja ruoka riittäisi.
Koirat tappaa keskimäärin ihmisen per'vuosi päälle tuhannet lääkärissä käynnit.
Susi ei tapa ihmistä joka sadas vuosi.
Suomessa 200 sutta, Baltiassa 1000 sutta. Italiassa 2000 sutta.
Nii kun nämä 200 sutta tapettaisi tulisi säästöä.No, olisi ehkä säästetty ainakin tuo 5,5 miljoonaa, jos ei hallitus lähtenyt vihreiden susijahtiin kahden hiihtäjän konstein.
Ehkä meidän tuleekin odottaa sitä hetkeä kun susi ensimmäisen koululaisen raatelee,
parempi onkin kun salametsästäjät metsästävät jos ei kerran lupia voida myöntää.
Susi-Pulliaisen ajoista sutta on suojeltu Suomessa kuin jotain Pyhää Elukkaa.
Muutama päivä sitten luin tuosta asiasta.
Kyllä vähän mielessäni hämmästelin, että ei ole rahasta pulaa yhtään tässä valtakunnassa. Riippuu vaan siitä, mihin sitä halutaan laittaa.
Sudet kuuluu metsään, ei ihmisten pihoihin ja karjalaitumille.
Mitenkähän nuo susiviisaat aikovat sen sitten susille kertoa, että yhteistyötä pitäisi parantaa.
En oikein ymmärrä tuota uhanalaishokua, kun susia on Venäjällä, Kanadassa, Alaskassa
pilvin pimein.- Anonyymi
Punavihreet huumepöllyn sekoittamat eivät ole köyhiä eikä kipeitä jakaessaan lonkalta mijooniaan susien suojeluun sekä villisikojen pantoihin.
Villisikoja pitäisi tappaa vuoden ympäri mahdollisimman paljon.
Kyllä syytetään vihreitä susien suojelusta, EU:a joudumme noudattamaan muumuassa susien suojelua ynnä muita luonnonsuojelu päätöksiä.
En mitenkään vihreä, luonnon monimuotoisuus ja ilmastonsuojelu on hienointa mitä voimme jälkipolville jättää.
Tässäkin asiassa eduskunta on yksimielinen, persut vähättelee ilmastonsuojelua, johon kuuluu kuuluu luonnon monimuotoisuus.
Ohimenen luin susi projektista millä tavalla voimme sallia sopivan susikannan.
Alueeltaan Viro on mittömän pieni, kuitenkin he tulevat toimeen isomman susikannan kanssa.- Anonyymi
Hoitajamitoitukseen annettiin vaivaiset viisi miljoonaa tälle vuodelle.
- Anonyymi
Hoitajamitoituseen kaavailtu 240 miljoonaa joka ei tule riittämään, lopullinen ehkä miljardi tai jotain.
Susi EU-projekti kestää 6 vuotta 5,5 miljoonaa johon tulee EU rahoitusta, ei kokonaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hoitajamitoituseen kaavailtu 240 miljoonaa joka ei tule riittämään, lopullinen ehkä miljardi tai jotain.
Susi EU-projekti kestää 6 vuotta 5,5 miljoonaa johon tulee EU rahoitusta, ei kokonaan.Me maksamme kummatkin. EU-rahoituksenkin. Ei EU:sta "ilmaista" rahaa tule.
Mitä enemmän EU "tukee" kaikkea, sen enemmän me maksamme. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hoitajamitoituseen kaavailtu 240 miljoonaa joka ei tule riittämään, lopullinen ehkä miljardi tai jotain.
Susi EU-projekti kestää 6 vuotta 5,5 miljoonaa johon tulee EU rahoitusta, ei kokonaan.Se on hyvä, että hoitajille riittää rahaa. Krista Kiuru eilen totesi, että on rahaa laittaa asioita kuntoon. Asiat on saatava sivistysvaltiotasolle,
että vanhukset saavat inhimillisen kohtelun ja tasokkaan hoivan,
ei puolihuolimatonta kaltoinkohtelua.
Ei pidä olla hapan ja ennakkoluuloisesti pahansuopa hyville uudistuksille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Me maksamme kummatkin. EU-rahoituksenkin. Ei EU:sta "ilmaista" rahaa tule.
Mitä enemmän EU "tukee" kaikkea, sen enemmän me maksamme.Virkamies kesyttää kaikki Suomen sudet ja ne viedään Korkeasaareen pupupaistille!
- Anonyymi
Isäntämaassamme Saksassa havaittiin pari vuotta sitten karhu. Ammuttiin HETI.
- Anonyymi
Tässä nähtävissä taas kerran sitä "arvopohjaa"
-Isis-naisten kotiin haku
-Pakolaisia leireiltä haettava
-Huumeet vapaaksi
-Piikityshuoneita kirjastoihin
-ulkomaalaisille paperittomille paremmat olot kuin suomalaisille
-susien suojeluun miljoonia
-ministereille 700000 Bemarit kulkuneuvoiksi
-ilmastonsuojelu niin tiukaksi ettei voi enää kukaan tehdä mitään
-myydään pohjavedetSuomessa on asiat kohtuu hyvät, aina voi muuttaa maata jos epäilee ettei päättäjät tee mitään kansalaisten hyväksi.
Minusta Suomea parempaa maata ei ole, miten hyvin pitäisi ettei kukaan valita, aina joku kitisee.- Anonyymi
Pertikki kirjoitti:
Suomessa on asiat kohtuu hyvät, aina voi muuttaa maata jos epäilee ettei päättäjät tee mitään kansalaisten hyväksi.
Minusta Suomea parempaa maata ei ole, miten hyvin pitäisi ettei kukaan valita, aina joku kitisee.Älä muuta sano. Perushappamat (monesti rasistit) löytää aina moitittavaa.
Kokeilisivat mennä Syyriaan tai Unkariin, esimerkiksi.
Voisi tulla Suomea ikävä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä muuta sano. Perushappamat (monesti rasistit) löytää aina moitittavaa.
Kokeilisivat mennä Syyriaan tai Unkariin, esimerkiksi.
Voisi tulla Suomea ikävä.Paljon parempi vaihtoehto on olemassa: Suvakit ja idolinsa matut Afrikkaan tai Lähi-itään "auttamaan" niitä tekemään esimerkiksi kivityksiä tai muita vastaavia "vanhan sivistyksen tekosia"
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljon parempi vaihtoehto on olemassa: Suvakit ja idolinsa matut Afrikkaan tai Lähi-itään "auttamaan" niitä tekemään esimerkiksi kivityksiä tai muita vastaavia "vanhan sivistyksen tekosia"
Afrikkaan jaettavista miljoonista hallitus on myös pitänyt huolen, siellä olisi hyvä olla myös joku suvakki kun niillä hankitaan niitä ferrareita ja muita rolls-royceja heimopäälliköille.
vai ostaakohan ne afrikkalaiset niillä suomen veronmaksajilta kerätyillä miljoonilla kalasnikoveja. - Anonyymi
Pertikki kirjoitti:
Suomessa on asiat kohtuu hyvät, aina voi muuttaa maata jos epäilee ettei päättäjät tee mitään kansalaisten hyväksi.
Minusta Suomea parempaa maata ei ole, miten hyvin pitäisi ettei kukaan valita, aina joku kitisee.Tästä maailman parhaasta maasta tulee vielä parempi kun hallitus saa uudet sukupuolettomat suojatiemerkit vielä ojennukseen.
Ei juoksentele suojatiemerkeissä enää naisia, miehiä ja ei ainakaan tyttöjä tai poikia.
Hyvä kun noin tärkeä uudistus toteutetaan, montakohan miljoonaa siihen on varattu,
mutta pääasia, ettei suojateillä liikkuvat sukupuolettomat enää kitise.
Olisi aika hävytöntä jos vielä joku kehtaisi kitistä, noin hienon uudistuksen jälkeen.
Pelastaa varmaan monta sukupuoletonta liikenne kuolemalta, ei ainakaan suojatiellä kukaan jää auton alle.
niilläkin rahoilla olisi täytetty monta kuoppa joiden ansiosta taas moni rikkoo autonsa.
Tee Pertikki jotain, vie sanaa parhaan maan hyville päättäjille, ne kuoppaset haittaavat vielä liikenteessä.
Suden liikkeitä joudutaan seuraamaan jatkossakin, välillä luultiin että susi on hävinnyt suomen luonnosta, aikoinaan pohjanmaalle ilmestyi susi niin tuhat metsästää jahtasi sitä ja lehtien pääkirjoitukset seurasi tapahtumaa.
EU-projekti joka rahoituksessa mukana, suden käyttäytyminen on muuttunut, niin muittenkin eläinten on sopeuduttava jos lajina aikovat säilyä.
Jos susi sattuisi puraisemaan ihmistä, siitä yhteiskunta älähtäisi, koira puree ihmistä päivittäin lukemattomia kertoja.
Projektit tai ei, suden määrää pyritään rajoittamaan, susi lisääntyy suomessa, ei venäjä enää vaikuta susikantaan.
Ruotsin susikanta on paljolti suomen ansiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581031Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11790Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t267782Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721
