Koronavirus ja osakkeet

Markkinat reagoivat ainakin jossakin määrin epäloogisesti koronaviruksen vaaraan. Samoin kuin ennen virusta tuotteita tuotetaan, myydään ja ostetaan. Viruksen voisi odottaa vaikuttavan eniten niihin yrityksiin, joilla on paljon yhteyksiä valtioihin, joissa virus on voimissaan.

Osakkeiden hinnan laskun pani liikkeelle Applen tulosvaroitus. Applen liikevaihdosta ja voitosta suuri osa tulee nimenomaan Kiinasta. Apple ei saa puhelimiiinsa osia, kun Kiinassa on tuotanto-ongelmia. Tällaisessa tilanteessa paranevat niiden yritysten liiketoimintamahdollisuudet, jotka eivät ole samalla tavalla riippuvaisia kiinalaisista komponenteista ja muista osista.

Tämän hetken tiedon mukaan koronavirukseen kuolevat vanhemmat huonokuntoiset ihmiset. Omaisuus ei katoa, vaan se siirtyy yleensä nuoremmalle ikäpolvelle.
21261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Lehto Group Oyj toimii Suomen ja Ruotsin markkinoilla, mutta osake laskee enemmän kuin Finnair Oyj osake, vaikka Finnairin liiketoiminnan ytimessä ovat lennot Kauko-Itään, mahdollisuus lentää Siperian yli.

Äänestä

Harviaa ja Altiaa ei koronavirus jarruttele. Vanhassa vara parempi, parempi pyy pivossa kuin kahdeksan oksalla vai miten se nyt oli :D

Äänestä

Yllättäyin kun katsoin, mistä puolelta maailmaa Harvian liikevaihto tulee. Suurin osa 2019 tuli muualta kuin Suomesta! Pitääpä seurata. Osinko ei tällä hetkellä tee vaikutusta ja metsästän osinkopapereita.

Äänestä

nyt+on+ehkä+löydetty+tapa+jolla+heilautetaan+pärssikursseja.+Kauan+sitä+on+etsitty.+Pörssikurssit+kyllä+laskevat+kaikkialla,+muös+usassa+vaikka+virus+sinne+ei+tarttuisi.Jos+kurssit+laskee+vaikkapa+30%+se+ei+merkitse+paljoa+,+kyllä+ne+taas+nousevat.Pahinta+vaan+jos+kuolee+,++silloin+perunkirjoihin+laitetaan+päivän+hinta+ja+tuleb´vat+nousut+ovat+perillisille+myyntivoittoa.Pahaa+myös+jos+nyt+tarvitsee+rahaa.

Äänestä
  • Joo, nyt ei kannata myydä. Harmi kun ne osakkeet, joita tekisi mieli ostaa, eivät laske samalla tavalla dramaattisesti kuin muut. Telia olisi nyt harkinna arvoinen (osta, nosta osingot ja myy, kun nousee yli 4e). Samoin Raisio V.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joo, nyt ei kannata myydä. Harmi kun ne osakkeet, joita tekisi mieli ostaa, eivät laske samalla tavalla dramaattisesti kuin muut. Telia olisi nyt harkinna arvoinen (osta, nosta osingot ja myy, kun nousee yli 4e). Samoin Raisio V.

    Ostin vähän tuota Raisiota. Vakavarainen. Jakaa aina osinkoa. Terveysvaikutteisia elintarvikkeita koko ajan suosittelevat lääkärit. Ja terveydestähän Koronassakin on kysymys - tai siis sen menettämisestä.

    Äänestä

Koronaviruksen+takia+kuolleiden+tilastoa+26.2.2020:AGE+DEATH+RATE*80++years+old+14.8%70-79+years+old+8.0%60-69+years+old+3.6%50-59+years+old+1.3%40-49+years+old+0.4%30-39+years+old+0.2%20-29+years+old+0.2%10-19+years+old+0.2%0-9+years+old+no+fatalitiesTässä+pitää+muistaa,+että+suurinta+osaa+viruksesta+sairastuneita+on+hoidettu+tehostetusti+eli+muutoin+kuin+kotikonstein.*Death+Rate+=+(number+of+deaths+/+number+of+cases)+=+probability+of+dying+if+infected+by+the+virus+(%).

Äänestä

Tosin syy on siinä, että ei pelkästään Applen talous ole riippuvainen Kiinasta vaan lähes kaikkien muidenkin isojen yritysten talous. Monien autovalmistajien autoja tehdään Kiinassa ja muualla myytyjen autojenkin komponentteja tehdään Kiinassa. Itse asiassa käytännössä kaikissa tietokoneissa on monia komponentteja, jotka on tehty Kiinassa.

Jos vaikka ostat Nokian nykyisenkin puhelimenkin, on se tehty suurelta osin Kiinassa. Samoin monien muiden jenkkiyritysten tuotteista. Käytännössä jokaisessa tietokoneessa tai kännykässä jonka näet kaupassa, on kiinassa tehtyjä komponentteja. Esimerkiksi jopa Microsoftin laitteet on osittain tehty Kiinassa.

Ja sitten pitää myös muistaa, että suuri osa ostajista on nykyisin Kiinassa. Kiina on nykyisin jenkkien jälkeen suurin markkina (ja joissain tapauksissa suurempi)), joten Kiinan romahdus romahduttaisi käytännössä kaikkien USA:n suurimpimpien yritysten tuloksen. Jopa siinä tapauksessa, että tuotantoa ei olisi Kiinassa (jota oikeasti melkein kaikilla suurilla jenkkiyrityksillä on).

Jos ollaan tarkkoja, sellaista suurta jenkkiyritystä ei olekaan joka ei olisi riippuvainen Kiinasta. Ei ainuttakaan.

Äänestä

Lisään vielä... Jopa sellaiset perinteiset autovalmistajat kuten Ford, Chrysler jne tekevät autoja Kiinassa ja myyvät niitä kiinalaisille.

Äänestä

"Applen liikevaihdosta ja voitosta suuri osa tulee nimenomaan Kiinasta."

Ja jos totta puhutaan, Applen liikevaihdosta ja voitosta EI tule suuri osa Kiinasta. Oikeasti Applen ongelmat ovat siinä, että tuotannosta suuri osa Kiinassa. Kiinan myynnit ovat niin minimaalisia Applen kohdalla, että sitä ei edes huomaa. Esimerkiksi sellaiset valmistajat kuin Lenovo, ZTE, Huawei jne ovat suosituimpia Kiinassa. Edes Samsung ei pääse top 5:n joukkoon Kiinassa ja Apple on vielä epäsuositumpi. Apple myy yli 10 kertaa puhelimia USA:ssa kuin Kiinassa.

Kiina ei todellakaan ole merkittävä markkina myynnissä Applelle, vaan tuotannossa.

Äänestä
  • Ja jos joku sanoo, että eihän Lenovo ole puhelinvalmistaja. Kyllä vain on, mutta se vain ei myy pahemmin Kiinan ulkopuolella puhelimia. Kiinassa Lenovo myy paljon enemmän puhelimia kuin Apple.

    Äänestä

  • Applen+Q4/2019+liikevaihdosta+(64+mrd+USD)+Kiinan+osuus++oli+11+mrd+USD,+koko+Euroopan+osuus+15+mrd+USD+ja+USA:n+osuus+29+Mrd+USD.++On++kunkin+harkinnassa,+pitääkö+18+%+liikevaihdosta+suurena+vai+merkityksettömänä.+Tosin+liikevoittoalueittain+kertoisi+paremmin,+mikä+merkitys+Kiinan+markkinoilla+on+Applelle.+Sitä+tietoa+en+nyt+vaan+löytänyt+helposti.USA:n+pakotteet+johtivat+Kiinassa+oman+Android-pohjaisen+käyttöjärjestelmän+kehittämiseen.+Seurauksena+oli+Suomessakin+suureen+suosioon+nousseiden+Huawei-puhelimien+myynti+laski+selvästi.+Huawein+puhelinmyynti+kuitenkin+kasvoi:+Kiinassa+kasvaneen+kysynnän+takia.++Mikä+tuon+kotimarkkinakysynnän+kovan+kasvun+takana+sitten+on,+sitä+en+tiedä.

    Äänestä

  • Totta
    Lisäksi googlella ei tehdä mitään kiinassa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Applen+Q4/2019+liikevaihdosta+(64+mrd+USD)+Kiinan+osuus++oli+11+mrd+USD,+koko+Euroopan+osuus+15+mrd+USD+ja+USA:n+osuus+29+Mrd+USD.++On++kunkin+harkinnassa,+pitääkö+18+%+liikevaihdosta+suurena+vai+merkityksettömänä.+Tosin+liikevoittoalueittain+kertoisi+paremmin,+mikä+merkitys+Kiinan+markkinoilla+on+Applelle.+Sitä+tietoa+en+nyt+vaan+löytänyt+helposti.USA:n+pakotteet+johtivat+Kiinassa+oman+Android-pohjaisen+käyttöjärjestelmän+kehittämiseen.+Seurauksena+oli+Suomessakin+suureen+suosioon+nousseiden+Huawei-puhelimien+myynti+laski+selvästi.+Huawein+puhelinmyynti+kuitenkin+kasvoi:+Kiinassa+kasvaneen+kysynnän+takia.++Mikä+tuon+kotimarkkinakysynnän+kovan+kasvun+takana+sitten+on,+sitä+en+tiedä.

    No,+18%+on+ihan+looginen+määrä+huomioiden,+että+Kiinassa+on+noin+18%+maailman+väestöstä.+Joten+monilla+muillakin+yrityksillä+on+sama+osuus+ja+usein+paljon+suurempikin.

    Äänestä

Nyt on turvallista olla kotona ja laittaa tulet takkaan. Siinä sitten villasukat jalassa kirjaa lukien.

Äänestä
  • Takan polttaminen tappaa sinut häkämyrkytykseen ja keuhkosyöpään. Ja naapurisi myös.

    Äänestä

Kiinan talous sakkaa ja velkaa piisaa. Myös USA:ssa lisää tartuntoja ja ensimmäiset kuolemantapaukset, kyllä tämä pörssiromahdus korkealta huipulta oikeutettu. Euroopassa Italia ja Saksa taantumaan jne. Vaikka vain heikoimmat kuolevat, tulee paha jarru vuodelle 2020 talouteen ja monien yhtiöiden tulokset kärsivät q1-q2, jopa myöhemminkin. Menetettyä liikevaihtoa ja voittoa ei oteta kiinni, tuskin kukaan syö vaikkapa kolmea kertaa ravintolassa myöhemmin korvatakseen aiemmat koronan takia syömättä jääneet annokset :D

Äänestä
  • "Kiinan talous sakkaa ja velkaa piisaa. "

    ei kiinalla velkaa ole, ei yhtään.

    Äänestä

Naurettava hysteria. Menee kohta ohi.

Äänestä
  • Menee+ohi,+mutta+vaatii+sen+2-3+vuotta.+Arvatenkin+pahenee+syksyyn+saakka.Tätä+on+odoteltu+jo+kauan,++++on+alkanut++köyhät+rikastumaan+,+mutta+nyt+se+korjataan.Pahinta++jos+sattuu+kuolemaan+kun+arvo+on+alimmillaan+.+Perilliset+saavat+hyvin+halpoja+osakkeita,++nousu+on+sitten+kyllä+varmaa+,+mutta+varmaa+on+myös+että+siitä+menee+30+%+vero.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Menee+ohi,+mutta+vaatii+sen+2-3+vuotta.+Arvatenkin+pahenee+syksyyn+saakka.Tätä+on+odoteltu+jo+kauan,++++on+alkanut++köyhät+rikastumaan+,+mutta+nyt+se+korjataan.Pahinta++jos+sattuu+kuolemaan+kun+arvo+on+alimmillaan+.+Perilliset+saavat+hyvin+halpoja+osakkeita,++nousu+on+sitten+kyllä+varmaa+,+mutta+varmaa+on+myös+että+siitä+menee+30+%+vero.

    Kannattaa seurata saastepandakommunistien saastetuotannon tasoa, kertoo enemmän todellisesta tilanteestaan kuin mikään muu:

    https://yle.fi/uutiset/3-11279055

    https://waqi.info/fi/

    Sieltä kun alkaa punainen savu laajemmalti nousemaan niin silloin alkaa tulla jo kiire ostoksille...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Markkinat reagoivat ainakin jossakin määrin epäloogisesti koronaviruksen vaaraan. Samoin kuin ennen virusta tuotteita tuotetaan, myydään ja ostetaan. Viruksen voisi odottaa vaikuttavan eniten niihin yrityksiin, joilla on paljon yhteyksiä valtioihin, joissa virus on voimissaan.

Osakkeiden hinnan laskun pani liikkeelle Applen tulosvaroitus. Applen liikevaihdosta ja voitosta suuri osa tulee nimenomaan Kiinasta. Apple ei saa puhelimiiinsa osia, kun Kiinassa on tuotanto-ongelmia. Tällaisessa tilanteessa paranevat niiden yritysten liiketoimintamahdollisuudet, jotka eivät ole samalla tavalla riippuvaisia kiinalaisista komponenteista ja muista osista.

Tämän hetken tiedon mukaan koronavirukseen kuolevat vanhemmat huonokuntoiset ihmiset. Omaisuus ei katoa, vaan se siirtyy yleensä nuoremmalle ikäpolvelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu