Grundig radioiden saatavuus Suomessa?

Anonyymi

Nyt olis aika hankkia wifi/fm-radio ja Grundig on siinä suosikkimerkkini. Mutta kun Gigantit, Powerit ja Veikot ym. tarjoovat kaikkee muuta. Mitä tälle maineekkaalle brändille on tapahtunut?

3

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.grundig.com/fi-fi/tietoa-grundigista/tietoa-grundigista/historia Grundigille kävi niin kuin kävi, eli turkkilainenhan siitä tuli vuonna 2007 sillä poikkeuksella, että suunnittelutoimisto jäi Saksaan. Radioita ei suomalaisista liikkeistä pahemmin löydy, mutta mm. tanskalaisessa verkkokaupassa niitä myydään lähinnä poistotuotteina. Turkkilaiset ovat ottaneet Grundig -merkin liesien ja muiden kodinkoneiden merkiksi. TV:t ja radiot ovat jääneet jo taka-alalle.

      • Anonyymi

        Kiitos, asiallinen vastaus 😀 Meillä on entuudestaan 2 kpl Grundig-radioita, Sonoclock 690 ja Ovation 2 eikä kummastakaan ole pahaa sanottavaa. Onkohan turkkilainen laatu yhtähyvää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos, asiallinen vastaus 😀 Meillä on entuudestaan 2 kpl Grundig-radioita, Sonoclock 690 ja Ovation 2 eikä kummastakaan ole pahaa sanottavaa. Onkohan turkkilainen laatu yhtähyvää?

        Grundigilla oli käsittääkseni tarkoituksena säilyttää hyvä laatu, mutta siinä menee tavoitteet helposti ristiin laitevalmistuksen kanssa. Jos laite on hankala ja kallis valmistaa, niin bisnes kärsii ja tulee käsky tehdä tuotteita, joilla saadaan kate kuntoon. Kaupallisena nimenä se on tunnettu varsinkin Euroopan alueella, vaikka sillä myydään liesiä ja pesukoneita. Finlux sinnittelee turkkilaisten hallussa samalla tavalla.

        Grundig oli tekniikan kärjessä Blaupunktin kanssa mm. DAB-radioiden kehityksessä. Suuret määrät autoradioita meni saksalaisiin autoihin, mutta sekin on nyt historiaa. Blaukkarin osti v. 2009 Aurelius, joka siirsi laitevalmistuksen Kiinaan. Siihen loppui yhteistyö autofirmojen kanssa ja Blaupunkt teki konkurssin v. 2016. Vaikea on enää hyvää mainetta herättää henkiin kun se on kerran pilattu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      153
      10954
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6232
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      170
      5567
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      84
      5484
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      166
      4435
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      75
      4364
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      53
      3840
    8. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      27
      3825
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      16
      3493
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3100
    Aihe