Olisi aika katsella uutta ulkoista kiintolevyä ja vaikka ostaakin.
Guukeli löysi mm. tuollaisen
https://www.jimms.fi/fi/Product/Show/123888/stshx-m401tcbm/seagate-4tb-maxtor-m3-portable-2_5-ulkoinen-kiintolevy-usb-3_0-musta
Jostain luin ettei kaikki tietokoneet ymmärrä yli 2TB:n levyä. Mistä saisi tietää ymmärtääkö tämä kone joka on HP Z240, 2 vuotta täytti kuuukausi sitten?
Mitä suosittelette?
Guukeli löysi mm. tuollaisen
https://www.jimms.fi/fi/Product/Show/123888/stshx-m401tcbm/seagate-4tb-maxtor-m3-portable-2_5-ulkoinen-kiintolevy-usb-3_0-musta
Jostain luin ettei kaikki tietokoneet ymmärrä yli 2TB:n levyä. Mistä saisi tietää ymmärtääkö tämä kone joka on HP Z240, 2 vuotta täytti kuuukausi sitten?
Mitä suosittelette?
Vastaukset 34
Vanhimmat
Raja ei koskenut levyjä/käytettäviä koneita. Rajoitus tuli käytettävästä osiotaulukkotyypistä. 2 TB:n raja tuli vastaan, kun käytettiin MBR (MasterBootRecord), uudemmassa GPT:ssä (Guid PartitionTable), tätä rajaa ei ole. Käyttämäsi koneen kanssa ei ongelmia pitäisi tulla. Tosin noissa Maxtorin nimellä myytävissä levyissä on hieman huono kaiku, vaikka Seagate tuon jo edesmenneen firman omistaakin. Maxtorin levyt olivat aikamoisia ritsoja omana aikanaan. Tosin Seagaten laatukin heittelee aika paljon. Itse valitseisin mieluummin WesternDigitalin.
Seagate on nykyään laadukas merkki..
Kun Seagate osti Maxtorin, voi olla että Maxtorin varastoa myytiin Seagaten nimellä ja logoilla jonkin aikaa.
Enpä+tiedä+ihan+nykytilannetta,+mutta+90+%+näkemistäni+rikkoutuneista+levyistä+on+ollut+Seagateja.
Näin+jokin+aika+sitten+kestävyystilaston+ja+siinä+joku+Hitachi+oli+paras.+samoin+Western+digital.+Huonoin+oli+Seagate+ja+muut+siinä+välissä.
Nykyään+myydään+kuitenkin+lähes+yksinomaan+Seagateja.
Kun+viitsii+etsiä+niin+tilastoja+voi+vielä+löytää,+mutta+valmistajat+on+nykyään+harvassa.
Nykyään tilanne on toinen. Seagate toimii oikein käytettynä yhtä hyvin kuin muutkin tunnetut merkit. Ei niissä sen enempää ole ongelmia.
Mutta älä ikinä Formatoi usb levyä windows 10:llä, silloin tulee ongelmia!
"Mutta älä ikinä Formatoi usb levyä windows 10:llä, silloin tulee ongelmia!"
Ja taas joku levittä perätöntä soopaa.
Firefoxista, Linuxista ja Ubuntusta!
Saaaaimaahaan paapparainen se.
Seagatea myydään sitä varten paljon, koska levyt ovat suht edullisiksi hinnoiteltuja. Tämä halpa hinta saattaa joiden levymallien kohdalla näkyä laadussa. Yhdessä vaiheessa tuli hankittua kotiin NAS, ja siihen 2 kpl 2 TB:n levyjä. Kävin vertailua Seagate Ironwolfin ja WD Redin välillä. Valinta kohdistui Rediin. Muutamissa testeissä Ironwolffia moitittiin äänekkääksi ja suht lämpimänä käyväksi levyksi, mikä ei ole hyvä NAS käytössä. Seagatea käytetään suht paljon myös palvelimissa SAS-liitäntäisenä, ja eipä niidenkään kohdalla voi kauheasti henkseleitä paukutella. Tietyn kokoiset levyt vikaantuivat todella herkästi, ja palvelin joutui ottamaan käyttöön RAID -pakan hot-spare levyn. Näitä levyjä tuli vaihdettua useita.
On tämä Windows paska. Kone oli käyttämättä muutaman kk:n ja eilen laitoin päälle.
Päivitti itsensä ja tässä seuraukset:
>restart ei toimi, menee jumiin
>context menun esiin klikkaaminen ei toimi, menee jumiin
>explorerissa muutokset kansioissa ei päivity, pitää mennä takaisin ja tulla kansioon uudestaan jos haluaa nähdä muutokset
>näyttiksen softa ei asennu
>uusien kansioiden luominen ei onnistu kuin komentokehotteessa
>windows update ei toimi
Vittu mitä ripulia :D Onneksi läppäri mäkki :)
Amazonissa yksi arvostelija sanoi että tuo on päällä niin kauan kunnes vetää usb-kaapelin pois koneesta. Minulla on Toshiban ulkoisia levyjä ja ne sammuvat automaattisesti hetken kuluttua jos sitä ei käytä, mielestäni hyvä ominaisuus.
Tässä ap.
Minulla tuo nykyinen Seagate 2TB täytti viime viikolla 6 vuotta. Hyvin on toiminut mutta nyt on ollut käynnistysvaikeuksia, käynnistyy hitaasti tai ei ollenkaan ennen kun käyttää USBia pois ja laittaa takaisin. Käyttöä ei läheskään joka päivä ole ja joskus on viikkojakin välillä etten käytä, siksi levy ei ole jatkuvasti kytkettynä. Levy on nyt suunnilleen puolillaan joten 2TB:n levylläkin pärjäisi. Hintaero noihin suurempiin on niin pieni ettei ainakaan sen vuoksi kannata liian pientä levyä hankkia.
Gikantin tänäpäiväisessä mainoslehdessä oli
Seagate 4TB Usb 3.0 "Plug and play ) 99.95 €
Tässä ap.
Taas nuo gägäntin tarjoukset, hinta oli verkkokaupassa 115€ postikulut. Tilasin Seagate 4TB-levyn Jimm´siltä hintaan 115€ ja paketti tulee läheiseen K-Markettiin jo tällä viikolla ja ilman postikuluja. muutekin turkulaiset on ihan kivoja ja olen tilannut tuolta tavaraa ennenkin. Gägäntistä tilasin viimeksi jääkaapin pari vuotta sitten, sen toimitusaika oli yli 2 viikkoa, lisähintaan olisi saanut alle viikossa mutta onneksi silloin oli mulla parvekkeella iso jääkaappi kun ulkolämötila oli noin sama kun jääkaapissakin. Gägäntissä keksivät noita lisähintoja milloin milläkin verukeella ja aikoinaan suhtautuivat naisystävän tietokoneen takuukorjaukseen suorastaan vihamielisesti, no omampa persuksensa he siinä vain repivät eikä se mulle kuulunut kun omallensa saa tehdä mitä haluaa😁
Mutta älä ikinä formatoi usb levyä windows 10:llä, silloin tulee ongelmia!
Kätevämpää olisi melkein hommata NAS, eli verkkokiintolevy. Halvimmillaan tuollaisen saa alta 250€:n, ja käyttökelpoista tallennustilaa olisi 4 TB. Kokonaistila ilman vikasietoisuutta olisi 8 TB. Vikasietoisuus luodaan käyttäen RAID 1:stä, eli peilausta, tässä puolet levytilasta menetetään. Tuo alle 250€:n irtoava laite on Buffalo LinkStation 220 4 Tt, ja hintaa näyttäisi olevan 220€ Verkkokauppa.com:ssa. Itse välttelen nykyään ulkoisten levyjen käyttöä, koska kotiverkosta löytyy NAS ja itse kasattu serveri.
Vaatii paljon säätämistä ja työtä. Ei kiitos koskaan sellaista romua!
Mutta älä ikinä formatoi usb levyä windows 10:llä, silloin tulee paljon ongelmia!
mm oikeustasojen kanssa. jolloin levyä ei voi käyttää muussa koneessa normaalisti.
Mulla on kolme konetta, kaksi n.s pöytäkonetta ja yksi läppäri, kahdessa koneessa windows 10 ja yhdessä ubuntu, toisessa windows 10 koneessa formatoitu usb-levy toimii vallan mainiosti kahdessa muussakin koneessa. Mitähän olet tehnyt väärin.
Linux fixaa oikeudet:
sudo chown -R $USER:$USER '/media/käyttäjä/asema'
Ei oo sullakaan helppoa jos yrität elää kaikkien ihmisten ( yli 7 miljardia) sanmistae mukaan.
En ymmärtänyt nyt sinua
En ymmärtänyt nyt sinua
Todella paljon vaatiikin työtä, että kytket laitteet reitittimeen ja seuraat annettuja ohjeita. Jokainen tietty tekee, niinkuin parhaaksi näkee, mutta se tapa ei välttämättä aina ole paras.
Kerroppa, mikä tuossa on niin kovin hankalaa, tai etkä löydä mitään hankaluutta, mutta päätit kuitenkin heittää ilmoille tyhjän kommentin?
Osaamattomuus on aina hankalaa.
Ei mulla muuta.
Kaikenlaista säätämistä. Siksi päädyin pilvipalveluun. Helppoa ja vaivatonta eikä tarvitse pähkäillä muurien kanssa..
Kalliiksi tulee pilvipalvelut, jos tilaa tarvitaan useita teratavuja.
Ne jotka tarvitsee useita teratavuja tallennustilaa tuskin ovat tällä palstalla neuvoja kysymässä.
Eipä sellaisia tilamääriä oikein tarvita. 2 Tb maksaa 100 euroa/vuosi joka on halpahinta.
Itse saisin levytilaa kulumaan helposti sen 6-10 TB. Mikäli tällaista isoa levypalvelinta lähtisin rakentamaan, niin käyttöön tulisi joko FreeNAS tai UnRaid. Tuonne voisi huoletta laittaa pyörimään jokusen virtuaalikoneen. Säilöä Blu-Ray -kopiot, DVD-kopiot, MP3:set, käyttöjärjestelmien asennusimaget, softien asennuspaketit jne. Tavallista pc-rautaa käyttäen tuo ei olisi edes kovin kallis kertainvestointi. Suurin kuluerä olisi levyt ja riittävän hyvä erillinen levyohjainkortti ja joku hyvän ilmankierron mahdollistava tornimallinen serverikotelo. Serverikotelo siksi, koska niissä on levyille erillinen backplane, mihin kaikki kaapelit kytketään.
Tottakai sitä laittomilla keinoilla saa menemään.
Kokeilitko ?
No heh hee. Yritätkö olla hauska? Yrität saada poistamaan System32 -kansion. Järjestelmä pitää kansion varattuna, eli käytön aikana poisto mahdotonta. Sama koskee kaikkia järjestelmätiedostoja.
Tässä ap.
Kiitos kaikille vastaajille joita oli paljon enemmän kun oletin. Aina ei menty edes ihan asian vierestä vaan josuks aika kaukaa ohikin mutta ei se haittaa.
Uusi levy on nyt otettu käyttöön ja sen mukana tullut pieni nallekarkkipussi syöty, viimeski tuli lakupötky joka oli varsin sitkeä tällaisen eläkeläismiehen hampaille mutta sekin tuli syötyä. Kiva tapa firmalla nuo karkit kylkiäisenä.
Ja sitten asiaan. Meni pari päivää kopioida tiedot vanhalta levyltä uudelle, tietoja oli noin 1TB. Siirtonopeus enimmillään n. 40 Mt/s, onneksi tuo vanha levy vielä toimi sen verran ettei ongelmia ollut ja nyt se pääsee vaatekaappiinn muiden kaltaistensa museoesineiden seuraan. Nyt sitten kopioin koneen kiintolevyltä lisää tietoja sinne niin nopeus oli enimmillään 127 Mt/s, melekosta haeipakkoo tuollaselle rakkineelle. Uusi levy on sopivan pieni, ihan taskuun sopiva ja kätevä heittää poytälaatikkoon pöydältä pölyyntymästä silloin kun sitä ei tarvitse.
Hyvää karkauspäivän jatkoa kaikille.