Mitä eväitä ja lääkkeitä olette varanneet siltä varalta, että jos joudutte jäämään kotiin karanteeniin Corona tartunnan tai epäilyn takia?
Miten varaudutte Corona karanteeniin
Anonyymi
431327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Vettä, sokeria, öljyä, suolaa, näkkileipää, makaronia, jauhoja,.. kaikkea, mikä säilyy 3 kuukautta tai kauemmin.
Wessapaperia.
Pakkanen täynnä marjoja.
Kiitos! Lisäideoita muilla?
Eihän koronan takia tarvita mitään kuukausia kestävää karanteenia. Jos määrätään karanteeniin, sen pituus on pari viikkoa eikä sille ajalle tarvita suuria määriä tarvikkeita. Minulla ainakin on tuon verran ruokaa jo pakastimessa ja kuivia ruokatavaroita on jo ihan normaalisti jopa pidemmäksi ajaksi. Eihän vettä tarvitse hamstrata, sitähän tulee kraanasta koko ajan. Kyllä huomasi että jotkut ovat ottaneet nuo turhat hamstrausohjeet tosissaan kun lähikaupassa vessapaperihylly oli melko tyhjä.
Eihän mitään kuukausien varastoakaan tarvita, tavaraahan voi koko ajan ostaa uutta kulutetun tilalle siihen saakka kun mahdollisesti joutuu karanteeniin. Tuollainen turha vauhkoilu vaan tyhjentää kaupat.
Vaikka joutuisikin kotikaranteeniin, niin monella paikkakunnilla kauppiaat tai palveluntarjoajat tuovat kauppatavarat kotiovelle, ellei naapuri tai joku kaveripiiristä auta senverran.
särkylääkettä, hengityssuojaimia tilasin, ruokaa on jonkin verran, mutta hankin lisää ruokaa ja vessapaperia, pesuaineita, jauhoja paljon niin voi itse tehdä kauraleipää
Kiitos! Hengityssuojaimet menee hankintalistalle. Itse olin ajatellut parin viikon ruokia mutta taidan varata pariksi kuukaudeksi kuten myös muiden tarvikkeiden kohdalla.
Hengityssuojaimia tarvitsee melkoisen ison laatikollisen jos niitä aikoo todella käyttää ja kulkee ulkosalla edes vähänkin (ihan turhia).
Todellakin se parin viikon tarve riittää, kunhan koko ajan ostaa tavaraa tilalle kun käyttää entisiä pois.
Kaipa nyt joka kotona on jotain yleisimpiä reseptivapaita lääkkeitä jo luonnostaan pariksi viikoksi. Reseptilääkkeitä ei voi kauheasti hamstrata, mutta jos tuntuu että tauti on tulossa, lääkkeitä voi ostaa kelakorvattuna osin melko paljonkin etuajassa ennen edellisen käyttöannoksen päättymistä (lisätietoa Kelan sivuilta). Ehkäpä tärkein ostos on pieni pullo käsidesiä jota voi kuljettaa mukana ja käyttää tarvittaessa.
Niitten kanssa on vaikeempi hengittää.
Harjoittelen koronaa joka päivä, että jaksan sitten karanteenissa pelata koronaa ja voittaa kaikki muut koronassa.
Eväiksi olen varannut pari koppaa kossua ja kaljaa.
Itse ostin satsin corona-olutta. Auttaa myös rapulaan
Haha, kuulostaa ihan maailman loppuun varautumisesta. Fiksua silti miettiä pidemmälle, jos sattuukin sairastumaan :)
En nauraisi. Kyse ei ole maailmanlopusta. Kyse on valmistautumisesta poikkeukselliseen karanteeniin mikä vaikuttaa olevan yksi vaihtoehto koronan saapuessa Suomeen. Sitä mihin päin karanteenit Suomessa osuvat, on mahdotonta arvata. Kun ostaa tarvikkeita mitä käyttää muutenkin niin rahat eivät mene edes hukkaan.
Jos korona tulee ja tappaa, olkoon se kohtaloni.
En varaudu etukäteen enkä myöskään odottele sitä.
Pelasin sitä Coronaa lapsena. Lautapeli se oli, silloin ei ollut tietokoneita eikä muitakaan nykyisiä vempaimia. Kiva peli se oli.
Nykyisestä viruksesta en tiedä tuon taivaallistakaan. Enkä edes välitä.
Tärkeintä on pyyhkiä desinfiointiaineella oven kahvat kotona ja työpaikalla. Kaupoissa kannattaa käyttää kangaskäsineitä, jotka pysyvät kuivina. Kaupan kassalla kannattaa olla hengityssuojain. Sama muissa virastoissa toimiessa, myös oppilaitoksissa ja kouluissa sekä päiväkodeissa ja varuskunnissa. Kengät pitää ovista tullen mennen desinfioida laittamalla jalat matalaan astiaan, jossa on superloniin imeytettyä desinfiointiainetta. Kenkien desinfiointia on pitkään jo käytetty maatiloilla. Kertakäyttönenäliinat pitää sulkea suljettaviin pusseihin ja polttaa. Kaupasta ostetut hedelmät ja juurekset pitää aina pestä yli 60 asteisella vedellä ennen kuorimista. Torilta ostettu ruoka pitää kuumentaa huolella.... Kahviloissa ja ravintoloissa myös tarkat hygieniaohjeet... Luennolla maailmaa kiertänyt proffa tulee olla avaruuspuvussa... Leikkaussalissa ulkomailta tullut kirurgi pitää myös olla steriili päästä varpaisiin eikä saa edes hengittää potilasta tai muuta henkilökuntaa päin!
Eihän covid19 ole kuin vähän ärhäkämpi influenssa, jossa kuolleita tulee paljon vähemmän kuin vaikkapa kausi-influenssassa. Suojautumiseen pätee täsmälleen samat keinot kuin muutenkin influenssassa. Tuollaiset äärirajoille menevät suojautumisohjeet ovat turhia.
Oikeastaa hengityssuojaa tarvitsee vain tartunnan saaneet, etteivät levitä pärskiessään virusta. Toisaalta hengityssuoja on muillekin hyödyksi ja täydennettynä laskettelulasien tyyppisillä suojalaseilla estää ihmistä koskettelemasta nenän, suun ja silmien aluetta. Käsineethän ei auta mitään jos niillä kontamitoituneilla käsineillä kuitenkin koskettelee kasvojaan.
Kotona ei tarvita mitään supertarkkaa ovankahvojen ja pintojen desinfiointia jos ei ole tartuntaa. Riittää kun kotiin tullessa riisuu käsineet, kengät ja ulkovaatteet eteiseen ja käy heti pesemässä kätensä perusteellisesti. Kenkiäkään ei tarvitse desinfioida ellei kävele niillä paria askelta pidemmälle kotiin tultuaan ennen riisumista.
Suurin tarttumismahdollisuus on silloin kun matkustaa yli 15 minuttia ahtaassa julkisessa kulkuvälineessä tai on esimerkiksi jossain kokouksessa tms. Kannattaa pitää mukana pientä käsidesipulloa mukana, jolla voi puhdistaa kätensä (ellei pääse pesemään) ennen kuin syö tai juo mitään tai edes pyyhkäisee kasvojaan.
Vaatteet+kannattaa+polttaa+jos+on+käynyt+kaupassa,+koska+se+saattaa+käydä+kalliiksi
suosittelen+kahta+paperihaalaria+päällekkäin+haalareiden+väliin+kannattaa+laittaa+sahanpurua+ainakin+kylmällä+kelillä.
Koska+hengitys+suojaimia+ei+aina+löydu+voi+suun+eteen+laittaa+terveys-siteen,+Always+on+hyvä+koska+saa+samalla+100%+itsevarmuuden.
Kiitos winkeistä.
Ja pitäkää hengityssuojaimia ja kuivia turvakäsineitä kulkiessanne julkisissa kulkuneuvoissa tai takseissa...
Viittaisin kintaalla koko karanteenille.
Jos kuntoni kestäisi menisin kauppaan normaaliin malliin.
Vai meinaisitteko ampua minut kotiovelleni jos lähtisin ovesta ulos.
Enkä tietenkään jertoisi kenellekkään jos minulla olisi kuumetta.
V. .tuako se kenellekkään kuuluu.
Minä varaudun käymällä pitkässä ripaisessa. Viisi pulloa rommia. Kolme pulloa konjakkia.
Viisi koppaa kaljaa. Kyllähän se niillä eväillä 2 viikkoa menisi.
Sitä saadaan mitä tilataan ! vuosikausia jo ihmiset ovat kulkeneet huomioimatta muita tiukka katse kännykässä kuulokkeet korvilla nyt voidaan vielä lisätä suusuuojain Jep !
Tiedän vanhasta kokemuksesta, että minulla on ruokaa 1 - 3 kuukaudeksi, tosin tylsäksi ennättää ruokavalio käydä. Joskus ollut pidempi rahaton kausi, ja olen testannut. Pitäisi varmaan jemmata herkkuja lisää. Sinsänsä olisi hyvä tyhjentääkin pakastin.
Lääkkeitä en muutenkaan erityisemmin käytä. Reseptilääkkeitä ei saa määräänsä enempää, eli ei niitä voi jemmata. Jollain ihmiselle on turvattava myös lääkkeiden saanti, jos on kotona jumissa. Esim. apteekin annosjakelupotilailla saattaa olla lääkkeillä kotiin toimitus.
Useammasta apteekista on mahdollista tilata lääkkeitä (jopa reseptilääkkeitä) toimitettavaksi kotiin.
Ei meillä muilla ole mitään hätää jos uusimaalaiset laitetaan karanteeniin !
Mitäs sitten kun kaikki 5,5 miljoonaa suomalaista on karanteenissa? Mökötetäänkö vain ikkunasta katsellen?
Tää on kuulkaa joidenkin terveyspomojen silkkaa sekoilua.
Menkää te vain karanteeniin. Minä en mene.
Itse olen lukenut paljonkin esimerkkejä viikoiksi varustautumisesta. Ja olen myös ruvennut keräämään kotivaraa. Jo aiemmin ostin apteekkituotteita varalta. Tosin osa tuli käytettyä jo flunssan aikana.
Itse olen hankkinut jo:
Monivitamiinia
D-vitamiinia pitänee ostaa lisää
C-vitamiinia
Sinkkitabletteja
Echinacea-tippoja
Kyolic valkosipulivalmistetta (parantaa vastustuskykyä)
Yrttipastilleja
Bisolduo (kurkun ärsytykseen)
Aiemmin oli myös kuusenkerkkäpastilleja
Ostanen myös Viruseptin-sumutetta
Särkylääkettä on.
Käsidesiä 3 pientä pulloa.
Hengityssuojaimia 40 kpl Wishistä
Yritän saada myös tehokkaampia
Kumihanskoja ja kosteita siivousliinoja, jos kotia pitää puhdistaa. Yritin etsiä myös pöpöjä tappavaa pesuainetta.
Lisäksi pitää hankkia mm. seuraavia:
Wc-paperi
Tamponit
Pikkuhousunsuojat
Ruokatarpeista ostin jo:
UHT-maitoa
Näkkäreitä
Myslipatukoita
Mehutiivistettä
Varmaan paljon erilaisia säilykkeitä
Pastaa on jonkunverran
Puuroa varastoon
Hunaja ehkäisee yskimistä
Roskapusseja
Pattereita suositellaan yleensä hätätilanteisiin
Kanille täytyy myös hankkia ruokaa ja kuivikkeita.
Johan on hurja lista paria viikko varten (karanteenin pituus). Kotona ei tarvitse pintoja pyyhkiä desinfioivilla aineilla ellet ole tuonut virusta mukanasi. Korona-virus ei pysy aktiivisena pinnoilla kuin lyhyen ajan joten siksikään ei tarvita erityistä siivoamista. Enintään ulko-oven kahvat ym. joita tulee koskettua ennen kuin pääsee pesemään kätensä. Mihin niitä kumihanskoja tarvitsee? Kyllähän virukset tarttuu hanskoihinkin ja kun sitten pyyhkäisee kasvojaan hanskakädellä, se on vientiä.
Minulla on pieni käsidesipullo käsilaukussa, jotta voin puhdistaa kädet ulkona liikkuessa kun ei voi pestä käsiä. Kotona on sitten iso pumppupullo käsidesiä, vaikka sitä ei tarvitsekaan kuin kotiin saapuessa, muutenhan käsien pesu on tehokkaampaa.
Mihin tarvitaan säilykkeitä, jos on pakastin käytettävissä? Pari viikkoa selviää mainiosti tuoreruualla ja pakastimesta otetuilla ruuilla. Kaupan lähettipalveluilla saa tuoretta ruokaa vaikka joka päivä.
Kyllä siinä taitaa alkaa tökkiä pahasti kun jopa kuukausiksi varattuja säilykkeitä yrittää syödä pois ja juoda UHT maitoa ennen kuin sekin vanhenee.
Kai nyt jokaisella on aina rulla roskapusseja, joten eihän niitäkään tarvitse hamstrata.
Nyt ei ole kyse sotatilasta. Vettä tulee hanasta ja sähköt toimii normaalisti (ei paristoja tarvitse hamstrata).
Jotkut kritisoivat vitamiinilisiä, jotkut käyttävät niitä. Suomessa kyllä ainakin D-vitamiinia pitää ottaa purkista kapseleina tai pillereinä.
Näin sanoo lisäravinnekriitikko:
Jotkut kritisoivat vitamiinilisiä, jotkut käyttävät niitä. Suomessa kyllä ainakin D-vitamiinia pitää ottaa purkista kapseleina tai pillereinä.
Näin sanoo lisäravinnekriitikko:
https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000006451920.html?ref=rss
"Ravintolisät on tarkoitettu vain puutteellisen ravinnon täydennykseksi. Ainoastaan d-vitamiini pitää ottaa purkista.”
👍
Muutama+lainaus+seniorikansalaisten+teksteistä:
🗨Espanjassakin+vanhainkodeissa+ja+hoitolaitoksissa+on+kuollut+suuria+määrä+vanhuksia+-+kaikista+kuolleista+87+%+on+ollut+hyvin+iäkkäitä.+Heille+ei+ole+annettu+D-vitamiinia+eikä+muitakaan+vastustuskykyä+kohentavia+ravintolisiä,+eivätkä+he+ulkoile+auringossa+vaatteitta,+joten+ihon+kauttakaan+ei+synny+D-vitamiinia.🗨
http://www.tritolonen.fi/uutiset/3328-koronavirus-ja-d-vitamiinivaje
🗨On+mahdollista,+että+ravinnosta+saatu+sinkki+ei+riitä+vanhan+ihmisen+vastustuskyvyn+optimaaliseen+ylläpitoon,+vaan+tarvitaan+lisäravinteita.🗨
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000006465039.html?ref=rss
Ilmeisesti+kumpikin+kirjoittaja+on+lääkäri,+nykyään+lienevät+eläkkeellä.
Ihmiset+on+kyllä+sekaisin...+ei+tää+mikään+supertappava+tauti+ole+jossa+99,999%+kuolee.+Ihmisiltä+on+kadonnut+kaikki+maalaisjärki+ja+suhteellisuudentaju,+ja+ollaan+niin+hukassa+henkisesti+maadoittamattomina,+sairas+kansa.
Tosi+naurettavaa...+olen+niitä+harvoja+jotka+ostaa+luomua+muutenkin+kuin+koronan+aikana,+se+on+sijoituskysymys+johon+yllättävän+monella+on+varaa+vaikka+väittää+että+liian+kallista.+Yht'äkkiä+kun+korona+tulee+ja+mietitään+miten+saisi+vahvistettua+immuunijärjestelmää+niin+johan+luomumunat+ja+-marjat+kelpaa+kaikille,+hyllyt+tyhjinä+niistä.+Tää+ihmisten+lyhytnäköisyys+on+kyllä+jotain+ihmeellistä,+eivät+tajua+ettei+immuunijärjestelmää+rakenneta+noin+pienessä+ajassa+tuollaisella,+jos+on+koko+ikänsä+popsinut+paskaruokia+eikä+mitään+detoxia+ja+elämäntavat+on+mitä+on+koska+"kiire,+ei+ehdi+ei+jaksa+ei+kiinnosta+ei+pysty".+Yht'äkkiä+kun+kuolema+kolkuttaa+ovelle+niin+alkaakin+kiinnostamaan.+Ihan+hyvä+että+tuli+korona,+jotkut+näemmä+vähän+heräs.+Ehkä+kannattais+alkaa+käyttämään+omia+aivoja+eikä+sokeasti+luottaa+rahanahneisiin+yhtiöihin+niin+paljon.
Luomuhyllyt on tyhjiä sen takia että tavallinen ruoka on jo ostettu loppuun. Koska muuta ei löydy niin hamsterille kelpaa luomukin.
Saavuin vaimoni kanssa varhain eilen Karibialle. Muutimme koko elämämme säästöt käteiseksi, eli myimme kaikki eläkepäiviä varten säästämämme osakerahastot pois tuskallisella tappiolla. Saimme kasaan reilun 200.000€. Ostimme 31-jalkaisen purjeveneen ja jumalattomasti ruokaa matkaan. Torstaina vene vapautuu myyjältä. Emme poistu avomereltä ennen, kuin koronavirusepidemia on ohi. Irtisanoimme myös molemmat itsemme töistä Suomessa. Sitten kun joskus tulemme takaisin, emme voi tietää millainen elämä meitä odottaa... Toivottavasti veneen myytyämme saamme edes jonkin osan rahoistamme takaisin. Ratkaisumme on äärimmäinen, mutta niin ovat ajatkin – teimme ratkaisun, me haluamme elää! Jos positiivista pitää löytää, saamme nyt rauhassa nauttia toisistamme sekä purjehduksesta Karibian sinisillä vesillä, jota kovasti rakastamme.
Jumala Suomea suojelkoon!
Aika jumalattomasti sitä ruokaa pitää olla, eikä sellainen määrä edes säily millään keinoilla. On ennusteltu että korona kiertäisi maailmaa ainakin vuoden, ehkä enemmänkin ennen kuin se laantuu sikainfluenssan tai sarsin tavoin. Jos joudutte bunkraamaan välillä, teillä ei ole vastustuskykyä ja sairauden tarttuminen on varmaa.
Karanteenin pituus on kaksi viikkoa. Pakastimessa ja jääkaapissa säilyy parin vkon sapuskat helposti. Kaupasta voi tilata ruokapaketin ovenpieleen tai vaikka pitsan.
Ja kaverit voi kiikuttaa olutta tai muuta juotavaa. Mukavaa oleilua tuo karanteeni.
Toimiiko vanha hengityssuojain? Olisi saatavilla useampi laatikollinen 3M Hiukkassuojain FFPT3 tasoisia maskeja (pusseissa). Kai ne suojaa vielä ainaskin paremmin kuin pölysuojaimet.
Ohjeet suojainten käyttöön, pdf tai voi ladata wordin:
https://docplayer.fi/2743131-Pandeemista-influenssaa-varten-suomeen-varattujen-suojainten-kaytto-hoitotyossa.html
Ainakin maallikkokäyttöön käy mikä tahansa hengityssuoja varsinkin jos on ollut avaamattomassa pussissa ja siis puhtaita. Nyt on jo suositeltu käyttämään vaikka kaulaliinaa suun edessä koska hengityssuojia ei ole enää saatavissa yksityishenkilöiden käyttöön.
Voisin ostaa laatikollisen sinulta ? Olisiko 1e/5kpl hyvä hinta vanhentuneista?
Lääkkeita+aloin+hamstraan+heti+kun+Kiinassa+posahti.Reseptilääkkeitäkin+reilustii+puolen+vuoden+käyttöön,+kun+muka+"hävisi+tai+pöllittiin"3kk+satsit+jotka+hain.Piti+vaan+pikkasen+papereita+tehdä+ja+sain+3kk+satsit+uudestaan+.Nyt+on+insuliinia+7kk+tarpeeseen+ainakin+minulla.Käsidesiä+on+100+pulloa+puolenlitran+ja+hengityksen+suojaksi+kokonaamari+joka+ammatti+käyttöön+tarkoitettu+puhallin+yksiköllä+ja+varasuodattimilla+eli+100%+suoja.Maksoin+kylläkin+yli+1700€+mutta+käytän+sitä+töissäkin+asbestisaneerauksessa+joten+sain+verovähennyksiiin+sen.Samoin+100kpl+kertakäyttöhaalareita+ja+tietenkin+perus+purkkiruokaa+puolenvuoden+tarpeiksi+ja+loput+menee+vuokramökeilleni+jos+en+tarvitse+itse.
Elämänkertaa lasaruksesta käynme läpi ja vähän jännittää meneekö läpi.
Eiköhän nyt ole aika selvää, että corona ei pidä kylmästä. Jenkit selostavat että se pitää siitä, koska siellä on eniten tartuntoja pohjoisissa osavaltioissa. Yllätys yllätys ne ovat samalla leveyspiirillä Wuhanin ja Euroopan pesäkkeiden kanssa. Lääkärit voisivat vähän tutkia karttaa. Ja sen jälkeen kokeilla kylmähoitoa.
Kehon on saatava riittävät ainekset hyvän vastustuskyvyn ylläpitoon. Ainekset voi saada ruoasta tai osittain lisäravinteista. Ainoastaan riittävä D-vitamiini on melkein mahdotonta saada tavallisestaa suomalaisesta ruoasta.
Koronavirusaikana ja muutenkin flunssien aikana on syytä huolehtia hyvästä ravitsemuksesta:
https://www.mediuutiset.fi/uutiset/mu/75c9debf-b334-4d8a-a949-f69ccfbcd64c
🍎 🍋 🍌 🧀 🍗 🍜