Aggressiivinen susikoira Riihikosken keskustassa

Anonyymi

Vanhempi naishenkilö ulkoiluttaa Riihikosken keskustassa isoa mustanharmaata susikoiraa, joka jalkakäytävällä tekee hyökkäysliikkeitä jopa ohiajavia autoja kohtaan. Kannattaa kiertää kaukaa kyseinen henkilö ja luonnevikainen rakki. Toisaalla asuessaan nainen piti koiraansa aidatulla piha-alueella. Ilman aitaa aggressiivisesti haukkuva rakki olisi hyökännyt talon vierestä ohikulkevien, tiellä ajavien kävelijöiden ja pyöräilijöiden kimppuun. Teräaseellako ihmisten olisi syytä varustautua, jos tuo rakki joskus pääsisi irti?

9

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa koiranulkoiluttajaa taisin katsella yhtenä päivänä? Nainen pysähtyi ja piteli koirasta kiinni, kun ajoin autolla ohi. Koiran teki varmasti mieli rimpuilla itsensä auton alle.

    • Anonyymi

      Eiköhän se ensimmäinen onnistunut hyökkäyskerta jää myös viimeiseksi, joten ...

    • Anonyymi

      Taitaa koira olla vaan peloissaan. Olisko nyt aika päästää näistä "haukkuva koira on aggressiivinen" stereotypioista irti.

      • Anonyymi

        Ei haukkunut, mutta tekee hyökkäysliikkeitä! Onko sitten peloissaan?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Turvallisuuriski on nyt Corona. Koeta nyt rauhoittua älä pelkää koiraa tai mummelia. Eikö tässä tilanteessa pitäisi pysyä kotona eikä kytätä mummelia koiraa ulkoiluttamassa. Eihän se koira ole vielä purrutkaan sinua, joten lopeta kitinä keskustelupalstalla. On muutakin pelkäämistä tällä hetkellä. Voit joutua Coronan uhriksi tai koiran uhriksi. Relaa nyt!


    • Anonyymi

      Ei ole olemassakaan rotua "susikoira" joten eipä syytellä asiattomilla rotusanoilla rotua kuin rotua.

    • Anonyymi

      Luulen, että koiralla on vain kova autoilukuume, koska on vasta 17 vuotias eikä saanut poikkeusluvalla ajokorttia. Pihalla kuitenkin odottaa valmiina vuoden 1974 Opel Ascona. Kannattaa viedä sitä ajelulle erilaisilla autoilla, niin hänen harmituksensa vähän laantuu.

    • Anonyymi

      Kyllä näillä kylillä pittää kunnon vahti olla. Jotakin nyt vaan harmittaa, kun ei uskalla puskiin mennä kyyläämään, mitä naapurissa tapahtuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      219
      3190
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      313
      2791
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1808
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      55
      1715
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      45
      1585
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1376
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1322
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1270
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      428
      1266
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1259
    Aihe