Onko järkee matkustaa koronavirus alueille?
Onko järkee
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tiedät sen itsekin, eikä sitä tiedä missä se muhii.
Kun menokenkä painaa, ei jaksa ajatella muita. Jotkut on niin kovia menemään että kaikki lkevat sairainakin kyläpaikoista toiseen. Eivät välitä kun nhan itsellä on mukavaa.
Ei ole kelan tehtävä korvata rikkaiden ansionmenetyksiä kyseisiltä reissuilta, jos joutuvat jäädä karanteeniin. Itsehän tietentahtoen sinne lähtevät. Köyhiltä katkasevat heti rahat, jos lähtee kotiovea pidemmälle, tai on poissa työtoiminnasta.
No sähän olet joka vuosi influenssa-alueella eli Suomessa ja vuosi-influenssahan tappaa vuosittain 10.000 ihmistä, joten en oikein ymmärrä tuota logiikkaa.
Koronaan kuoleminen taas on suunnilleen loton pääpotin saamisen suuruusluokkaa.
Korona on vasta alkamassa levitä. Tapauksia tulee kiihtyvään tahtiin. Parin viikon päästä voi olla jo satoja suomessakin, jos saa hyvän alun. Aika herkästi tarttuvaa tuntuu olevan ja matkailijat tuovat lisää. Kuolleisuus prosentti on suurempi, kuin influensassa
Suhteessa prosentuaalisesti kotonaan kuolleisuus on suurempi kuin normi influenssaan. On hyin ajattelematonta matkustaa riskialueille ja palata Suomeen tartuttamaan muita.
Ei ole järkeä mutta kuka tietää missä se lymyää etsien tilaisuutta hyökätä kimppuun.