Nyt olisi Raimolle pari uutta aihetta pakinoihinsa ja asioiden tuomitsemiseen.
Ensimmäinen vasemmistoliitosta:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006421556.html
Toinen kokoomuksesta:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006418325.html
Onko Raimolla kanttia kirjoittaa näistä tuomitsevaan tyyliinsä pakinoita?
Ensimmäinen vasemmistoliitosta:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006421556.html
Toinen kokoomuksesta:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006418325.html
Onko Raimolla kanttia kirjoittaa näistä tuomitsevaan tyyliinsä pakinoita?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Vasemmistoliiton Anderssonin on tultava YLE:n A-studioon vastaamaan toiminnanjohtajansa kirjoittamista vihapuheista ja julkisuuden henkilöihin kohdistuneista tappouhkauksista. Presidentin on saatava tietää, onko toiminnanjohtajan katuminen ollut "tehokasta". On käynnistettävä myös poliisitutkinta.
Vasemmistoliitolta otettava puoluetuet pois ja muiden ryhmien on vältettävä yhteistyötä vasemmistoliiton kanssa.
Eläkeläistoimittajien tulisi tehdä näin vuosien ajan jos olisivat "journalismissaan" tasapuolisia.
Vastaus kysymykseesi. Ei Raimolla ole kanttia tehdä näistä juttua. Varsinkin kokoomuksen toimintaa pitää katsella läpi sormien. Keskustasta pitää tehdä vain ylistäviä juttuja.
Sehän ei siis ole enää toimittaja, se tekee kolumneja jotka ovat aivan eri asia kuin
uutinen tai artikkeli. Niisä voi kärjistää ja ottaa kantaa yli lehden virallisen linjan. Viirret voi niissä esittää omaa linjaansa mutta sillä ei välttämättä ole (enää) lehden kanssa mitään tekemistä-
"Kolumni on sanoma- tai aikakauslehdessä omalla palstallaan säännöllisesti julkaistava lyhyt kirjoitus, jossa toimittaja tai avustaja esittää oman mielipiteensä jostakin ajankohtaisesta aiheesta. Kolumnisteiksi pyydetään usein poliitikkoja tai muita julkisuuden henkilöitä. Kolumni eroaa uutisesta siten, että kirjoittaja esittää siinä henkilökohtaisen mielipiteensä ja tarkastelee asiaa vain valitsemastaan näkökulmasta. Lisäksi kolumneissa voidaan käyttää uutista laajemmin eri tyylikeinoja kuten ironiaa tai huumoria. Kolumnin tyylilajiin kuuluu, että kirjoittajalla on oikeus piikitellä ja esittää olevansa oikeassa. Kolumnin kaltaisia juttutyyppejä ovat pakina ja pääkirjoitus."
Mutta etpä sinä juntti sitä tajua.
Eiköhän lehti hänelle jonkinlaisen palkkion maksa niistä heikoista kolumneista.
Kertaakaan ei ole Viirretin kolumnin kohdistuneet keskustapuolueeseen näiden vuosien aikana. Nytkin esimerkiksi edustaja Kärnän toilailut ovat sellaisia jotka aiheuttavat myötähäpeää ja huvittuneisuutta keskustapuoluetta kohtaan. Kansanedustajan kun on toimittava arvokkaasti myös vapaa-ajallaan.
Pakinoita ovat nämä Viirretin kirjoitukset.
Ja huonoja sellaisia.
Mitenkään ei voi pitää tätä Viirrettiä penaalin terävimpänä kynänä.
20.29 kielenkäytöstä päätellen olet silakkaliikkeen kannattajia?
Kielenkäytön perusteella Viirrettimäistä käytöstä?
Ei Mishasta kannata juttua tehdä, sehän on casemmistolainen, eikä fasisti!
edit: vasemmistolainen
Niihä se oli Mussoliinikin yhen sortin sosialisti
Yhtyn eellisiin piste.
Li Anderssonnin silimäpussit valahti 5 milliä alaspäin jutun tultua julki. Eilen vielä hymynkaretta viritteli persujen fasistipuheiden vuoksi. Kovan luokan takaisku, kun omalle väelle tulossa tuomiota kiihottuneesta tilasta vai oliko se jonkun kiihottamisesta
Saisi nämä rampat, saarelat, turuset ja hyttiset tyytyä eläkkeellä oloon. Ihan tarpeeksi on kainuulaiset saaneet niitä sietää.
Samaa ehdotin päätoimittaja-Sannalle, mutta hän tuumasi, että ovat kuulemma niin suosittuja hemmoja, että antaapa pakinoija vaan...huoh!
Rupee ite kirjottamaan jos tuntuu että on asiaa tai taitoa. Minusta tuntuu että olet kateellinen ja sulla on kusta päässä.
Olisihan siellä ent. toimittajille Mielipiteet-palsta ihan avoimena. Sinne minäkin kirjoitan, vaikka onkin kusta päässä ja senkin takia.
http://paivanbyrokraatti.com/2020/02/29/misha_dellinger_ja_li_andersson/ tuossa linkissä olisi hyvää aineistoa pakinoihin.
Tuossahan olisi ministerin eron paikka vai mitä Miikka
Viirret on maanviljelijän poika Pyhäjoelta.
Edesmennyt isä pitkäaikainen keskustan kuntapoliitikko.
Kepun jäsenkirjalla päässyt Kainuun Sanomiin töihin?
Jos ottomaanit ajaa hädässä olevia ihmisiä niinkuin karjaa Kreikan rajalle niin eihän niitä pidä läpi päästää! Ikäväähän se heille on, mutta provokaatioon ei niin ison yhteisön kun EU:n pidä alistua. Saman voisi Putin tehdä Suomelle. Mitäpä sitten sanoisi Ohisalo, kun alkaisi miljoonamäärin pukat ukkoa-akkaa Vaalimaalle?