Istanbulin uusi lentokenttä

Kenttä valmistunut 2018. Uusi ja upea kenttä. Opasteet viimeisen päälle ja erilaisia liikkeitä pilvin pimein. Vaihdoin konetta täällä kaksi kertaa Bangkokin matkallani.

7

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Komppaan, iso kenttä, mutta todella toimiva. Itselläni on nyt kolme lähtöä ja kaksi saapumista kentälle takana. Aluksi opasteet olivat saavuttaessa hiukan epäselvät (piti seurata passport control -opasteita, ei exit tai luggage), mutta tuo korjattiin nopeasti.

      Ja täytyy sanoa, että Turkish Airlinesin business lounge on yksi parhaita, missä olen ollut - päihittää selvästi esimerkiksi Finnairin Platinum Wingin, vaikka onkin aika valtava.

    • Anonyymi

      Uusi lentokenttä ei ole mikään hyvin ihmeelllinen muotoilultaan ja nähtävyytenä, mutta tilava se on ja transfer-läpimenoajat ovat nopeutuneet hyvälle tasolle. Uudella kentällä on liian lämmin jo nyt talvella. Ihmisillä on naamat punaisina kun kentällä on lämmintä ainakin 25 astetta. Myyntitilaa on todella paljon, mutta hinnat kalliita ja kaupat siksi tyhjinä asiakkaista. Vesipullokin TL7..TL8. Turkin hintatasolla se on ryöstön yritys. Ruokakioskeissa henkilökunta on tympiintynyttä. Burger Kingin tiskillä myyjä oikein ilkkui, kun asiakas kysyi voiko maksaa luottokortilla ja ei voinut. Maksuvälineiksi kelpasi vain turkin liirat ja todennäköisesti myös eurot. Taxfreessä hinnat onkin euroissa.

      • Anonyymi

        Kyllä BK:ssa kävi kortit ainakin sen ainoan kerran kun kävin. Tympiintyneestä kassasta olen täysin samaa mieltä.

        Ei tullut mieleenkään ajatella kenttää nähtävyytenä. Tosin ainoa mitä voisin oikeasti selllaisena oikeasti pitää on entinen TWA:n terminaali JFK:lla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä BK:ssa kävi kortit ainakin sen ainoan kerran kun kävin. Tympiintyneestä kassasta olen täysin samaa mieltä.

        Ei tullut mieleenkään ajatella kenttää nähtävyytenä. Tosin ainoa mitä voisin oikeasti selllaisena oikeasti pitää on entinen TWA:n terminaali JFK:lla.

        Samaa tympeyttä oli havaittavissa muuallakin kentän ruokakioskeissa. Maksamisen jälkeen odotettiin Bagelia väärässä kohdassa tiskiä ja siitä tyly huomautus. Kentän lelukaupassa oli ystävällinen ja asiansa osaava myyjä. Heillä oli hinnat euroissa.


    • Anonyymi

      Jokainen Turkissa käyvä ja turkkilaisella lentoyhtiöllä lentävä tukee Erdoganin diktatuuria.

      • Anonyymi

        Suunnilleen yhtä paljon kuin Finnairilla matkustavat persuja.


      • Anonyymi

        Hyvä diktaattori on sata kertaa parempi vaihtoehto, kuin nykyinen pimujen muodostama hallitus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe