Hidas lataus

Anonyymi

Mulla on Telian mobiililaajakaista, HuiHaiVei B715 4g modeemi/reititin. Telian nopeustesti näyttää 8-13 Mb/s mutta kun lataan tiedostoa niin se on parhaimmillaan 1,2 Mb/s ja välillä200-300 kb/s ja lataus lopulta keskeytyi. Kokeilin sitten ladata Windows 10:n puolella ja sama tulos. Onse aikaisemmin ladannut ihan hyvin kummallakin puolella mikä se nyt mättää?

11

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Telialla tuntuu olevan tapana antaa melkein kaikille sama "reikä".
      Kun sammyúttaa pulikan ja pistää uudelleen pälle saattaa latausnopeus nousta 10---40 kertaiseksi.

    • Anonyymi

      Älä valehtele, Ubuntu lataa aina maksimiteholla, se on Windows joka tahmaa!

      • Anonyymi

        Tehon SI-yksikkö on watti (W)
        Kuinka monta kilowattia sinulla kuluu?


      • Anonyymi

        Saimaanpappa levittää valheita
        Linuxista, Firefoxista ja Ubuntusta!


      • Anonyymi

        Taas joku levittää emävalheita Linuxista, Firefoxista ja Ubuntusta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taas joku levittää emävalheita Linuxista, Firefoxista ja Ubuntusta!

        Niinpä tekee, tuo väite et ubuntu lataa ongelmitta on täysin perätön!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä tekee, tuo väite et ubuntu lataa ongelmitta on täysin perätön!

        Ubuntu kylläkin lataa ongelmitta! Joten oma väitteesi on perätön!


    • Anonyymi

      Yhdistä wifit 5 GHz:n taajuudella, ei ruuhkaannu niin kuin 2.4GHz.

    • Anonyymi

      On se kummallista. Täällä yleensä saa sen 200kt/s nopeuden, välillä illalla(mainoskatko) putoaa jopa alle 50kt/s. Kerran yöllä kokeillessa sain hetkelliseksi maksimiksi 700kt/s.
      Vertailun vuoksi sanottakoon, että wifi-g siirtää jo max. 54mbit/s = n. 4000 kt/s todellista käyttäjä-dataa eli siinä kohtaa se pullonkaula tuskin koskaan on vaikka samalla kanavalla olisi useampia wifi-tukiasemia, koska nykyään mennään jo vähintään n ja ac-luokan laitteissa, jotka ovat vielä tuotakin nopeampia. Eli suomeksi: Saat valokuvat nopeammin g,n ja ac-luokan laitteilta koneelle, mutta et hyödy mitään lisänopeudesta netin siirrossa laitteelle. Jo b-luokan laite siirtää itse asiassa tuon verran, mitä tarvitaan, jos kanavalla ei ole muita käyttäjiä!

    • Anonyymi

      Joo, mobiililiittymissä nopeus on mitä sattuu, usein ihan surkea, kun käyttäjiä on liikaa suhteessa kapasiteettiin. 5G:ssä kai sitten alussa taas jonkin aikaa data huilaa, kunnes sekin menee tukkoon.

      • Anonyymi

        Kumma että tämä nettitikku on nopeampi avaamaan netin sivustoja kuin kiinteäliittymä, mutta muuten hitaampi. pingit 63ms lataus 10 lähetys 2.9. Nyt olen maaseudulla ja sivut aukeaa välittömästi, en koskaan ole moista nopeutta nähnyt, en ikinä! :-) Iltalehtikin aukeaa alle puolisekuntia 300ms?. Ei haittaa ollenkaan :-) ZTE 4G tikku, MF823, Telia prepaid, Ubuntu 19.10...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      53
      4182
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      287
      4088
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      142
      3579
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      92
      3525
    5. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      70
      3025
    6. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      30
      2417
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      36
      1865
    8. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      67
      1769
    9. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1670
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      99
      1609
    Aihe