Hulevesimaksu maksuun.

Hulevesimaksua on päivitelty paikallislehteä ja -paikallislehden vessanseinää myöten.
Päättäjäpoliitikot tosin kerrankin olleet hissukseen.
Maksu kuuluu kaikille kiinteistöille. Jos järjestelmää ei ole niin näillä kerätyillä varoilla se rakennetaan.
Yksi rovio raivoaa että heiltä ei sitä tule. Maaperään imeytynyt vesi rinteessä on hulevettä, sillonkin kun se tulee esiin alempana rinteessä.
Tietysti halukkuus maksattaa tämäkin järjestelmä maaseutulaisilla on suuri mutta toivottavasti kaupunki ei suosi hyväveli-piiriään.
Maaseudulla kaikki maksavat omat huleojituksensa, ovat tehneet niin aina, eikä halpaa ole ollut.
9198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onhan ne lulevedet kaupungeissakin itse jouduttu hoitamaan ja hoidetaan edelleenkin. Tämähän on vain lisämaksu siitä, että kaupungin valtuusto kävelee nokka pystyssä eikä huomaa mitään, eikä tee mitään. Täällähän kaupungin viranhaltijat eivät osaa tehdä eikä teettää muuta kuin sutta ja sekundaa ja valtuusto vain ihmettelee. Asiasta toiseen nyt kun sitä hulevesirahaa on kerätty niin olisi toivottavaa ettei sitä heti törsättäisi, sillä rantatien hidasteet rupeavat olemaan korjauksen tarpeessa.

Äänestä
  • Hulevesimaksu on yksi veroluontoinen maksu lisää. Siitäkään kertyviä varoja ei ole korvamerkitty, joten niitä voidaan käyttää vaikka autoedun rahoittamiseen tai johtajien palkankorotuksiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hulevesimaksu on yksi veroluontoinen maksu lisää. Siitäkään kertyviä varoja ei ole korvamerkitty, joten niitä voidaan käyttää vaikka autoedun rahoittamiseen tai johtajien palkankorotuksiin.

    Kaikkein törkein ja noloin oli a-tehdin korotus.Muka ansioista!!!!

    Äänestä

Monen vuoden hulevesimaksujen kertymät taitavat mennä asuntomessualueen hulevesijärjestelmän rakentamiseen, joka tulee poikkeuksellisen kalliiksi. Alueen pettävän maaperän takia paljon putkistoa pitää rakentaa paalujen varaan ja lisäksi sinne tulee altaita hulevedelle. Rikkoutuuko satama-alueelle veronmaksajien piikkiin rakennetun hulevesiputken ennätyksellinen hinta 777 euroa/ metriltä?

Äänestä
  • Tulevathan+ne+kaupungin+teettämät+työt+maksamaan,+kun+työteho+on+noin+40%+maksimista+ja+sen+jälkeen+alkavat+korjaustyöt.

    Äänestä

Kaupungin teettämiä töitä ei näytetä valvottavan. Tuntiliksa juoksee tai urakka on todella hyvä kun koneet ja tekijät matelevat.
Sama juttu vattenvärkkenillä ja kadut on auki viikko tolkulla ja välillä kuukausia.
Kaikki rakennusurakat kusevat ja halvimman tarjouksen tehneelle hommataan pankkitilin
täytteeksi lisätilauksia.

Nyt on kuitenkin lehmä lypsetty kuiviin ja kaupungin talous on kaputt.

Äänestä

Jos Mariankadun putkien uusiminen olisi annettu yksityiselle, homma olisi valmis. Nyt 350 metrin matkalta on valmista 40 metriä. Kuningattarenkadulla olisi jo uutta asvalttia. Ollaan tekevinään töitä!

Äänestä

Hauska nimi tuo hulevesi. Melkein kuin hulavanne.
Olisi kai liian paljastavaa kutsua sitä oikella nimellä eli sadevesi ja sadevesimaksu.

Äänestä
  • Monin paikoin kyse on todella veroluontoinen maksu tyhjästä, koska sadevesi imeytyy maahan eikä mene mihinkään hulevesiputkistoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hulevesimaksua on päivitelty paikallislehteä ja -paikallislehden vessanseinää myöten.
Päättäjäpoliitikot tosin kerrankin olleet hissukseen.
Maksu kuuluu kaikille kiinteistöille. Jos järjestelmää ei ole niin näillä kerätyillä varoilla se rakennetaan.
Yksi rovio raivoaa että heiltä ei sitä tule. Maaperään imeytynyt vesi rinteessä on hulevettä, sillonkin kun se tulee esiin alempana rinteessä.
Tietysti halukkuus maksattaa tämäkin järjestelmä maaseutulaisilla on suuri mutta toivottavasti kaupunki ei suosi hyväveli-piiriään.
Maaseudulla kaikki maksavat omat huleojituksensa, ovat tehneet niin aina, eikä halpaa ole ollut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu