En olis uskonut, että joudun, 66 vuotiaana urheilun seuraajana, ikinä sanomaan suomalaisesta hiihtäjästä; häviä senkin saatanan valittaja Niskanen!
On herra nimittäin ainoa (kautta vuosikymmenten) joka on haukkunut; A) sukset (vaihtoi Rossignollit Fischereihin, eikä auttanut,) B) huollon (ei ne osaa koskaan)!
Harjoitellut enemmän kuin kukaan kaudelle 2020 mutta missä menestys?
On herra nimittäin ainoa (kautta vuosikymmenten) joka on haukkunut; A) sukset (vaihtoi Rossignollit Fischereihin, eikä auttanut,) B) huollon (ei ne osaa koskaan)!
Harjoitellut enemmän kuin kukaan kaudelle 2020 mutta missä menestys?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niskanen luulee olevansa suuri mestari, mutta kun ei ole, alkaa valittamaan ja selittämään.
Mutta kun Iivo nyt vaan sattuu olemaan se suurmestari. Ainoa Suomessa nykyhiihtäjistä, jos ei Kaisaa lasketa.
Iivo ei ole suurmestari. Hän on pelkkä keskinkertaisuus. Kaiken lisäksi Iivo on lapsellinen narisija. Jos kilpailu menee tavallistrakin huonommin, syy on aina suksissa, säässä tai jossakin muussa Iivosta riippumattomassa asiassa.
Kaisa Mäkäräisen nimeä ei kannata edes mainita, jos puhutaan mestareista. Kaisa on luuseri, jonka olisi pitänyt lopettaa kilpaileminen monta vuotta sitten.
Ehkä ne poikosten elkeet vois jäähä vähemmälle.
Jos osaa seurata lajia, näkee toki sen faktan, että suomalaiset ovat järestään liikkeellä huonosti luistavilla suksilla verrattuna kärkeen.
Jos itkee, itkee aiheesta.
On suuren hiihtäjän myös osattava valita se oikea suksipari olosuhteiden mukaan. Niskanen ei nähtävästi osaa?!
hä hä hää. kitisijät, mites kävi Lahessa, taas
ha haa hah, kiitti vielä enkklankniksi serviceä erityisesti.
No, kitinä on kansan oikeus, karavaani kulkee haukkuivatko koirat vaiko eivät.
Seinäpidolla ei tainnut hiihtää kukaan.
Oli pakko kehua huoltoa kun koko voiteluporukka vaadittiin vaihtoon (osittain Niskasen itkemisestä)!
Onhan Niskanen kova hiihtäjä mutta kaikista ei vaan pidetä (siis vähän joka toinen tätä mieltä)! Esim. Myllylä taas nautti suosiota hyvin laajalti vaikka loppu meni päin helvettiä.
No, annetaan Niskasen hiihtää, hän on siinä tosi hyvä kuten Nykänen lajissaan aikanaan.
Mitä, onko Lahti 2001 taas toistunut ?
ei nyt varsinaisesti kuulu tälle palstalle, mutta suomalaiset vihaavat sankareitaan, päinvastoin kuin norjalaiset:
Norjan Hans Christer Holund yltyi kehuissaan uusiin ulottuvuuksiin.
”Iivo on yksi kaikkien aikojen parhaista perinteisen hiihtäjistä. Minuun tekee erityisen vaikutuksen se, että hän on niin vahva tärkeimmissä kilpailuissa. Olemme nähneet sen sekä MM-kisoissa että olympialaisissa”, sanoi Holund, joka viime talven MM-kisoissa Seefeldissä voitti vapaalla 50 kilometrin MM-kultaa hienolla soolosuorituksella.
Näin se on kuulemma lausunut Hesarin Reposelle.
Mene ja näytä 66v miten kulkee. Älä pillitä jos ei toimi, mitä olet itse saanut aikaiseksi? Outo kannustushuuto ! Häviä perk.. Iso ihminen, miten kehtaat. Iänmyötä järki ei ainakaan kasva.
Juha Miedollekin riitti irvailijoita hiihtokaudella, nyt nämä samat ovat kilvan mielistelemässä "meidän Juhaa".
No ei voinut Iivo vinkua ainakaan suksia Lahdessa..... oli ihan superFischerit! non näitä vinkujiahan aina löytyy katsomosta....
Iivo on kunnon kundi. Hän ruoskii ensimmäisenä itseään epäonnistumisista. Palautetta saattaa joskus riittää toisillekin.
Hän tietää, että hiihto on joukkuepeliä ja välineurheilua. Ryhmänä onnistutaan ja epäonnistumaan, vaikka valokeila kohdistuukin pelkästään hiihtäjään.
Minun puolestani Iivo saa kilpailla niin pitkään kuin tahtoo. Pidän hänelle peukkuja tulevassa arvokisaputkessa MM-OK-MM.
Jos häviää, niin sukset pitää roimia saunan pesään ja sanoo notta son yks saatanan sama, olinko toinen vai viimmänen.
Eikä alkoo Kitisemähän.