Rautavaara mutta ei kauaa

Anonyymi

Miksi kukaan asuisi rautavaaralla tai miksi tänne kukaan muuttaisi? VuokraAsunnot on kohta saman hintaisia kuin Kuopiossa , seurakunta evlut vetelee viimeisiään, yksi kauppa jossa hinnat on kaksinkertaisia verrattuna muualla oleviin kauppoihin, koulu jossa opettajina on valmistuneita ylioppilaita, yrittäjät jotka tätä kuntaa oikeasti vie kuin pässiä narussa ja kunta joka ei palvele asiakkaitaan tai viitsitä edes vastata puheluihin enään?!!!! Miksi kuntaa ei kiinnosta että rautavaara menee kohta viemäristä alas ja lujaa.

19

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä on kunnan omistamien kiinteistöjen kuntoarvio? Eikö vuokrien korotus ole perusteltu, jos asunnot korjataan?

      • Anonyymi

        Kunnan kiinteistöjen korjausvelka on hulppeat yli 6miljoonaa ecua.


      • Anonyymi

        Sen takia juuri kunnan vuonna 2014 hyväksytty Kiinteistösrategia tulisi päivittää heti. Elinvoimajohtaja on sitä tehnyt kohta 4 vuotta. Milloin tulee valmista?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sen takia juuri kunnan vuonna 2014 hyväksytty Kiinteistösrategia tulisi päivittää heti. Elinvoimajohtaja on sitä tehnyt kohta 4 vuotta. Milloin tulee valmista?

        Milloin elinvoimajohtaja saa Kunnan Kiinteistöstrategian päivitettyä? Kuusi vuotta jo mennyt.


    • Anonyymi

      Positiivinen Pöhinä kunnassa jatkuu. Eerontori myyty Heikkisen SeVe tiimille. Kyllä tiimissä osataan.

    • Anonyymi

      Erittäin nuhruinen Kunnanvaakuna virastotalon seinässä vaihdettava heti. Katso toimittaja Sormusen ottamaa valokuvaa/ Pitäjäläinen 19.10.2019. Tähän ei tarvita poliisin lausuntoa. Antaa tosi huonon kuvan kunnan imagosta.

      • Anonyymi

        Tottako?


      • Anonyymi

        Eikö vaakunaa ole vieläkään vaihdettu?


    • Anonyymi

      Kiparin seudun siipiveikot Oy on juuri julkaissut huippukattavan Muuttokirjan: "Pikkulinnut laulavat". Mukaan on kerätty kaikki Rautavaaralla lirkuttelevat ja lörpöttelevät kyttääjät ja räpätädit. Mukana mm. pihapiireissä viihtyvä äänekäs pulputtaja Juorukerttunen. Esimerkiksi Harmaalörppö ei tarvitse unta lainkaan. Tämä kyttääjä viihtyy virastossa korva seinässä ja sen vuolas pulina kuuluu selän takana päivästä päivää. Munahaukkakin on muuttanut takasin Kiparin mäkeen.

      • Anonyymi

        Erittäin hyvin sanottu.


    • Anonyymi

      Opettajaksi kelpaa jo abiturientit eli ei tarvitse olla edes ylioppilas.

      • Anonyymi

        Entä sitten rehtoriksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä sitten rehtoriksi?

        Siinäpä hyvä kysymys.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä sitten rehtoriksi?

        Rehtorin virka on nyt julkisesti haussa.


    • Anonyymi

      Uskaltavatko valtuutetut tehtä leikkauspäätöksiä? Kuntavaalit ovat huhtikuussa 2021.

    • Anonyymi

      Korona virus tulossa, se näkyy jo Iisalmessa.

    • Anonyymi

      Jos huonosti kunnalle käöpi ni muuttaa nimen vaekka routavaaraks.

      • Anonyymi

        Paskovaara.


    • Anonyymi

      Korona tekee selvää jälkeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4482
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2929
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2692
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1669
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      109
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1174
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe