Suomen hiihto on

Anonyymi

mäkihypyn polulla.

2

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No onhan tuo Iivo tuonut jokusen arvokisamitalin lähes joka arvokisoista viime vuosina, kuten myös Krista. Samoin mc-osakilpailuvoittoja on tullut joka vuosi. Mäkihypyssä samaan ei ole pystytty siten Janne Ahosen menestysvuosien.

      • Anonyymi

        No katsotaan nyt pari vuotta eteenpäin, niin sama tilanne väkisinhiihdossa kuin mäkihypyssä tällä hetkellä.

        Joku hiton tarve on roikottaa näitä yli-ikäisiä tulevaisuuden toivoja vuodesta toiseen tappelemassa sijoista 10 . Lahdessa ja Rukalla pärjätään, muuten not.

        Ihme urpoja siellä on johdossa, kun ei tajuta sitä että pitäisi paljon enemmän satsata nuorien esiinmarssittamiseen maailmancupin osalta. Näillä ei menstystä kuitenkaan tule, niin vois ihan hyvim tehdä nuorennusleikkauksen ajoissa. 5 vuoden päästä se on myöhäistä, kun maajoukkueessa on vain ensikertalaisia jotka ovat 5 vuotta myöhemmin keltanokkia kun vaikkapa Norjalaiset.

        Ottakaa ihmeessä Ritu Roponen takaisin epäonnistumaan arvokisoihin, niin pahimmat kilpakumppanit saa jälleen hyvät naurut.

        Surkeaa on touhu, eikä paremmaksi muutu. Puitteet huononee tästä entisestään ja kohta sitä hiihdellään vaan Kuusamon pohjoispuolella ja sisähalleissa. Harrastajamäärät romahtaa ja oikeasti lahjakkaat nuoret kyllä osaavat fiksuina valita muita lajeja tulevaisuudessa. Hiihtoniilot kuihtuvat omaan sisäsiittoisuutensa ihan pian, ja sen kyllä tajuavat jo itsekin noissa piireissä.

        Olisi hauska tietää paljonko Salpausselällä oli vkl kävijämäärä, siis maksaneet kävijät. Ei tarvittu paljon lisäjunavuoroja Helsingistä kuten joskus mennä talvina. Nyt tais löytyä pysäköintitilaa vesisateen lomassa. Tais olla tappiovuosi kisoille jälleen. Kannattaako tuollasia edes jatkossa järjestää? Ei ole enää kysyntää näillä menestysmahdollisuuksilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      40
      8600
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      300
      6480
    3. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      57
      6399
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5867
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      44
      5508
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4884
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4224
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      4001
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3726
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3282
    Aihe