Onko uudenkaupungin suunnitelmiin koskaan otettu mahdollisuutta aloittaa laivaliikenne tukholmaan tai kapellskäriin uutena kaupungin vetovoimana ja talouden piristeenä ? Ugin esteetön saaristo ja kaupungin ruuhkattomuus verrattuna sokkeloiseen salmiseen turkuun luulisi olevan jonkinlainen etumatka, sen lisäksi että pohjoisesta tulevat rekat pääsisi lyhyemmällä ajolla. Vaasassa on ymmärretty laivayhteyden merkitys ja siellähän teetetään parastaikaa uutta laivaa sinne.
Ymmärrän että tämä autoteollisuus on se kaupungin pääjuttu, mutta kyllä kai kehitttyvän kaupungin tarttisi muutakin kehittää kun yhtä ainoaa suhdanneherkkää autotehdasta. Kaupunki on kutakuinkin samanlainen ollut jo vuosikymmeniä. Asuntotuotanto junnaa paikallaan ja autotehtaan työntekijöitä majoitetaan parakkeihin ja asuntovaunualue pullottaa täynnä kuin irlantilaisten trawellerien leiri.
Jos ugi lähtisi reittiä rakentamaan matkustaja terminaaleineen, olen lähes varma että rahaa tulisi ovista ja ikkunoista niin eu n kehitysrahastoista, valtiolta kuin ruotsin puoleiselta yhteistyökumppanilta. Oletan nimittäin jo valmiiksi että ugi itse ei rahaa sijoittaisi kopeekkaakaan, kun ei ole tehnyt sitä tähänkään asti juuri muuhun kuin tiehuoltoon.
Matkailun merkitystä ja ihmisten ja tavaroiden pääsyä ruotsiin ja tähän suuntaan ei voi väheksyä. Ilman autotehdasta, kaupunkihan on kuin mikä tahansa kuoleva syrjäkylämja autojen tulevaisuus on vähintäänkin kyseenalainen eu n ympäristöpolitiikasta johtuen.
Laivayhteys ruotsiin ?
Anonyymi
1
94
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan täål kokeiltu vuosien saatossa vaikka mitä, mutta kun ei kannata ni ei kannata, tänne on kuulemma niin huonot maantie yhteydet. Mene ja tiedä. Satamaa ainakin haukuttu ahtaaksi tai siis väylää ja tietty merimetsot häiriintyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3652118- 571578
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1531160Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771139Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67929- 85885
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.31855Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-112840Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks11837K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8816