Kun mm. eri taidemuseot ottavat vastaan taidenäyttelyitä, kuuluisien taidemaalareiden tai kuvanveistäjien teoksia, joko tiettyjä kokonaisuuksia tai yksittäisiä teoksia, niin millähän periaatteella määritellään maksettavat palkkiot ko. taideteoksien lainaajille / omistajille.
Sitten tulee luonnollisestikin mieleen protokollat ja vastuukysymykset, eli kuka maksaa vakuutukset ja mitä ne kattavat, sekä taideteoksien turvallinen ja asianmukainen käsittely ja kuljetus kun ottaa huomioon, että useampien miljoonienkin arvoisia yksittäisia teoksia matkaa maista toisiin.
Asia tuli mileen kun luinmaininan jostakin taidekeräilijästä, jonka jokin Picasso oli jossakin taidemuseossa näytteillä, joskaa en tied¨amiten pitkän ajan sopimuksesta oli kyse.
Tuolla toiminnalla taiteen keräilijät viovat saada jonkin asteista tuloa teoksistaan samalla kun mahdollisesti odottelevat ajan kanssa myös niiden arvon nousemista.
***
Aiheesta tulee mieleen myös taidehuutokaupat joissa liikkuu sadoista tuhansista satojenkin miloonien arvoisia teoksia.
Arkaluontoista businestä kun myös teoksien autenttisuudesta, kuljetuksista, käsittelystä ja turvallisuudesta tulee huolehitia. Tuon aktiviteetin protokollasta ja kustannusrakenteesta en vielä ole ottanut selvää.
- https://www.christies.com/
Melko kiinnostava aihepiiri kuitenkin.
Museoiden palkkiot teoksien omistajille ja taidehuutokaupat ?
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001710Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571350Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761298Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108850
- 72833