Millä saa kylpyhuoneen seinien kaakelit puhtaiksi

Millä saa oikeasti kylpyhuoneen seinien kaakelit puhtaiksi?
Kaakeleissa näkyy pisaramaisia jäännöksiä.
Olen kokeillut happamia ja emäksisiä aineita, huonolla menestyksellä.
16196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Oletko kokeillut ihmesientä. Vaimo sanoi että sillä hän sai kaakelit puhtaiksi.

Äänestä
  • Ihmesieni kokeiltu, ei lähde kaikki pois silläkään

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihmesieni kokeiltu, ei lähde kaikki pois silläkään

    Ei auttanut höyrypesurikaan.

    Äänestä

Bensiiniä ja puhalluslamppu, se auttaa.

Äänestä
  • Eikö niitä jälkiä saa todellakaan millään pois?
    Mitähän siivousammattilaiset käyttää?

    Äänestä

Jos mattapintainen kaakeli, ei lähde minkäänlaisella puhdistusaineella pois. Jos laatta kiiltäväpintainen, lika irtoaa hyvin. Laatan pinnalla on väliä.

Äänestä
  • Laatta on kiiltäväpintainen, mutta lika ei vaan irtoa.

    Äänestä

Ne on veden kalkista, joten aineet pitää olla sen mukaisia.

Jos ne on mattapintaisia kuten ylempänä todettiin, niin sitten voi olla ongelmia.

Ei ne kauan "puhtaina" säily, kalkki tarttuu uudestaan niihin. Pitäisikö mielummin harkita kalkinpoistajaa?

Äänestä
  • Kokeilin kalkinpoistajaa. Kastelin sillä rätin ja pidin sitä kaksi tuntia laatan päällä, ei vaan lika lähtenyt.

    Laatta on kiiltäväpintainen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kokeilin kalkinpoistajaa. Kastelin sillä rätin ja pidin sitä kaksi tuntia laatan päällä, ei vaan lika lähtenyt.

    Laatta on kiiltäväpintainen.

    Sitruunahappo

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sitruunahappo

    Ei auttanut sitruunahappokaan.

    Äänestä

Hölömö, se on laatan kuvioitia, ei lähde koska on lasitteen alla.

Äänestä

Tää oli hyvä havainto :-D

Äänestä
  • Siis oli hyvä havainto, että kaakeli on likainen..............?????????????

    Äänestä

Olen käyttänyt kaakeleihin Cillit Bang nimistä puhdistusvaahtoa ja se on pitänyt kaakelit puhtaina säännöllisesti käytettynä . Suosittelen

Äänestä

Kokeilin ihmesientä kellastuneilla kylpyhuoneen kaakeleilla (siis yhdellä niistä) ja puhtaaksihan se tuli, mutta vaurioittaako se kaakeleita jotenkin pidemmän päälle? Onko jollain tietoa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Millä saa oikeasti kylpyhuoneen seinien kaakelit puhtaiksi?
Kaakeleissa näkyy pisaramaisia jäännöksiä.
Olen kokeillut happamia ja emäksisiä aineita, huonolla menestyksellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu