Kravi-ojan perkaus/avaus?

Anonyymi

Olisiko aiheellista miettiä Kravin perkausta, jotta Huittisten ym:n tulvat helpottuisivat...? Voisi olla vaihtoehto Säpilän oikaisu-uomalle.

10

1037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kesämökkiläiset suorastaan riemastuvat

    • Anonyymi

      Taitaisi kokemäen joki virtailla ihan eri kohdassa jos se Kravin kanava olis aikoinaan tehty loppuun asti.

      • Anonyymi

        Kiemurtelevassa joessa tuolla kohtaa on paljon koskipaikkoja ja virtausvastuksia, siksi runsaamman veden aikaan yläjuoksulle muodostui ja muodostuu tulvia. Kanavan oli tarkoitus olla jokiuoman vesimäärää koskipaikkojen tulvien aikaan tasaava ja säännöstelevä ohivirtausreitti.
        Jos kanava oikealla tavalla olisi töiltään loppuun asti rakennettu, ei se joen uomaa mihinkään olisi muuttanut mutta kylläkin vähentänyt sopivasti pinnankorkeuden vaihteluja minkä luulisi rantojen asukkaita ja mökkiläisiäkin miellyttävän.


    • Anonyymi

      Onko sellaisia Kokemäkipäiviä/Kokemäenjokipäiviä vielä järjestetty 2013- 14 jälkeen? Luin jostain sattumalta että 2013 olisi ainakin ennakkotietojen mukaan päivien ohjelmassa ollut myös Kravin kanavan tilanne ja nimenomaan yli sata vuotta sitten kesken jääneen työn mahdollinen loppuunsaattaminen. Tietääkö kukaan, itse en ole päässyt paikalla olemaan?

      • Anonyymi

        kokemäenjoki-päiviä järjestettiin 2013 - 2014 vapaaehtoispohjalta, alkuun oli EU-rahoitteinen hanke, myös Leader-ryhmät, Karhu-seutu ja Joutsentenreitti rahoittivat sitä. Ilmeisesti kiinnostus vapaaehtoistyöhön on kokenut inflaation.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kokemäenjoki-päiviä järjestettiin 2013 - 2014 vapaaehtoispohjalta, alkuun oli EU-rahoitteinen hanke, myös Leader-ryhmät, Karhu-seutu ja Joutsentenreitti rahoittivat sitä. Ilmeisesti kiinnostus vapaaehtoistyöhön on kokenut inflaation.

        Ok, se oli oikein nimeltä kerrottu kuka sinne oli tulossa esitelmöimään ja keskustelua ylläpitämään tuosta kanava- aiheesta, mies oli sukupuoleltaan, muuta en muista. Ilmeisesti ei tuokaan asia edennyt sen pitemmälle?


    • Anonyymi

      Ruotsin armeija aloitti kaivuut, täytyy pyytää niitä viimeistelemään työnsä.

      • Anonyymi

        Suomi oli osa Ruotsia, totta, mutta ihan Satakuntalaiset Porin jalkaväkirykmentin sotilaat sen työn tekivät. Rykmentin nimellisvahvuus oli noin 1500 miestä vaikka harvoin se aivan täysilukuinen oli. Rykmentti osallistui Ruotsin sotiin mm. Liivinmaalla, Puolassa, Narvassa, täyteen katastrofiin päättyneellä Norjan sotaretkellä ja lopulta tietysti Ruotsilta Suomen menetykseen ja Venäjänvallan alkamiseen johtaneessa sodassa.
        Rykmentin riveissä ehti kuolla 15000- 20000 miestä mikä tarkoittaa että sitä täydennettiin jatkuvasti. Taudit ja vaivat olivat tuohon aikaan taisteluja tehokkaammat kuolemantuojat.


    • Anonyymi

      Porin jalkaväkirykmentti on ollut innoituksen antaja Vänrikki Stoolin tarinoille ja Porilaisten marssille!

    • Anonyymi

      Tarkoitit varmaa yli 200 vuotisen työn loppuun saattaminen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7474
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1746
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1384
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe