Onko korona virus tulossa?

Anonyymi

Mikä on tilanne Pojois-Savossa?

52

1078

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Iisalmessa tutkitaan.

    • Anonyymi

      Rautavaara on niin korvessa tuskin sinne osautuu!

      • Anonyymi

        Miten niin korvessa? Täältä löytyy Lentokenttä. Aika näyttää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten niin korvessa? Täältä löytyy Lentokenttä. Aika näyttää.

        On vain ajan kysymys, kun korona saapuu Ylä-Savoon ja Rautavaaran kuntaan. Sitten on tolkulle tarvetta. Onko kuntien valmiussuunnitelmat kunnossa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten niin korvessa? Täältä löytyy Lentokenttä. Aika näyttää.

        Onko Lentokeskus suljettu?


    • Anonyymi

      Uamulla koro laolo puussa.

      • Anonyymi

        Vieremällä korona torjutaan pieremällä.


    • Anonyymi

      Kiinassa käynnistyi alkuvuonna uuden koronaviruksen aiheuttama COVID-19 -tartuntatautiepidemia. THL seuraa kansainvälistä koronavirustilannetta Euroopan tautivirasto ECDC:n ja Maailman terveysjärjestön WHO:n kanssa, kehittää ohjeistusta terveydenhuollolle ja laboratorioille, arvioi koronavirukseen liittyviä terveysriskejä sekä laatii arvioita siitä, mihin suuntiin koronavirustilanne voi kehittyä.

    • Anonyymi

      Ulkoministeriö ja Suomen edustustot seuraavat koronaviruksen (COVID-19) vaikutuksia matkustamiseen yhdessä Terveyden ja hyvinvoinninlaitoksen THL:n kanssa.

      THL seuraa mm. Euroopan tautivirasto ECDC:n ja Maailman terveysjärjestö WHO:n säännöllisesti päivittyvää tilannekuvaa. THL julkaisee ajankohtaista tietoa taudin esiintymisestä sekä antaa ohjeita matkailijoille verkkosivuillaan. Paras tapa suojautua on noudattaa hyvää käsi- ja yskimishygieniaa.
      https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/ajankohtaista/ajankohtaista-koronaviruksesta-covid-19

      Terveystarkastukset ja muut poikkeusjärjestelyt saattavat aiheuttaa viivästyksiä lentokentillä, raja-asemilla ja matkustettaessa muutenkin. Matkustajia kehotetaan varaamaan matkustamiseen tavanomaista enemmän aikaa.

      • Anonyymi

        Ja eikö iltasanomatkii seuroo.


    • Anonyymi

      WHO:n mukaan vanhukset ja perussairauksia kuten korkeaa verenpainetta, sydänsairauksia tai diabetesta sairastavat ihmiset sairastuvat todennäköisemmin vakavasti saadessaan koronavirustartunnan.

    • Anonyymi

      Koronavirus on aiheuttanut kaupoissa myyntipiikin. Kuluttajat ovat hamstranneet säilyviä elintarvikkeita, vessapaperia, talouspaperia ja saippuaa. Myös tuoretuotteet ovat menneet kaupaksi. Useat tuotteet loppuivat torstaina 12.3.2020 osassa kaupoista ihmisten varautuessa koronavirusepidemiaan.

      • Anonyymi

        Entäs viinakaopoissa.?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entäs viinakaopoissa.?

        Viinakaupat suljetaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viinakaupat suljetaan.

        Rautavaaran viinakauppa, rautatieasema ja R-kioski ovat kiinni ainakin juhannukseen.


    • Anonyymi

      Virus tarttuu ihmisestä toiseen pääasiallisesti pisaratartuntana lähikontaktissa. Virus voi säilyä pinnoilla ja tartunta on mahdollinen myös kosketustartuntana käsien kautta sairastuneen henkilön ysköksistä saastuneiden materiaalien tai pintojen kautta. Tätä ei kuitenkaan pidetä tärkeimpänä tartuntareittinä.
      Arkielämässä omaa tartuntariskiään voi alentaa huolehtimalla käsihygieniasta.
      Itämisaika, eli aika altistumisesta ensioireiden alkuun, on arvion mukaan noin 2-12 päivää, keskimäärin noin 4-5 päivää. Leviämisen tehokkuutta eikä tartuttavuusaikaa vielä tunneta tarkasti.
      Sairastuneiden oireita ovat olleet muun muassa kuume, yskä ja hengenahdistus.
      Tähän mennessä noin 80 % raportoiduista tapauksista on ollut lieviä ja sairastuneet ovat toipuneet. Noin 14 %:lla tauti on ollut vakavampi, oireina keuhkokuume ja/tai hengenahdistusta, ja 6 %:lla tila on ollut kriittinen.
      Taudin kuolleisuusprosentteja on vaikea arvioida. Kaikkia oireettomia ja lievempiä tapauksia ei välttämättä ole havaittu ja raportoitu. Kuolleisuuslukujen vertailu eri maiden välillä voi antaa harhaanjohtavan kuvan siitä, mikä todellinen kuolleisuusprosentti tällä hetkellä on tai tulee epidemian mahdollisesti levitessä olemaan.
      Vastaavasti taudista parantuneiden määrää on myös vaikea arvioida. Eri maat tulkitsevat parantumisen kriteerit eri tavoin, eikä esimerkiksi Suomessa anneta potilaiden yksityisyyden suojaamiseksi potilaiden tilasta tietoa julkisuuteen.
      Maailman terveysjärjestö WHO:n mukaaan Kiinan yli 80 000 sairastuneesta yli 70 % on parantunut.
      Vakavia tautitapauksia ja kuolemantapauksia on havaittu eniten yli 70-vuotiailla, joilla on jo jokin perussairaus, esim. diabetes, korkea verenpaine tai sydän- ja verisuonitauti. Korkein riski on yli 80-vuotiailla.
      Lapsilla ja nuorilla tautia on havaittu vähän ja oireet ovat olleet lieviä. Vain noin 2 % kaikista raportoiduista tapauksista on havaittu alle 19-vuotialla. Hyvin pienellä osalla nuorista tauti on ollut vakava.
      Uusi koronavirus on todennäköisesti lähtöisin eläimestä ihmiseen tapahtuneesta yksittäisestä tartunnasta, jonka jälkeen leviäminen ihmisten välillä on käynnistynyt. Tartuntojen tarkkaa eläinlähdettä ei kuitenkaan vielä tiedetä.
      Koronaviruksia on todettu sekä ihmisillä että eläimillä. Ne aiheuttavat tavallisimmin lievän hengitystieinfektion. Vakavia tautitapauksia ovat aiemmin aiheuttaneet SARS ja MERS -koronavirukset. Uusi koronavirus on geneettisesti SARS-koronaviruksen kaltainen.
      Koronavirustartuntoja voidaan ehkäistä hyvällä käsihygienialla.

    • Anonyymi

      Ei ole ja ei tule.Muurattiin pönttövuoren tunneli umpeen.

      • Anonyymi

        Pönttövuoresi kanssa ei kannata leikkiä.


    • Anonyymi

      TÄMÄ TIEDETÄÄN SUOMEN TARTUNNOISTA

      13.3. 2020 mennessä Suomessa on kerrottu kaikkiaan 155 koronatartunnasta (tauti COVID-19).

      Ensimmäinen tartunta todettiin tammikuussa kiinalaisnaisella Lapissa. Se on toistaiseksi ainoa Lapin koronatapaus.

      Helsingin ja Uudenmaan alueella tapauksia on jo 69.

      Pirkanmaalla on todettu 17 tartuntaa.

      Keski-Suomessa on todettu 12 tartuntaa.

      Kanta-Hämeessä 10

      Varsinais-Suomessa on 12 tartuntaa

      Pohjois-Savossa on kaksi tartuntaa

      Etelä-Karjalassa on kaksi tapausta

      Pohjois-Karjalassa 1

      Etelä-Pohjanmaalla 2

      Pohjois-Pohjanmaalla tapauksia on 19.

    • Anonyymi

      Pohjois-Savossa ensimmäinen tartuntatapaus

      Myös Pohjois-Savossa ilmennyt tartuntatapaus liittyy Pohjois-Italiaan, kertoo infektioylilääkäri Irma Koivula Kuopion yliopistollisesta sairaalasta. Tartunnan saanut on keski-ikäinen mies. Koivulan mukaan mies on saanut tartunnan Italian-matkalta, mutta oireet ovat ilmenneet vasta kotiin palattua.

      Pohjois-Savossa ilmennyt tartunta on alueella ensimmäinen. Valtaosa Suomen tartunnoista on todettu Helsingin ja Uudenmaan alueella, jossa vahvistettuja tapauksia on yhteensä 14. Pirkanmaalla on todettu yhteensä neljä tartuntaa.

      Suomen tartunnoista lähestulkoon kaikki on saatu Pohjois-Italiasta tai kyseiseltä epidemia-alueelta palanneilta henkilöiltä. Italian hallitus on päättänyt asettaa miljoonia ihmisiä karanteeniin maan pohjoisosassa. Pyrkimyksenä on rajoittaa näin koronavirustartuntojen leviämistä. Ihmisten liikkumista rajoitetaan laajoilla alueilla, joihin kuuluvat esimerkiksi Milano ja Venetsia.

    • Anonyymi

      Hallitus velvoittaa yli 70-vuotiaita pysymään erillään kontakteista muiden ihmisten kanssa mahdollisuuksien mukaan.

      Linjaus ei koske valtiojohtoa, kansanedustajia ja kunnallisia luottamushenkilöitä.

      Hallitus toteaa, että ihmisten liikkumista voidaan rajoittaa henkeä ja terveyttä uhkaavan vakavan vaaran vuoksi. Maanantain tiedotustilaisuudessa todettiin, että operaatio tulee olemaan raskas suomalaisille. Tavoite on, että riskiryhmät olisivat turvassa.

      Mitenkä Rautavaaran kunnan käy? Yli 70 vuotiaita on noin 60% kunnan asukasluvusta.

      • Anonyymi

        Onko hoitajia?


    • Anonyymi

      Pohjois-Savon tilanne? Huolestuttaa. Ikäihmisiä on paljon.

    • Anonyymi

      Onko tämä nyt se "Keltainen vaara" joka ennustettiin jo1800 luvulla tulevan
      valloittamaan koko maailman ,ja se on Kiinasta lähtöisin.Näin vanhemmat
      ihmiset aikoinaan kertoivat .
      '

    • Anonyymi

      Kuolemia ei suomessa ole, mutta sairastuneita jopa yli 10000, siis viruksen kantajia.
      Pahimpana voidaan pitää vihreiden Ohisalon pyytämiä pakolaisia maahan afriikkalaisia ja muita kansalaisia, pitemmänpäälle.

    • Anonyymi

      Kuolemia ei suomessa ole, mutta sairastuneita jopa yli 10000, siis viruksen kantajia.
      Pahimpana voidaan pitää vihreiden Ohisalon pyytämiä pakolaisia maahan afriikkalaisia ja muita kansalaisia, pitemmänpäälle.

      • Anonyymi

        Tarkoittaa sitä, että pohjois-savolaisen pelkääjän pitää varoa:
        -Ohisaloa
        -Afrikkalaisia
        -Muita kansalaisia
        -Pitemmänpäällisiä
        -Savolaisia
        -Kaikkea mistä ei ymmärrä mitään, eli kaikkea


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoittaa sitä, että pohjois-savolaisen pelkääjän pitää varoa:
        -Ohisaloa
        -Afrikkalaisia
        -Muita kansalaisia
        -Pitemmänpäällisiä
        -Savolaisia
        -Kaikkea mistä ei ymmärrä mitään, eli kaikkea

        Tervettä järkee pitää käyttää.


    • Anonyymi

      Koronavirus on jo ja laittaa kaiken hyrskyn myrskyn.

    • Anonyymi

      Tuoltahan se 5-tietä lapin hiihtokeskuksista valluu tänne alaspäin. Saattaa sieltä jottain muutakin taatia tulla, kun siellä on kuulemma ne rykimäviikot mänössä.

      • Anonyymi

        Rautavaaralla rajat kiinni.


    • Anonyymi

      Rautavaaran rajat ovat olleet kiinni jo satoja vuosia. Eläköön sukulaisavioliitot!

      • Anonyymi

        Kunta täyttää 146 vuotta 12.9.2020. Laske uudestaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kunta täyttää 146 vuotta 12.9.2020. Laske uudestaan!

        Asukkaita on enää 1.600.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kunta täyttää 146 vuotta 12.9.2020. Laske uudestaan!

        Tuota juuri tarkoitin.


    • Anonyymi

      Pohjois-Savossa korona tapauksia 4 hlöllä.

      • Anonyymi

        Faktat esiin!


      • Anonyymi

        Iisalmessa yhdellä todettu tapaus kertoo Savon Sanomat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Iisalmessa yhdellä todettu tapaus kertoo Savon Sanomat.

        Henkilön ikä?


    • Anonyymi

      Pohjois-Savossa 4 tapausta.

    • Anonyymi

      Tapauksiin nyt 9.

      • Anonyymi

        ja lisää tulossa virunlevittäjiä tullu illalla junalla, jatkaneet bussilla neulamäkeen
        kuinkahan monta tartuntaa aiheuttaneet


    • Anonyymi

      Suomessa kuollut 5 hlöä.

      • Anonyymi

        Suomessa kuollut 8 henkilöä


    • Anonyymi

      Ylä-Savon alueella on perjantaihin mennessä todettu kolme vahvistettua koronavirustartuntaa. Tartunnan saaneet henkilöt ovat hyvävointisia ja kotioloissa.

      Kaikilla kolmella on yhteys yhteen ja samaan tartuntaketjuun.

    • Anonyymi

      Pohjois-Savon alueella todettuja tartuntoja tähän mennessä 21 kappaletta. Osa tartunnan saaneista on jo parantunut. THL:n mukaan KYSin erityisvastuualueella on sairaalahoidossa kahdeksan henkilöä, joista neljä tehohoidossa (27.3.2020).

    • Anonyymi

      Korona (covid-19) tapauksia 28.3.2020 on 21 henkilöllä.

    • Anonyymi

      Iisalmessa todettu 2 korona tartuntaa

      • Anonyymi

        Hallitus ja sairaalat nojaavat THL:n ryhmän koronaennusteisiin. Niitä on epäilty sairaalatarpeen ja kuolleisuuden aliarvioimisesta.


    • Anonyymi

      Suonenjoella ja Rautalammilla on koronaa

    • Anonyymi

      Ruotsissa kuolleiden suurta määrä selitetään taudin leviämisellä hoivakodeissa. Ruotsissa asetettiin vierailukielto vanhainkoteihin vasta 1. huhtikuuta 2020, kun aiemmin oli suositeltu välttää tarpeettomia käyntejä omaisten luona

    • ei ole näkynyt

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      984
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe