nissan Qashqai automaatti laatikko kestää vain 50 Tkm

Anonyymi

2

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo niin noista kannattaa pysyä erossa, sutta ja sekundaa kaukaa idästä!

      • Anonyymi

        Huono tuuri aloittajalla tai sitten on itsellä ollut hyvä tuuri.

        Perheessä oli vaimon käytössä Qashqai 2014 1.6dCI Business 360 xtronic. Auto ostettiin uutena ja oli meillä viisi vuotta. Vaihteistossa ei ollut mitään vikaa koko aikana. Vetokoukkua ei autossa ollut, joten mitään raskasta ei vedetty. Etuiskarit ja takajarrylevyt vaihdettiin. Muuten normaali huolto-ohjelma riitti. Auto vaihtui toiseen japanilaismerkkiin 71tkm ajettuna.

        Omassa päivittäisessä käytössä on ollut 17 vuotta sama perinteisellä momentinmuunniautomaatilla varustettu auto. Ostin sen kolmevuotiaana ja 39tkm ajettuna. Auto on nyt 20 vuotta vanha. Autossa on asennuttamani vetokoukku ja sillä on vedetty jarrutonta täyteen lastattua kärryä keväisin ja syksyisin. Muutama muuttokuormakin on kuljetettu. Automaatissa ei ole ollut koskaan pienintäkään vikaa. Laatikon öljyt on vaihdettu n. 80tkm välein. Autolla on ajettu nyt 250tkm. Turbomoottori on softattu biopolttoaineelle ja samalla vääntö lisääntyi 400Nm:iin (tehdasasetus 330Nm).

        Omassa ja perheeni käytössä on ollut automaattivaihteisia autoja (momentinmuuntimella) vuodesta 1988 lähtien. Missään niiden automaateista ei ole ollut koskaan pienintäkään vikaa. Ei edes tuossa Qashqaissa. Se on ainoa CVT-vaihteisto, millä on tullut ajettua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      75
      5023
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      16
      3403
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2710
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1760
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1342
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      235
      1243
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1025
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      912
    Aihe