Taitaa uusissakin Hondissa nuo parkkitutkat olla melkoisen heikkoja. Nyt huutelee vikailmoitusta tutkat, vaikka pitäis olla "esteetön luku". Liekö kovinkin tuttu vaiva Hondissa ja tuleeko korjaus kalliiksi?
Vastaukset 10
- Anonyymi
Mulla seitsemän vuotiaassa vielä alkuperäiset. Vaihdettu ainoastaan käsikatkaisimen merkkivalo, joka palaneena ollessaan herjasi kaikkia antureita.
Jos vaihdat itse ja ostat anturit ulkomailta niin ei kalliiksi tule. Mutta jos teetät merkkiliikkeessä alkuperäisillä osilla, niin heti useampi satanen tulee hintaa. Onpahan sitten korin väriset anturit.- Anonyymi
Minulla on kymmenen vuotiaassa Accordissa alkuperäiset. Talvella joskus herjaa kun jäätä tai vahatessa epähuomiossa mennyt vahaa anturiin.
- Anonyymi
Mutta paljonkohan antureiden vaihtamisessa loppujen lopuksi säästää rahaa verrattuna koko peruutustutkajärjestelmän vaihtamiseen esim. Tällaiseen minkä anturia varten ei tarvitse porata reikiä puskuriin?
https://www.e-ville.com/fi/17-peruutuskamerat/26979-peruutustutka-ilman-poraamista.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta paljonkohan antureiden vaihtamisessa loppujen lopuksi säästää rahaa verrattuna koko peruutustutkajärjestelmän vaihtamiseen esim. Tällaiseen minkä anturia varten ei tarvitse porata reikiä puskuriin?
https://www.e-ville.com/fi/17-peruutuskamerat/26979-peruutustutka-ilman-poraamista.htmlIttestä on mukava katella auton omasta mittaristosta tutkien toimintaa. Jälkiasennukset on lippishattupojille. Toki vanhaan kulkineeseen se ja sama. Hondaan antureita kyllä löytyy kun kaivelee alkuperäiset osanumerot esille.
- Anonyymi
Taitaa kaikilla merkeillä olla sama ongelma. Suomem sääolot ovat sen verran haasteelliset etteivät anturit meinaa kestää likaa , loskaa ja jatkuvaa kastumista ja jäätymistä. Itse olen e-meseen tilannut e-baysta alkuperäisiä boschilaisia. Eivät ole kalliita siellä ja kestävät kuitenkin paljon kauemmin kuin kiinalaiset tai mitkälie. -Ei ole kummoinen homma maalata ne itse spreijaamalla. Ensin pohjamaali ja sitten varsinainen väri (vähintäänkin 2-3 kerrosta molempia). Ilman pohjamaalia sävy ei muuten osu kohdilleen, jos se on tärkeää. -Voihan ne itsekin vaihtaa, mutta pikku korjaamollakin vaihto onnistuu halvalla.
- Anonyymi
Kyllä on hyvin yli 10 vuotta toiminut,vi**ako peset sillä painepesurilla.
- Anonyymi
Oot sä kyllä kova..
- Anonyymi
Eli tulkitsemalla KylläpäsOnHerneMaissiPaprikaMennytSyvälleNenääni-Suomi -sanakirjaa: Autoa pestessäsi älä suuntaa voimakasta vesisuihkua suoraan parkkitutkia kohden. Asioita voi ilmaista niin monella tapaa. Asiallisesti, hernemaissipaprikapussi nenässä jne.
Aikoinaan ostimme erään kaverin kanssa yhtäaikaa samanlaiset kodinkoneet ja omani meni epäkuntoon. Mainitsin kaverille (kodinkoneasentaja) asiasta tilatakseni häneltä laitteelleni samalla korjauksen. Kaveri totesi ihmetellen: "....ei minun laite ole rikki..." No, vei laitteeni korjattavaksi toisaalle...
- Anonyymi
Minulla on 2013 CR-V, yhtä ainutta muuta vikaa ei ole ollut kuin että takana kaikki parkktutkat vaihdettu yksitellen, jokaisen kustannus n. 250 e vaihdettuna. Kuulemma uusitut ovat parempaa laatua, nyt pitäisi kestää.
Kuitenkaan valmistaja ei maksa näitä vaihtoja, vaikka myöntävät että alkuperäiset ovat p-skaa. Ihmettelen että viitsivät pilata muuten laadukkaan ja kestävän auton maineen tällaisella.- Anonyymi
Ei kai kukaan 7 vuotiaaseen mittään uutta korvaa. Kialla 7-vuoden takuuta mainostetaan, mutta silläkin pitkä lista osista missä takuuta vain muutama vuosi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1632721
- 561159
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160947Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....57877- 4809
- 83787
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.173760Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e177712Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.191670- 6664
- 53657
- 59656
- 67646
- 55598
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21588Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?123555Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66539Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32538- 34517
- 55508