Vantaan poliisi sai sitten (lopultakin) satikutia oikeusasiamieheltä! Vie putkaan ihmisiä, jotka eivät ole aiheuttaneet mitään häiriötä. Näitä tapauksia on tiettäväSti runsaasti.
Älkää Unohtako, että apulaisoikeusasioamies Jonkka kerää näitä tapauksia JATKOSSAKIN.
Älkää Unohtako, että apulaisoikeusasioamies Jonkka kerää näitä tapauksia JATKOSSAKIN.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...eivät suostuneet tekemään edes rikosilmoitusta, saati oikeuskansleri valittamaan saamastani kohtelusta.
Pitää ihmetellä miten ja keille he vastauksen arpovat.
Onneksi asun nyt ainakin toistaiseksi vähän kauempana heistä.
Åke Tyvi
Niin, lehdissä oli taas kirjoiteltu sen enmpää perustelematta että poliisi on tullut sairaalaan ja vienyt "syyttömän" ihmisen koppiin. Kansalaisten mielessä poliisi on tehnyt väärin ja rikkonut lakia. Niinpä. Mutta asia ei ole niin yksinkertainen. Ja jos osaa lukea oikein niin terveydenhuollossa on ollut suurimmat puutteet. Poliisi on vain joutunut "pakosta" hoitamaan asioita jota heille ei kuulu. Nyt kyseessä oli ryöpytys terveysviranomaisia vastaan sekä osittain myös poliisille. Kyse oli siitä että toimintatapoja on muutettava. Jos Jonkka olisi todennut että lakia on suoraan rikottu ja tahallisesti hän olisi varmaan vaatinut että juttu lähtee esitutkintaan. Vaatii vähän tietoa eri viranomaisten koskevista laista ja toimintatavoista sekä oikeusasiamiehen tehtävästä ennen kun voi lähteä kommentoimaan asiaa. Ja sen verran tiedän että päätös oli sinänsä hyvä. Nyt voivat molemmat osapuolet oppia tästäkin. Sehän oli se tarkoitus.
Asia oli oikeuskanslerin virastosta. Ei Eduskunnanoikesasiamiehellä.
Väärin haukutte Jonkkaa.
Onko niin että Jonkka ottaa vielä vastaan ko tapauksia. Onko Jonkka nykyään Apulaisoikeusasiamies ? Ajattelin vain pistää postia.
Mitä virkaa Jonkka nykyään hoitelee.