Onko tupakointi syntiä ?

Anonyymi

Onko tupakointi syntiä?
Onko syntiä jos käyttää nikotinilaastaria tai purkkaa tai vaikka syö tabletteja?
Miten nuuskan käyttö?

16

205

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän ne aineet elimistöön kuulu ja joku voi ajatella että on silloin saastainen jos polttaa eikä jumalan tahdon mukainen

      • Anonyymi

        Ei jumala mistään tupakoista tiedä mitään. Ja ihmisen oma tahto on se jonka kanssa elää, wi kenenkään muut tahto,. Joten jos tuntuu että haluat aina joskus polttaa savukkeen niin se on ainoastaan sinun päätettävissä . Ei kenenkään muun . Polttaminen ei siis ole syntiä , mut5a sanotaan ettei ole terveellistä etekkin jos paljon polttaa.
        Joten älä anna minkään lahkon määrätä itseäsi , sinun omat päätöksesi elämästä ovat ainoastaan ainun ikiomia päätöksiä. Ja niin kauan kun ei tee rikosta niin saa elää vapaasti maassa jossa Jokaisella on hyvä olla


    • Anonyymi

      Riippuu siitä mikä mielletään synniksi.

    • Anonyymi

      Jos nikotiinituotteen käyttäjä itse ajattelee sen olevan syntiä niin sitten se kai on, kukaan toinen ei voi väittää että se tekee syntiä joka käyttää kyseisiä aineita.
      Henkilökohtainen asia mitä itse ajattelee.

    • Anonyymi

      Evankeliumin ilosanoma on siinä, että kaikki syntimme on jo sovitettu ja uskon kautta Kristukseen me olemme uusia luomuksia.
      Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne, joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen Hengen hallitsijan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa.

      Synti on rikkomusta Jumalan tahtoa vastaan, se on kaikenlaista vääryyttä ja kapinaa Jumalaa vastaan.
      Se on myös sitä, ettei usko Jeesukseen. Jeesus on nimittäin vastaus jos ihminen haluaa vapautua syntikuormastaan..

      Tuo efesolaiskirjeen 2.luku, jota edellä siteerasin, jatkuu..mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas ,suuren rakkautensa tähden, ..on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa..- armosta te olette pelastetut..

      Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta ette itsenne kautta- Se on Jumalan lahja, ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi,..
      Sillä me olemme hänen tekonsa, luodut Kristuksessa Jeesuksessa hyviä töitä varten, jotka Jumala on edeltäpäin valmistanut että me niissä vaeltaisimme.

      • Anonyymi

        Siis kerran vielä , ei ole olemassakaan mitään syntiä , eikä liioin jotain ihme juttuja joissa muka jotain henkiolentoja vastaan tehtäisiin syntiä. Jos ihminen on nuori niin hänen tulee saada ihan itse kokea mikä on oikein tai mikä on väärin, eikä pelotella jollain jumalalla nuorta ihmisistä vaan annetaan hänen itsenäisesti tutkia maailmaa ilman että syytellään jostain synnistä.
        Nyky nuoret eivät edes asetu enää kuuntelemaan uhkauksia joita annetaan jumalan nimissä . Nykymaailma ei ole enää sillä tasolla jossa alistetaan lapsia jumalan pelolla. .
        Kuinka yleensä voi niin tehdäkään vielä jos on oma vanhempi että vertaa Jumalan pelkoon kaiken mitä normaali lapsi tekee elämässään.
        ,


    • Anonyymi

      1 moos 29 mukaan kaikki maan päällä kasvavat kasvit on tarkoitettu ihmisten hyötykäyttöön. Se koskee myös tupakkaa. Missään tapauksessa näiden kasvien käyttäminen ravintona, lääkkeenä, suitsukkeena tms. ei ole syntiä.
      Ainoa kielletty kasvi on hyvän ja pahan tiedon puu, mutta kyseinen puu ei ole tupakka. Kiellettyjä puita ei edes kasva maapallolla, ainoastaan Eedenin keskellä.

    • Anonyymi

      Ei voi olla syntiä!
      Perusteluksi kerron ystäväni tupakointikokemuksen. Hän viimeisinä elinaikoinaan liimaili yöksi iholleen nikotiinilaastareita, päivisin jyysti nikotiinipurkkaa ja tämän lisäksi veteli savuja näistä tavallisista savukkeista.

      Onnellinen kuolema tuli ja aivan ilmeisesti autuus kutsui. Siitä on nyt aikaa noin 30 vuotta, eikä asianomainen ole tullut kohtaloaan valittamaan.

      M.O.T., hyvin meni, perille pääsi.

    • Anonyymi

      Joskus kipuilin paljonkin tämän syntikysymyksen takia. Ruumis on pyhän Hengen temppeli sitähän käytetään tässä yhteydessä eniten syyllistämiseen. Tupakka vahingoittaa ruumista ja Näin ollen olisi syntiä. Olen jo päässyt tämän kysymyksen yli ja poltan yhä tupakkaa enkä tunne siitä omantunnontuskia. Uskon silti Jeesukseen ja vakaasti pääseväni taivaaseen aikanaan.

    • Anonyymi

      Jeesus oli homoseksuaalinen mieshuora

    • Anonyymi

      On.

    • Anonyymi

      Ei ne syntiä olem, mutta jumalattoman iso häpeä ne ovat.

    • Anonyymi

      Se ei sitten vissii ollut syntiä kun jeesuksella oli kikkeli pystyssä kun vauva oli sylissä

    • Anonyymi

      Sanaa syntinen tavallis3ati edes käytetä mitenkää. Ihmisen oma määräämisvalta saa olla kaikilla, eihän se tupakki ole terveellistä mitenkään , mutta ei ole mitään syntiä,liioin .
      Jos olet uskovaisista perheestä niin sitä synti sanaa viljellään reippaasti jokaisessa uskonlahkossa, sen tarkoituksena on pitää ihmiset kurissa ainoastaan .
      Minä olen aina polttanut silloin kun olen halunnut enkä tunne itseäni mitenkään syntiseksi . Oma ajatustapa on hankittava ajoissa eikä etsiä mikä olisi syntiä , koska sellaista ei edes ole olemassa

    • Anonyymi

      Joku voisi kysyä jopa onko sairastaminenkin.

    • Anonyymi

      kyllä tupakointi on syntiä. Ihminen turmelee Pyhän Hengen temppeliä. Tupakointi pilaa keuhkot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2310
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1972
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1491
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1162
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      107
      1059
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1022
    Aihe