Yhtiön osakkeilla ei ole nimellisarvoa? mitä tuo tarkoittaa pörssi osakkeissa?
Yhtiön osakkeilla ei ole nimellisarvoa?
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ylen Hesarin jne. punavihreillä toimitsijoilla oli aikanaan tapana laskea osinkotuotto jakamalla osinko nimellisarvolla ja saada poskettomia lukuja ja estää suomalaisten kansankapitalismia esim. joskus vuosituhannen vaihteessa Nokian osakkeen nimellisarvo oli 2,5 markkaa eli jotain 0,5 euroa alle
- Anonyymi
Tunari, se tarkoittaa, että osakkeiden nimillä ei ole nimiarvoa. Luulisi tyhmemmänkin ymmärtävän, että jos ei ole nimellisarvoa, ei ole nimiarvoakaan. Tunari !
- Anonyymi
Älä hauku muita! Kysyjä ei tieltä eksy! Opetti mummi aikoinaan.
- Anonyymi
nimellisarvolla ei ole ollut merkitystä enää vuosikymmeniin
- Anonyymi
Juurikin näin. Otetaan esimerkkinä vaikka Eirassa sijaiseva 50 m2 kerrostalohuoneisto, talo rakenneetu ylo 100 vuotta sitten ja osakkeen nimellisarvo 100 mk, eli noin 16,82 €. Tuollaisesta asunnosta saa noin 10.000 €/m2. Eli jos asakkeita on vaikka pinta-alan mukaisesti 50 kpl, niin jokaisen 16,82 € nimellisarvoisen osakkeen todellinen arvo on 10.000 €, tosin noin vanhassa yhtiössä voi olla jopa vain yksi osake huoneistoa kohden, jolloin esimerkkitapauksen 16,82 € nimellisarvoisen osakkeen todellinen arvo olisikin jo 500.000 €.
Nykyään ei siis puhuta uusanneissakaan nimellisarvosta, vaan merkintähinnasta. Asuntopuolella ei nykyään juurikaan törmää yli 10.000 € osakepääomiin, ei vaikka kohteen kokonaismyyntihinta olisi kymmeniä miljoonia euroja.
- Anonyymi
Vaikka osakkeella ei ole nimellisarvoa, niin sijoitukseni arvo osakkeeseen eli keskihankintahinta korvaa sijoitukseni nimellisarvoa.
Sijoituskohteeni arviointilaskennassa voin käyttää periaatteessa Pörssiarvoa, Yritysarvoa tai osakkeen kirjausarvoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403057- 802801
- 1842428
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362155- 181476
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101274
- 131269
- 221241