Oletteko huomanneet, että Garmin navigaattorissa on maasto toiminto? Kun jättää auton tienpuoleen ja lähtee maastoon hiihtämään, marjaan tai sieneen, niin auto löytyy helposti maasto toiminnolla.
Näin: kosketa näytöltä paikka jossa paikan symboli. Anna nimeksi vaikka auto ja tallenna. 1 Sitten menet asetuksiin,täältä >Navigointi. 2 Valitse laskenta > linnuntie > Tallenna. Toiminto ohjaa suorinta tietä Sinut autolle.
Navigaattorin maastotoiminto
6
166
Vastaukset
Hieno toiminto, mutta eikö sitä ominaisuutta mainita käyttöohjeissa?
Vihaan kaikissa vekottimissa sitä, ettevät laitteen erikoisemmat ominaisuudet ole mainittu ohjeessa, joten selviä asioita joutuu "kokeilemalla" hakemaan.
Eivät kaikki jaksa.- Anonyymi
Nuo täydelliset Suomen kieliset Garminin käyttöohjeet on todella vaikeat löytää. Onnistuin aikanaan löytämään 15 täyttä A neljä sivua. Tuossa maastotoiminnossa on 2 asiaa muistettava. Kun tallentaa lähtöpaikan nimellä vaikka "auto", kannattaa navigaattorista sammuttaa virta koska akku ei kovinkaan kauan kestä. Kun ollaan eksyksissä, niin silloin vasta asetuksista laitetaan toiminto "linnuntie", ja lähdetään autolle. Kun päästään autolle, niin silloin kannattaa poistaa osoiteluettelosta "auto". Jos tätä ei poisteta, niin luetteloon tulee jatkossa monta autoa eikä enään tiedetä mikä oli viimeinen. Nämä ohjeet on Garmin Dive 50, pätee varmaan muihinkin Garminiin.
- Anonyymi
Minun garminissa tuo toiminto on nimeltään "reittipiste". Paina joystickiä, niin voit tallentaa ja mahdollisesti nimetä. Jos et nimeä, niin saavat juoksevan numeron. Poista sitten myöhemmin turhat pisteet pois. Reittipisteitä voi sitten katsella, poistaa tai lisätä myös tietokoneella, kun on kaapeli.
- Anonyymi
Vaihtelee mistä löytyy asetukset laitteesta riippuen. Itsellä kolme eri Garmin navigaattoria. Ohjeet näihin löytyvät helposti valmistajan sivulta: hae tuote hakutoiminnolla kirjoittamalla tuotenimi - avaa tuotesivu - tästä löytyy linkki "oppaat".
Jos tuo ei onnistu, niin ainakin mistä itse olen kaksi viimeisintä navigaattoria ostanut:
https://automasa.fi/tuote-osasto/henkiloautot/navigaattorit-henkiloautot/
Löytyy useimmista(ainkin ostamistani) laitteista ohjeet tuotesivulta suora linkki jos saa ladattua.
Mutta joo, hyvä toiminto on tuo auton paikan muistaminen. - Anonyymi
Eikös tämä ominaisuus löydy nykyisin jo ihan jokaisen puhelimesta.
- Anonyymi
Totta löytyy yleensä puhelimista ja ladattua app.in Tuo on ollu monta vuotta ja autojen omaa varsinkin Skodan etsi autoni on aina käytössä.
En aina käsitä mihin perustuu, mutta hienosti toimii.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bigdream.radar.speedcam&hl=fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2183654Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen153575Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä912618Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman142212Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling602180Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.111929Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue481745- 901601
- 861245
- 731175