Kannattaako rempata asunto tip top, ennen myyntiä?

Anonyymi

Vaikuttaako asunnon hintaan jos remppaa asunnon hyvin. Vai meneekö rahat vain hukkaan. Onko joku mielipide. Asunto on hyvällä paikalla keskellä isoa kaupunkia mutta taloon tulossa kaikenlaista remonttia. Vaikeuttaako se myyntiä ja laskeeeko hintaa paljon. Vai kannattaako odottaa, että talon remontit on tehty. Onko joku mielipide tai kokemusta tästä.?

3

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pintaremppa kannattaa, jos teet itse. Toki seuraava omistaja saattaa tästä huolimatta tehdä rempan, eli siinä mielessä menee hukkaan, mutta lisää kiinnostusta ja sitä kautta nostaa hintaa.

      Isommat rempat taas eivät kannata millään muotoa, paitsi sillä muotoa, että asunnossa on ikävä asua jos vessavedet satavat niskaan samalla kun yrittää keittää juuressosekeittoa sähköjohtojen paukkuessa seinien sisällä. Siis taloudellisesti vähän niin ja näin...

    • Anonyymi

      Lähdetään siitä että jos pyyntihinta on 100k niin sittä voi tarjota 10k...200k niin 20k..jne.niin paljon on ilmaa hinnoissa.Ei Suomesta kannata ostaa enää mitään.

    • Anonyymi

      Ei kannata. Remppasi aiheuttaa sen, että se kelpaa vain osalle ostajia. Remontin tarpeessa oleva ja oikein hinnoiteltu on ostajalle parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      243
      6072
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      126
      5881
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      233
      4956
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      31
      4458
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      17
      4306
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      63
      4202
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4107
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3668
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      58
      2569
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      48
      1893
    Aihe