Siirryin demarivasemmistosta perussuomalaisiin

Aikaisemmin äänestin lähes vuorotellen demareita ja vasemmistoliittoa. Nykyisin olen entisenä vasemmistodemarina perussuomalaisten kannattaja, Jussi Halla-ahon poliittisen linjan vankkumaton tukija ja tiedän, että minun tavoin moni muukin on vaihtanut demarivasemmiston perussuomalaisiin.
Perussuomalaiset-puolueen aatteellinen ja käytännön linja kirkastui selvästi, kun Soini vaihtui Halla-ahoon.
39103
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Pitää+paikkansa+hyvä,+kun+tulit+ulos+kaapista.+Persuilu+on+köyhien+ja+yksinkertaisten+ihmisten+puolue+ja+niiden,+jotka+ei++osaa+arvostaa+omaa+vapauttaan+ja+eivät+osaa+mitään+ja+ovat+riippuvaisiasosiaalihuollosta+ja+usein+90%:sti+ulosoton+asiakkaita.+Sillä+se+ihminen+joka+omistaa+jotakin,+niin+ei+voi+olla++EU+eron+kannattaja.+EU+on+talouden+pohja+ja+raha.+Ihmisoikeudet+ja+tasa-arvo+tulee+Euroopan+unioni+jäsenyydestä+ja+kaikille+työntekijöille+luodaan+sama+arvopohja+ja+näin+luodaan+tasa-arvoinen+markkina.+Eikö+ollut+hienosti+perusteltu+?Toki+Persuiluun+kuuluu+jo+lähtökohtaisesti+väkivallan+ihmiset+ja+niiden+hiustyyli+on+usein+sama+?+Meinaatteko,+että+ne+äänestää+vihreitä+?

Äänestä
  • Jootuota.

    190129 Pelko voitti hyvesäteilyn
    Suvaitsevaisuus kumpua pelosta? youtube.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jootuota.

    190129 Pelko voitti hyvesäteilyn
    Suvaitsevaisuus kumpua pelosta? youtube.

    190129 Pelko voitti hyvesäteilyn

    Äänestä

  • Arvopohja arvopohja arvopohja arvopohja arvopohja .Kuinkas sille arvopohjalle sitten kävikään

    Äänestä

  • Vai tasa-arvoinen, miksi niitä orjatyön tekiöitä sinne ja tänne haetaan afrikasta.

    Äänestä

  • Tuntemani perussuomalaiset ovat ahkeria työssä käyviä kansalaisia, jotka eivät hyväksy sosiaalituilla elämistä. Kaikkien terveiden työikäisten on elätettävä itsensä rehellisellä työllä. Suurin osa sosiaalitukien hyväksi käyttäjistä on puolue kannaltaan vasureita tai demareista, jotka Ay-liikkeen turvin elää työttömyys avustuksilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuntemani perussuomalaiset ovat ahkeria työssä käyviä kansalaisia, jotka eivät hyväksy sosiaalituilla elämistä. Kaikkien terveiden työikäisten on elätettävä itsensä rehellisellä työllä. Suurin osa sosiaalitukien hyväksi käyttäjistä on puolue kannaltaan vasureita tai demareista, jotka Ay-liikkeen turvin elää työttömyys avustuksilla.

    Voi+sinua+typerystä,+kyllä+sinun+tapaisesi+ääliöt+on+hyvin+tuttuja+tuolta+Suomen+keskustan+hullujen+huoneen+saitilta.>Kaikkien+terveiden+työikäisten+on+elätettävä+itsensä+rehellisellä+työllä.<+Koska+maataloustukiaisissa+rypevät+ja+loisivata++ja+ne+persut,+varsinkin+miehtet,+työttömät++tutkimuksen+mukaan+on+50+%+edes+yittävät+elättää+itsensä.

    Äänestä

  • Tyhmä ja yksinkertainen olet itse. Kirjoituksesi on pelkkää pinnallista höpötystä, luuloa ja oletusta vailla mitään todellista faktaa.. Olet lammas, joka määit yhtä ja samaa totuutta lauman perässä etkä osaa ajatella itse vaan matkit muita.

    Vapaus on vaarallista. Tietyt säännöt ja rajat pitävät yhteiskunnien rauhaa ja järjestystä yllä. Nyt jo näkyy pahoja merkkiä siitä, mihin avointen rajojen politiikalla ollaan menossa. Hallitsematon kaaos kaikesta vapaudesta seuraa, päättäjät ovat ymmällään ja sormi suussa, kuinka avointen rajojen tuomat ongelmat ratkaistaan.. Ihmiset ovat pelinappuloina ja he siitä kärsivät.

    Eurooppa yrittää pelastaa maailman, mutta tuhoaa Euroopan. Miksi muuten rikkaat öljyvaltiot eivät auta omia uskonveljiään, vaan näiden pitää hakea apua vääräuskoisilta?

    Äänestä

Minä taasen siirryn äänestään vasemmistoa. En hyväksy fasimia jota PS on ja paljon.
PS ei ole muuta mitä vastustaa kun maahanmuuttoa ja ilmaston suojelua.
PS ei ole ottanett mitään kantaa palkkaneuvotteluihin palkansaajien tukemiseksi. Vaan onko joku sitä huomannut, että olisi ollut palkansaajien tukena nauvotteluissa?.

Äänestä
  • Ei+...+Vaan+devalvoimassa+markalla...++Sillä+halutaan+myös+EU+eroa+!Jos+haluavat+nostaa+palkkaa,+niin+menee+EU+ero+ja+Huhtasaaret+ristiin.+Jos+suomi+eroaa+EU:sta,+niin+sen+on+devalvoitava+markalla++ja+se+tarkoittaa+pienempää+palkkaa.++Eli+kaikki+maksaa+sinulle+noin+30+%+enemmän+aluksi+ja+ihmiset+joilla+Euro+velkaa...+Maksaa+velkansa+euroissa.+....+Persut+on+johdettu+myös+Venäjältä....+Kertoi+Proffa+tänään+Iltalehdessä.(kyberturvallisuus)

    Äänestä

  • Eurofighter kirjoitti:

    Ei+...+Vaan+devalvoimassa+markalla...++Sillä+halutaan+myös+EU+eroa+!Jos+haluavat+nostaa+palkkaa,+niin+menee+EU+ero+ja+Huhtasaaret+ristiin.+Jos+suomi+eroaa+EU:sta,+niin+sen+on+devalvoitava+markalla++ja+se+tarkoittaa+pienempää+palkkaa.++Eli+kaikki+maksaa+sinulle+noin+30+%+enemmän+aluksi+ja+ihmiset+joilla+Euro+velkaa...+Maksaa+velkansa+euroissa.+....+Persut+on+johdettu+myös+Venäjältä....+Kertoi+Proffa+tänään+Iltalehdessä.(kyberturvallisuus)

    Taas kirjoituksesi on vailla mitään faktaa, "Eurofighter". Suomi on toki heikkojen ja taitamattomien päättäjien vuoksi riippuvainen EU:sta, ei se pärjäisi ilman sitä. Suomi on ihan liian pehmo ja kiltti pärjäämään itsenäisesti. Se on tottunut siihen, että joku muu määrää. Niin tuttua on Suomessa uusien määräyksien mukana tuleva vahvistus " EU määrää näin".

    Äänestä

Lisää vuotaa koko ajan perussuomalaisiin, enkä yhtään ihmettele, että miksi.

2Äänestä
  • Niin vuotaa, minä olen neljän ällän yo ja lukion päättötodistuksen keskiarvosana 9,6 (suoritin lukion aikuislukion oltalinjalla työn ohella) ja siirryin demarivasemmistosta perussuomalaisten kannattajaksi.
    Suomen pitää heti lopettaa turvapaikkaturistien vastaanotto, vai haluaako koku tänne alla olevasta linkistä ilmenevän Fahad Firasin kaltaisia "17-vuotiaita" turvapaikkaturisteja.
    https://www.youtube.com/watch?v=Ao_7rxdsYL4

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin vuotaa, minä olen neljän ällän yo ja lukion päättötodistuksen keskiarvosana 9,6 (suoritin lukion aikuislukion oltalinjalla työn ohella) ja siirryin demarivasemmistosta perussuomalaisten kannattajaksi.
    Suomen pitää heti lopettaa turvapaikkaturistien vastaanotto, vai haluaako koku tänne alla olevasta linkistä ilmenevän Fahad Firasin kaltaisia "17-vuotiaita" turvapaikkaturisteja.
    https://www.youtube.com/watch?v=Ao_7rxdsYL4

    Suomen kieli ei ollut "lukion aikuislukion oltalinjalla työn ohella" oppiaineena, vai kuinka siellä hullujen huoneella on laita?

    Äänestä

Kyllä Islamin uskonto ja muhamettilainen kulttuuri on pimeää, muslimimaa Irakissakin 9-vuotiaita tyttöjä (lue lapsia) myydään vanhoille ukoille "vaimoiksi". No muslimiukot solmii muutaman päivän mittaisia avioliittoja ostamalla noita 10-vuotiaita lapsia muutamaksi pääiväksi vaimoikseen. Syllä on sairasta islamilaista uskontoa/muhamettilaista kulttuuria.
Kato alla oleva oheinen linkki ja mieti, onko ihme, jos tuollaisen uskonnon/kulttuurin joukoista ISIS-terroristit ovat lähtöisin.

https://areena.yle.fi/1-50356302#autoplay=true

2Äänestä
  • Ei tää oo Uskontokeskustelupalsta. Jaa, mutta persuismihän on uskonto, uskotaan kaikkeen mahdottomaksi todettuun, kuten pupujussin pääministeriydestä.

    Äänestä

Kyllä ihmisten pitää päästä matkustaan vapaasti. Näin vaadittiin myös neukulan ihmisille . Niin ei nyt pidä asennetta muuttaa. Vaan rajat auki kaikille.

Äänestä

Minäkin äänestän nyt perussuomalaisia, koska islam on mennyt minun aamupuurooni. Se ei ei enää maistu samalta kuin ennen.

Äänestä
  • Niin,+kuin+kerroin+lainaus:+"Persuilu+on+köyhien+ja+yksinkertaisten+ihmisten+puolue+ja+niiden,+jotkaei+osaa+arvostaa+omaa+vapauttaan+ja+eivät+osaa+mitään+ja+ovat+riippuvaisiasosiaalihuollosta+ja+usein+90%:sti+ulosoton+asiakkaita.Sillä+se+ihminen+joka+omistaa+jotakin,+niin+ei+voi+olla+EU+eron+kannattaja.EU+on+talouden+pohja+ja+raha.+Ihmisoikeudet+ja+tasa-arvo+tulee+Euroopanunioni+jäsenyydestä+ja+kaikille+työntekijöille+luodaan+sama+arvopohja+janäin+luodaan+tasa-arvoinen+markkina.Eikö+ollut+hienosti+perusteltu+?Toki+Persuiluun+kuuluu+jo+lähtökohtaisesti+väkivallan+ihmiset+ja+niidenhiustyyli+on+usein+sama+?+Meinaatteko,+että+ne+äänestää+vihreitä+?+"Ei+tähänkään+tullut+mitään+uutta+perustelua+vai+tuliko+mitä+??Kristinukosta+Teillä+tuskin+on+mitään+tietoa+ja+se+ei+nyt+vain+ole+poliittinen+puolue.+Tuskin+Islam+on+myöskään+poliittinen+puolue...+Uskonto+ja+ihminen+on+aina+yksilö+ja+kadotukseen+voidaan+tuomita+vain+yksilö....++Kerran,+kuuntelin+yhdensaarnaa+youtubessa+ja+huomasin,+että+hän+sanoi,+suomalaisten+kärvivän+sitten+kun+Jeesus+tulee...+ja+puhui+valtioista.++Raamattu+kehoittaa+hylkämään+valtiot+!Jotta+ette+tahraisi+käsiäsi+pyhien+vereen.++Eli+älä+ota+sydämmellesi+saatanaa+ja+valtioa.++Arvosta+ihmisiä+saman+vertaisena,+sillä+ne+kaikki+on+jumalan+luomia.+Raamattu+on+kirjoitettu+ja+kerrottu+jo+jokaiselle+sukupolvelle,+eikä+vain+tälleaikakaudelle+eikö+niin?++Muista+raamatussa+on+useita+petoja...+Silloin+se+ei+ole+Euroopan+unioni.++Hedelmistä+Te+sen+tunnette+ja+hyviä+asioita+on+rakkaus+ja+tasa-arvo+ja+oikeudenmukaisuus+jne+jne...++Tiedätte+mitä+rakkaus+on...+Olenko+minä+ihaillut+mitään+hallintoa+vai+?++Arvostan+EU:ta+juuri+näiden+arvojen+ja+hyväntahdon+vuoksi.+Jos+luokittelet+ihmiset+eriarvoiseksi,+niin+sinä+tiedät,++kenen+hedelmiä+ne+on.Intuutiolla+esim.+++Valtion+puhujat+ja+ihailijat+saavat+sitten+sen+oman+tuomionsa.+Muista,+että+sinultakin+kysytään+lopussa,+että+eikö+sinulla+ollut+kaikki+hyvin+ja+mitä+sinulta+puuttui+?...

    Äänestä

  • Eurofighter kirjoitti:

    Niin,+kuin+kerroin+lainaus:+"Persuilu+on+köyhien+ja+yksinkertaisten+ihmisten+puolue+ja+niiden,+jotkaei+osaa+arvostaa+omaa+vapauttaan+ja+eivät+osaa+mitään+ja+ovat+riippuvaisiasosiaalihuollosta+ja+usein+90%:sti+ulosoton+asiakkaita.Sillä+se+ihminen+joka+omistaa+jotakin,+niin+ei+voi+olla+EU+eron+kannattaja.EU+on+talouden+pohja+ja+raha.+Ihmisoikeudet+ja+tasa-arvo+tulee+Euroopanunioni+jäsenyydestä+ja+kaikille+työntekijöille+luodaan+sama+arvopohja+janäin+luodaan+tasa-arvoinen+markkina.Eikö+ollut+hienosti+perusteltu+?Toki+Persuiluun+kuuluu+jo+lähtökohtaisesti+väkivallan+ihmiset+ja+niidenhiustyyli+on+usein+sama+?+Meinaatteko,+että+ne+äänestää+vihreitä+?+"Ei+tähänkään+tullut+mitään+uutta+perustelua+vai+tuliko+mitä+??Kristinukosta+Teillä+tuskin+on+mitään+tietoa+ja+se+ei+nyt+vain+ole+poliittinen+puolue.+Tuskin+Islam+on+myöskään+poliittinen+puolue...+Uskonto+ja+ihminen+on+aina+yksilö+ja+kadotukseen+voidaan+tuomita+vain+yksilö....++Kerran,+kuuntelin+yhdensaarnaa+youtubessa+ja+huomasin,+että+hän+sanoi,+suomalaisten+kärvivän+sitten+kun+Jeesus+tulee...+ja+puhui+valtioista.++Raamattu+kehoittaa+hylkämään+valtiot+!Jotta+ette+tahraisi+käsiäsi+pyhien+vereen.++Eli+älä+ota+sydämmellesi+saatanaa+ja+valtioa.++Arvosta+ihmisiä+saman+vertaisena,+sillä+ne+kaikki+on+jumalan+luomia.+Raamattu+on+kirjoitettu+ja+kerrottu+jo+jokaiselle+sukupolvelle,+eikä+vain+tälleaikakaudelle+eikö+niin?++Muista+raamatussa+on+useita+petoja...+Silloin+se+ei+ole+Euroopan+unioni.++Hedelmistä+Te+sen+tunnette+ja+hyviä+asioita+on+rakkaus+ja+tasa-arvo+ja+oikeudenmukaisuus+jne+jne...++Tiedätte+mitä+rakkaus+on...+Olenko+minä+ihaillut+mitään+hallintoa+vai+?++Arvostan+EU:ta+juuri+näiden+arvojen+ja+hyväntahdon+vuoksi.+Jos+luokittelet+ihmiset+eriarvoiseksi,+niin+sinä+tiedät,++kenen+hedelmiä+ne+on.Intuutiolla+esim.+++Valtion+puhujat+ja+ihailijat+saavat+sitten+sen+oman+tuomionsa.+Muista,+että+sinultakin+kysytään+lopussa,+että+eikö+sinulla+ollut+kaikki+hyvin+ja+mitä+sinulta+puuttui+?...

    Perussuomalisia äänestävät ovat itsensä elättävää työteliästä kansaa, kuten suomalaisuuteen kuuluu. Nykyiset vihervasemmistolaiset ovat suurelta osin uusavuttomia, huumeiden käyttäjiä ja sesiaalietuuksien hyväksi käyttäjiä. Heille tyypillinen ajattelutapa on: mulle kuuluu työttömyysturva ja asumistuki. Ei kuulu kenellekään! Ne on tarkoitettu tilapäiseksi avuksi, jos ilman omaa syytään joutuu työttömäksi. Jokainen on velvollinen hankkimaan itselleen työpaikan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Perussuomalisia äänestävät ovat itsensä elättävää työteliästä kansaa, kuten suomalaisuuteen kuuluu. Nykyiset vihervasemmistolaiset ovat suurelta osin uusavuttomia, huumeiden käyttäjiä ja sesiaalietuuksien hyväksi käyttäjiä. Heille tyypillinen ajattelutapa on: mulle kuuluu työttömyysturva ja asumistuki. Ei kuulu kenellekään! Ne on tarkoitettu tilapäiseksi avuksi, jos ilman omaa syytään joutuu työttömäksi. Jokainen on velvollinen hankkimaan itselleen työpaikan.

    Ei+pidä+paikkaansa!+Ei+ole+totta,+ei++TOTISESTI.+VIIME+VAALIEN+JÄLKEEN+JULKASTUSSA++TUTKIMUKSESSA+OLI+TULOS:+50+%+persumiehistä+oli+työttömiä.+Kun+otamme+huomioon+persujen+ympärillä+pyörivät+hämäräliikemiehet,+kaiken+maaliman+pillerikauppiaat,+muut+rikolliset,+tempputyöllistetyt+ja+työhön+kykenemättömät+ja+tukiaisissa+rypevät+maatalous"yrittäjät"+onkin+persujen+peruskannattajakunta+siinä!Missä+tyhmyyden+tynnyrissä+te+pölhöpersut+sitä+vihan,+kaunan+ja+kateuden+ajatushautoamonne+pidätte?

    Äänestä

Ei kukaan niin typerä ole, että hyppäisi hukkuvaan laivaan....persupaatti vuotaa pahasti.

Äänestä

Onhan näitä vaihtaneita. Enemmän tässä kiinnostaa se, miksi on vaihtanut ja miksi nimenomaan persuihin?

Hyppy melkein mistä tahansa puolueesta persuihin on suuri. Se on melkein niin, että hypyn tehnyt on pitänyt entisessä elämässään täystollona ja löytänyt nyt autuuden. Ehkä persuilu onkin verrattavissa uskonnollishurmokselliseen kokemukseen. Vähän samaa kun on käynyt kaatumassa helluntalaisten bileissä. Tässä on jotain uushurmoshenkisyyttä ylipäätään. Osa ihmisistä kaipaa uskonnollisia tai niiden kaltaisia kokemuksia. Osa menee taas kuin sopulilauma muiden perässä. Vaikka rotkoon.

Persut tähtäävät EUn heikentämiseen, jopa hajottamiseen. Se on käsittämättömän epäisänmaallinen ja masokistinen tavoite. Se että ihminen on valmis tällaiseen, selittyy joka täydellisellä typeryydellä tai juuri hurmoshenkisyydellä, joka hukattaa aina faktat ja järjen alleen kuten hyvin tiedetään. No, Suomessa metsäläisyys on sitkeässä, jonkinlainen romanttinen kaikukaipuu siihen varmaan on. Ehkä se on jopa geneettinen niin kuin Halla-aholla on tapana asioista kertoa.

Onneksi Ruotsi ja sen sivistyneisyys on lähellä. Jos meinaan asiat täällä oikein huonoon jamaan menevät eli hurmoshenkinen metsäläisyys valtaa koko kansan.

Äänestä
  • Tuota metsäläisyyttä kuvataan usein impivaaralaisuudeksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuota metsäläisyyttä kuvataan usein impivaaralaisuudeksi.

    Kuvataan millä kuvataan mutta Impivaaralaisetkin oppivat tekemään työtä ja elättämään itsensä. Nykyisin vasurit vaativat kansalaispalkkaa ja huumeita kaikille alle kuusikymppisille ja sen jälkeen eläkkeelle. Näinkö se Yhteiskunta pärjää ja ilmasto puhdistuu?

    Äänestä

  • Persu ei aina valehtele, sillä se ei välttämättä tiedä mitään ja se kuvittelee.
    Tiedän, että Persu ei kerran edes tiennyt, että ruotsi on EU:n jäsen.
    Väitti ihan julkisesti, että ruotsi ei ole! Sitten pää painoksissa poistui ... Ei
    tiennyt oikeasti. Aina ne häipyy puhumatta mitään sen jälkeen. kun tulee
    ilmi, että ne ei edes tienneet perusasiaa... Kerran sanoin, että otetaanpa
    uudestaan mitä sinä kerroit... Sitten se ei enään osannutkaan kertoa, kun
    piti edetä hitaasti..... Ne elää luuloissa ja mielikuvissa ja ne on oikeasti sitä
    miltä ne näyttää myös tällä palstalla....

    Äänestä

  • Olen+aloittanut+työssä+käynnin+16-vuotiaan.+Saavutettuani+täysikäisyyden+äänestin+demareista.+Kävin+töissä,+maksoin+laskut,+rakensin+itse+omakotitalon,+kasvatin+vaimon+kanssa+kolme+lasta,+enkä+koskaan+ole+saanut+mitään+sosiaalitukea,+lapsilisiä+lukuun+ottamatta.+Kunnalliset+päivähoitomaksut+olivat+aina+korkeimpia+mahdollisia+ja+asuntolainan+korot+parhaimmillaan+17+%.+Kun+viimein+saavutin+eläkeiän+63-vuotiaana,+oli+Paavo+Lipponen+keksinyt+eläkkeisiin+taitetun+indeksin.+Tämän+johdosta+eläkkeeni+on+nyt+n.+700+€+pienempi+kuin+ilman+taitettua+indeksiä.+Olen+syvästi+pettynyt+puolueisiin,+jotka+ovat+tämän++työn+arvostamattomuuden+takana.+Meitä+on+paljon.+Osa+meistä+äänestää+pesussuomalaisia+vain+siksi,+että+valtaa+pitävät+oppisivat+arvostamaan+sitä+kansan+osaa,+joka+on+pannut+itsensä+likoon+Suomen+puolesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen+aloittanut+työssä+käynnin+16-vuotiaan.+Saavutettuani+täysikäisyyden+äänestin+demareista.+Kävin+töissä,+maksoin+laskut,+rakensin+itse+omakotitalon,+kasvatin+vaimon+kanssa+kolme+lasta,+enkä+koskaan+ole+saanut+mitään+sosiaalitukea,+lapsilisiä+lukuun+ottamatta.+Kunnalliset+päivähoitomaksut+olivat+aina+korkeimpia+mahdollisia+ja+asuntolainan+korot+parhaimmillaan+17+%.+Kun+viimein+saavutin+eläkeiän+63-vuotiaana,+oli+Paavo+Lipponen+keksinyt+eläkkeisiin+taitetun+indeksin.+Tämän+johdosta+eläkkeeni+on+nyt+n.+700+€+pienempi+kuin+ilman+taitettua+indeksiä.+Olen+syvästi+pettynyt+puolueisiin,+jotka+ovat+tämän++työn+arvostamattomuuden+takana.+Meitä+on+paljon.+Osa+meistä+äänestää+pesussuomalaisia+vain+siksi,+että+valtaa+pitävät+oppisivat+arvostamaan+sitä+kansan+osaa,+joka+on+pannut+itsensä+likoon+Suomen+puolesta.

    Niin...ja Satu meni saunaan ja pani laukun naulaan....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin...ja Satu meni saunaan ja pani laukun naulaan....

    Ei kirjoitella satuja. Työn teko on jokaisen velvollisuus ja sitä pitää kunnioittaa. Myös poliitikkojen on ymmärrettävä, että sosiaalitukia ei pidä maksaa, niille jotka kieltäytyvät työstä. Työ on meille oikeus ja vel vollisuus. Olkaamme siis Perus-Suomalaisia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin...ja Satu meni saunaan ja pani laukun naulaan....

    Sinähän elät kelan tuilla sano....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinähän elät kelan tuilla sano....

    En ole koskaan saanut mitään avustuksia. Olen ollut ansiotyössä yli 46 vuotta. Tehnyt pyyteettömästi työtä ja opettanut nuorempaa sukupolvea samaan työhön. Terveellinen elämäntapa on säästänyt minua sairauksilta. Kunnioitan vanhempia sukupolvia ja toivon, että lapseni ja heidän jälkeläiset näkisivät oikeudenmukaisen yhteiskunnan. Mielestäni ansaittua eläkettä ei voi sanoa kelan tueksi.

    Äänestä

Tunnen itse kaksi entistä vassareiden äänestäjää, jotka ovat nykyään persuja. Töissä käyvät ja tavisduunareita ovat, sekä maahanmuuttokriittisiä.

Äänestä
  • Nykyinen vasemmisto on työtävieroksujen puolue ja Lii Anddesson on sanonut kekenkään ei ole pakko tehdä töitä jos ei halua. Mutta tähän tulee muutos tämänvuoden puolella koska pelkällä vasemmiston aatteella ei eletä,talouskasvu hiipuu eikä työllisten määrä lisäänny kuin kuviteltiin olemme kohta siinä tilanteessa että muut sanelevat mitä tässä maassa tehdään jatkossa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nykyinen vasemmisto on työtävieroksujen puolue ja Lii Anddesson on sanonut kekenkään ei ole pakko tehdä töitä jos ei halua. Mutta tähän tulee muutos tämänvuoden puolella koska pelkällä vasemmiston aatteella ei eletä,talouskasvu hiipuu eikä työllisten määrä lisäänny kuin kuviteltiin olemme kohta siinä tilanteessa että muut sanelevat mitä tässä maassa tehdään jatkossa.

    Persu taas valehtelee. Li ei ole koskaan noin sanonut eikä sano.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Persu taas valehtelee. Li ei ole koskaan noin sanonut eikä sano.

    Kyllä on. Ei tosin ihan noilla sanoilla mutta sisältö oli sama. Minäkin sen olen kuullut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä on. Ei tosin ihan noilla sanoilla mutta sisältö oli sama. Minäkin sen olen kuullut.

    Mene korvalääkäriin.

    Äänestä

Hienoa. Nousi älykkyysosamäärä molemmissa puolueissa.

Äänestä

Hienoa. ÄO molemmissa puolueissa nosee kohisten.

Äänestä

Älä puhu paskaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aikaisemmin äänestin lähes vuorotellen demareita ja vasemmistoliittoa. Nykyisin olen entisenä vasemmistodemarina perussuomalaisten kannattaja, Jussi Halla-ahon poliittisen linjan vankkumaton tukija ja tiedän, että minun tavoin moni muukin on vaihtanut demarivasemmiston perussuomalaisiin.
Perussuomalaiset-puolueen aatteellinen ja käytännön linja kirkastui selvästi, kun Soini vaihtui Halla-ahoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu