Nyt on Kanariakin vähän aikaa kiinni. En kyllä olis muutenkaan lähtenyt sinne palelemaan. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/96249f17-c264-4e16-8c5b-dfef8f28c6e2
Thaimaa taasen alkaa olla kallis heikon euron ja vahvan bahtin vuoksi. Nyt on kuukaudessa euro parantunut bahtiin nähden 1,7% mutta vuoden aikavälillä on heikentynyt 4%. 16 vuodessa baht kallistunut tasan 50%. (51 jaettuna 1,5 on 34)
Suurimmillaan eurolla sai tuon 51 bahtia. Jos Thaimaa ei ala heikentämään bahtia niin on odotettavissa että naapurimaat alkaa kiinnostaa turisteja enemmän.
Thaimaa taasen alkaa olla kallis heikon euron ja vahvan bahtin vuoksi. Nyt on kuukaudessa euro parantunut bahtiin nähden 1,7% mutta vuoden aikavälillä on heikentynyt 4%. 16 vuodessa baht kallistunut tasan 50%. (51 jaettuna 1,5 on 34)
Suurimmillaan eurolla sai tuon 51 bahtia. Jos Thaimaa ei ala heikentämään bahtia niin on odotettavissa että naapurimaat alkaa kiinnostaa turisteja enemmän.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Laivalla Tukholmasta viime yön tulleena vannon, etten enää ikinä matkusta
KUIN PATTAYALLE
IHANAAN PARATIISIIN !!!
MUTTA KUN HUOMIOIDAAN MASSI TILANNE MATKUSTAN AINOASTAAN AUTOLLA LÄHIMÄLLE R-KIOSKILLE !!!!
"MASSI TILANNE" yhdyssana ollen.
Italiassa 200 koronatapausta, minne tässä enää uskaltaa ylipäätään matkustaa, Pattijoelle, Rauman Pattijoelle,?
hassusti poistui viesti välittömästi, nyt ainakin tiedetään kuka niitä viestejä poistelee. kylläpä kaveri on tyhmä.
Amalia Niuvasta postaa kuin kenttätykistö
ja Utopia (saman henkilön alter ego) poistaa ne välittömästi
eräs nimeltä mainitsematon "hua hinistä"
Golfista+hieman+jauhan,+mutta+2000+luvun+alussa+kun+pelattiinThaimaassa+juuri+sen+takia+kun+oli+halvalla+hienoa+kenttää+parhaassa+ilmastossa.+Kierros+kun+maksoi+tuolloin+auton+kanssa+1700+per+kierros+ja+se+ei+ollut+euroina+kuin+35+euroa.+Vertauksen+vuoksi+Suomessa+oli+jo+tuolloin+etelä-suomen+parhaat+kentät+80+euroa.
Nyt+on+golfkierros+Thaimaassa+keskimäärin+auton+kanssa+hyvillä+kentillä+3300,+joka+nykykurssilla+on+97+euroa+joka+tarkoittaa+että+golfin+hinnat+on+nousseet+277%+ja+on+reippaasti+kalliimpaa+kuin+Suomessa.+Kirveltää+maksaa+"halvassa+maassa"+tuollaisia+summia.+Tulee+sitten+pelattua+vähemmän.+Caddielle+vielä+kun+400+tuikkaa+tippiä+ja+syö+klubilla+toisella+400+lla+ja+autokyyti+päälle+niin+hintaa+päivän+kierroksella+on+135+euroa.+Nälkähän+siinä+pelatessa+tulee.+Nesteytykseen+sitten+vielä+pari+saturaista+patia+päälle.
En+valita+mutta+kuka+voi+sanoa+että+Thaimaahan+matkustetaan+halpojen+hintojen+vuoksi?
Golffin kerrottu olevan urheilua.
Kysyn mikä toimenpide luokitellaan urheiluksi.
Golfautolla ajelu, vai mailan heilautus?
onko urheilua päivystää suomi 24 palstaa aamusta myöhäiseen iltaan , talkkia haitarissa ja pukamavoidetta suolessa.
Lerpuusi ei yllättäen ymmärrä tuostakaan lajista mitään. Se itse suoritus, eli kävely golfkentällä (n10km per kierros) ja mailanheiluttelu (Noin 90 lyöntiä ja parisataa harjoitussvingiä) on vain yksi osa golfia.
Mitattu on että yhden golfkierroksen aikana palaa jopa 4000 kcal riippuen kelistä ja golfarista. Se vastaa hyvävauhtista puolimaratonia siis. Esimerkiksi nyrkkeilytreeneissä kuluu noin 1200 kcal tunnissa ja harvapa sitä treenaa 3,5 tuntia kerrallaan.
Itse pelikierroksen lisäksi pelaajan tulee olla hyvässä kondiksessa sekä lihaksistoltaan, motoriikaltaan, psyykeltään että aerobiselta kunnoltaan. Sitä varten joutuu treenaamaan ja käymään lenkillä, punttisalilla ja lihashuollossa kuten hierojilla ja mahdollisesti myös fyssarilla.
Sen lisäksi täytyy harjoitella harjoitusalueilla säännöllisesti. Niin aloittelijan kuin ammattilaisenkin.
Golfkentälle ei mennä velttoilemaan. Se on yksi vaativimmista urheilulajeista ja edellyttää myös peliälyä, kovaa stressinsietokykyä, hyvää kuntoa ja terveyttä.
Mihin sitä golfautoa käytetään, palaako kalorit sillä ajaessa?
Peliä ei pelata autosta käsin. Ei se mitään hevospooloa ole. Auto on tosi kuumille keleille tai heikompikuntoisille. Me kävellään melkein aina. Caddiet on sitkeitä sissejä. Kovempikuntoisia kuin lerppis ikinä.
Moiset virukset eivät vaikuta minun googlematkailuun.
Kunhan "yskäiset" hihaan, aina kun oksettaa !
Oho, koko Italia nyt saarrossa, siis Pattayan Paratiisiin