Multa siis löydettiin todennäköinen struumakyhmy ultrassa kun kuukausia jatkunut kuristava tunne ja palan tunne kurkussa oireita lähdettiin selvittämään. Tänään aamulla sitten kävin omalääkäriäni tapaamassa ja keskustelemassa lähetteestä kirurgin arvioon. Lääkäri rupesi välittömästi selittämään ettei leikkausta ihan helpolla myönnetä ja että ymmärrätkö että äänihuulet voi halvaantua ja hermoja kulkee leikkauskohdan vieressä ja että turha sitten kirurgia syyttää jos jotain menee pieleen. En tosiaan kerennyt mitään oikein edes sanomaan ennen tätä ripitystä. Sairastan vaikea-asteista masennusta ja lähdin sitten itkien tuolta terveyskeskuksesta. Nyt pelkään ettei minulle myönnetä leikkausta ja pelkään itse leikkausta. Tuntuu ettei tämä voi loppua hyvin.
Haluaisin kovasti kuulla muiden kokemuksia leikkauksen odotuksesta ja itse leikkauksesta?
Leikkaus pelottaa/ kokemuksia
3
428
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla kyseinen leikkaus meni ongelmitta. Yksi yö sairaalassa eikä mitään kipuja ollut. Muutamia päiviä ennen leikkausta kävin tapaamassa kirurgia joka kertoi leikkauksesta ja siihen sisältyvistä riskeistä. Leikkaus alkoi klo 7 aamulla ja klo 11 heräilin. Sairaalaan menin leikkauspäivän aamuna. Ainahan leikkauksissa riskinsä on mutta koska sinulla struuma aiheuttaa oireita niin kyllähän kilpirauhanen poistaa kannattaa jos lääkärit niin suosittelee.
- Anonyymi
Kiitos vastauksesta, vähän lieventää leikkauspelkoa kuulla että jollakin se on mennyt kivuttomasti. Jouduitko aloittaa lääkitystä sen leikkauksen jälkeen?
Toivottavasti se kirurgi sitten on mukavampi kuin se lääkäri kenet tapasin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos vastauksesta, vähän lieventää leikkauspelkoa kuulla että jollakin se on mennyt kivuttomasti. Jouduitko aloittaa lääkitystä sen leikkauksen jälkeen?
Toivottavasti se kirurgi sitten on mukavampi kuin se lääkäri kenet tapasin.Joo, thyroxin lääkitys aloitettiin heti leikkauksen jälkeisenä aamuna.
Toivon todella, että kirurgi on mukavampi kuin nyt kohtaamasi lääkäri.
Onnea matkaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle253130Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122269Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.712143Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051929Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761623Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥411421Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta151349Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1141130
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151096