Riippuvuusbisnestä....

Anonyymi

En tupakoi, mutta olen nikotiinikorvaustuotteisiin koukussa.

Olen jauhanut nikotiinipurukumia vuodesta 2001, jolla korvasin satunnaisen nuuskankäytön ja satunnaisen tupakoinnin. Aluksi se oli n. 10 purkkaa päivässä ja väheni sitten n. 5 purkkaan päivässä. Sitten se alkoi vähitellen lisääntyä, kun annosta piti nostaa, jotta siitä sai hinkumansa nautinnon. Söin aluksi maustamatonta purukumia, josta siirryin maustettuun "karkkiin". Mitä karkimpi sitä helpommin sitä käyttää kuin karkkia. Sitten päätin lopettaa ja vaihdoin taas maustamattomaan purukumiin, joka makunsa vuoksi ei niin houkuttelisi. Mutta kun pääasia on välttää vieroitusoireita, sekä saada hinkumansa nautinto, ei ole mitään merkitystä, vaikka tuote maistuisi lehmän p....lle. Silloin ymmärsin, että olen todellakin koukussa.

Riippuvuuteni on itselleni v...n kallista, sillä olen työtön ja työttömyyden ja vähävaraisuuden vuoksi vähitellen ajautunut krooniseen alakuloisuuteen, motivaationpuutteeseen, ahdistuskohtauksiin ja syrjäytymiseen. Ja arvatkaa miten tärkeä rooli nikotiinilla on. Se on kaveri, joka lohduttaa. Sen olen huomannut silloin, kun ei ole ollut varaa ostaa purukumia. Kun vieroitusoireet alkaa, se ei ole vain epämukava tunne, vaan heijastuu kaikkeen. Olo on alakuloinen, eikä mikään kiinnosta, mikä normaalisti kiinnostaa. Joskus olen päiviä ilman purukumia ja silloin vain olen ja rahjustan ja nahjustelen. Kaikki tuntuu synkältä, turhalta ja epätoivoiselta. Mutta kun vihdoin saan rahaa ja sinkoan heppi ojossa kohti k-markettia ja sitten saan nikotiinia verenkiertoon, niin taas kiinnostaa kaikki mahdolliset kiinnostuksen kohteet. Elämä ja mielentila normalisoituu ja ajoittain tulee jopa motivaatiopurkauksia, kun tunnen, että voisin tehdä vaikka mitä.

Olen ollut myös kodeiinikoukussa, joten riippuvuus on minulla elämän vakio. Onneksi siitä pääsin irti. Tosin se oli mielettömän hyvä kipulääke Tietzen syndroomaani, sekä urheiluvammoihin, joihin peruslääkkeet ei auttaneet. Kun vierottauduin kodeiinista, olin taas kipuhelvetissä. Ja edelleenkin, mutta olen oppinut elämään sen kanssa. Muita päihteitä en käytä ollenkaan ja alkoholiakin vain muutaman kerran vuodessa.

Tupakoinnin, nuuskan ja sähkötupakan (perusteltu) demonisointi on nikotiinikorvaustuotteita valmistaville ja niitä myyville yrityksille kultakaivos, sillä riippuvuusbisneksen jatkuvuus on taattua niin kauan kun riippuvuutta on ja sitähän on niin kauan, kun riippuvuutta aiheuttavia tuotteita on tarjolla. Ihminen on aina ihminen. Nyt yritän taas lopettaa, sillä olen myös pilannut hampaani jatkuvalla jauhamisella. Poskihampaistani on sekä ylä- että alaleuasta vedetty pois yhteensä 5 kappaletta, kun murenivat juureen asti. Se alkoi piilossa ientaskujen suojissa, jonne pureskelu pakkaa plakkia. Sitä ei poistanut edes sähköhammasharja. Tää on niin tätä, kun selkäranka on mitä on. Kunpa löytyisi jo työpaikka, mutta EU-Suomessa sekin on jonkun sortin lottovoitto...

1

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onnea yritykselle!
      Nikotiinista ei ole helppoa päästä eroon, jotkut tosi onnistuvat helpostikin.
      Olet päässyt kodeiinistakin eroon aiemmin, tuleehan siitäkin vieroitusoireita, jopa samantyylisiä kuin nikotiinistakin.
      Mietipä sitä että jos jaksat ne vieroitusoireet käydä läpi niin sen jälkeen ei tule enää vieroitusoireita ja opit elämään, vähän niinkuin olet oppinut elämään kipujen kanssa ilman kodeiinia.
      Olen itsekin ihminen joka on herkkä riippuvuuksille, enää paheenani on tupakka.
      Olen tosi varovainen kaiken riippuvuutta aiheuttavan kanssa koska on kokemusta miten riippuvuus alkaa syntyä, oli kohteena sitten mikä tahansa.
      Mä olen päässyt eroon alkoholista ja lääkekoukuista enkä enää halua niitä takaisin.

      Kannattaa olla sitkeä ja yrittää vierottautua, ei se onnistu aina ekalla eikä tokalla eikä välttämättä kymmenennelläkään kerralla, mutta joskus se kuitenkin onnistuu.
      Tuttua on myös ne tunteet jotka tulevat kun yrittää lopettaa ja sitten retkahtaakin,
      kamalia itsesyytöksiä ym.
      Monia vuosia sitten yksi psykiatri sanoi mulle että retkahdus on oppimiskokemus.
      Mun mielestä se oli tosi hyvin sanottu ja antoi silloin tsemppiä moneen asiaan.

      Myös se tunne joka tulee sitten kun vihdoin onnistuu tavoitteessaan, se helpotus, ja oikeastaan jopa ylpeyden tunne omasta onnistumisestaan, se tuntuu hyvältä.
      Periksi ei kannata antaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22532
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      97
      9801
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      53
      7713
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      93
      6479
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      191
      6219
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      64
      5820
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      58
      5307
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5203
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4554
    Aihe