Tuoko ilmanputsari yhtään lisää nopeutta

Anonyymi

Tuoko ilmanputsari yhtää lisää nopeutta

9

2257

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meinaatko sellaista vapaammin virtaavaa? Ilmanputsari on aina hyvä olla jotta moottoriin ei pääse likaa ja roskaa joka usko pois kuluttaa nopeasti remonttikuntoon. Jos vaihdat alkuperäisen vapaammin virtaavaan niin ehdottomasti suosittelen sellaista vaahtomuovista eikä mitään "power filter" mallia.

      Ilman lisääminen tuo tehoa kunhan polttoaineseos on optimaalinen suhteessa polttoaineen saantiin. "Vakio"mopo joka on säädetty sellaiseksi jossa on sellainen polttoaineseos jossa polttoainekulutus on mahdollisimman alhainen, vapaammin virtaava suodatin lisää ilman saantia joka laihentaa seosta, muista että seos ei saa olla liian laiha eikä liian rikas koska molemmat aiheuttaa ongelmia.

      -Putsarin vaihtoon on hyvä ennen tutustua kaasuttimen säätöön ja toimintaan joka selviää helposti netistä ja kirjoista. Helpottaa kummasti kun tietää minne suuntaan pitää säätää sitä sun tätä.

      Vapaammin virtaava suodatin lisää myös "imuääniä", huomaat kyllä mistä puhun jolloin myös poliisi osaa myös kuunnella viritykset.

    • Anonyymi

      siis puhutko nyt jostain turbosta?

      • Anonyymi

        Ei vaan ihan tavallinen vaahtomuovinen ilmanputsari.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei vaan ihan tavallinen vaahtomuovinen ilmanputsari.

        Tuo ilmansaanti on vähän semmoinen homma että sitä tarvetta lisäilmalle tulee kun virittää niin siinä sivussa ja siihen tulee vastata. Mutta mikään pelkkä Power-Filtteri muuten vakioon koneeseen ei edes seoksen säädön jälkeen paljoa auta. Ja siis se seos pitää aina säätää kun virittelee.


    • Anonyymi

      Siis voiko porailla uusia reikiä ilmanputsariin niin että se saa vähän piristystö sekä kovemmat äänet?

    • Anonyymi

      Ja voiko siis porailla ne reijät siihen vaahtoon?

      • Anonyymi

        Voi porata reikiä .


      • Anonyymi

        No älä nyt siihen itse putsariin mitään reikiä poraa jos haluat että se suodattaa vielä jotain. Eikä ne reijät ilmanputsarikotelossa tuo yhtään lisää tehoa.


    • Anonyymi

      Jos poraa reikiä siihen koteloon niin mitä se tekee, siis mul on jo vähen kuristuksia otettu pois ja isompi pääsuutin niin tuleeko siitä kovemmat äänet vai mitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      379
      8371
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2740
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1032
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      978
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      883
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      866
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      853
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      796
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      762
    Aihe