KELAAN ei saa yhteyttä ja tuet myöhässä

Anonyymi

Kelaan ei millään saa yhteyttä. Puhelimitse sinne ei saa yhteyttä ja ensi viikolla varattu aika soittopyyntöön kun aikaisemmin ei pysty saamaan. Kuntoutustukea käsitelty nyt 3 kuukautta ja monta kertaa kiirehditty asiaa. Paikalliseen Kelaan on ihan turha mennä ja sinnekin tarvitsisi varata aika. Sielläkin vaan ihmeteltäisiin että miksi muka päätöstä ei pystytä tekemään. Täysin toimimaton koko systeemi. Nähtävästi minun pitää kerjäämään kadulle ruokaa lapseni ja mieheni kanssa. Mieheni ei pysty elättämään meitä molempia kuukausitolkulla, koska hän jäi työttömäksi kun paikallinen yritys meni nurin. Mikä mättää kun Kela ei pysty vastaanottamaan ketään, puhelimella ei sinne pääse jonoista läpi, asioita ei käsitellä inhimillisessä ajassa ja sinulle ehkä soitetaan parin viikon päästä.

19

1295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siellä on kuulemma puhelinpalvelu ruuhkautunut vuoden vaihteen jälkeen aivan järkyttävissä määrin. Ehkä kannattais lähettää viestin / soittopyynnön sähköisen asiointipalvelun kautta, josko niihin vastattaisiin nopeammin. Onko sinulla muuten myös työeläke hakemus vireillä jossain työeläkelaitoksesta? Jos on, niin Kelan pitää odottaa tuota työeläke päätöstä ennen kuin antavat päätöksen kansaneläkkeestä. Jos olet hakenut myös työeläkettä etkä ole vielä saanut päätöstä eläkeyhtiöstäsi kannattaa olla yhteydessä työeläkelaitokseen.

      • Anonyymi

        Mulla meni viimeksi sairaspäivärahan hakemuksien kanssa 6kk ennenkö sain ekat rahat !
        lensin vuokra asunnosta pois maksamattomien vuokrien takia
        Nyt kela ei maksa kun ei osoitetta


    • Anonyymi

      Älä valehtele, nykyään osoite ei ole tukien maksun esteenä.

      • Anonyymi

        kyllä on pahvi


    • Anonyymi

      soita ruotsinkieliseen numeroon. Aina ovat vastanneet pian, joskus aamulla klo 8 jopa heti. Muulloin ehkä 2 minuutin jono, täysin suomalaisia asiakasneuvojia. Sano että nyt on pakko saada kysyä suomeksi koska et voi jättää hakemusta ennen kuin saat neuvon ja maha kurnii eikä ole ruokaa yhtään. Mulle ne on yleensä aina puhuneet suomeksi.

    • Anonyymi

      EHE EHHEHE IHI IHHIHI!

      KELA KYLLÄ BETALAS, JOS EI ITSE SÖSSINYT JOTAIN TAI TEHNYT NIIN HANKALAN HAKEMUKSEN ETTEIVÄT OSAA SITÄ UMPISOLMUA KELATA AUKI!

    • Käytännössä KAIKKI Kelan tekemät asiakaspäätökset on puutteellisia koska niistä puuttuu sen henkilön yhteystieto jolta voi kysyä lisätietoja päätöksestä ja Kelan yhteyskeskuksen puhelinnumero ei päätöksen OKV 868/1/2018:n mukaan täytä hallintolain asettamia vaatimuksia hallintopäätökselle.
      Suoran yhteystiedon puuttuminen päätöksen tehneeseen virkamieheen ja samalla virkavastuun toimimattomuus käytännössä on johtanut asiakkaiden oikeuksien polkemiseen ja jopa mielivaltaan pätösten teossa, sen lisäksi se on johtanut turhiin muutoksenhakuihin mutta valitettavasti vain murto-osa noista mielivaltaisista päätöksistä johtaa muutoksenhakuun koska monellakaan asiakkaalla ei taito, tahto ja uskallus riitä taisteluun mielivaltaista viranomaista vastaan.
      Kela niskoittelee tuota OKV:n päätöstä vastaan tulkitsemalla päätöstä omalla tavallaan, tuosta olen tehnyt yhden hallintokantelun jossa tuo tulkinta tuli ilmi, oli asiassa muutakin laitonta joten tein uuden hallintokantelun tuosta hallintokanteluuni vastaamisesta mm. siksi että Kelan lakiosaston päällikkö ilmoitti ettei kirjoitustani ole käsitelty hallinokanteluna vaikka se otsikko oli juuri hallintokantelu. Tiettävästi mikään laki ei anna viranomaiselle oikeutta kieltäytyä hallintokanteluun vastaamisesta. Voi olla että oikeuskanslerinvirasto saa taas postia.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16008563/paatos-okv868#comment-99876119

      • Anonyymi

        Pötköpölvästi on herännyt talviunilta😱


    • Anonyymi

      Ja miten ihmeessä tuo vuodatuksesi liittyy aloitukseen.

      • Anonyymi

        Äiä välitä, Pötköpölvästi vaan on herännyt talviunilta😱


    • Anonyymi

      Itse oon saanut kelaan yhteyden puhelimitse kolme kertaa viikon sisällä. Pisimpään piti odottaa kun soitin niiden takaisinperintä numeroon (n. 22 minuuttia) . Työttömyysasioissa kun soitin, odotin n. 15 minuuttia. Toimeentulotuki numerossa vastasivat noin minuutin odotuksen jälkeen. Kyllä sinne läpi pääsee jos varautuu siihen että jonotus saattaa kestää.

      • Anonyymi

        Tuo minuutti on maksimi minkä saa kestää, kyllä minua pitää palvella ilman tolkutonta jonottamista!

        betaalasmies


    • Anonyymi

      Olikos tuo kuntoutustuki se määräaikainen eläke ? Jessus mitä aikoja.. Itsellä ollut työkyvyttömyyseläkehakemus nyt 7 viikkoa sisässä. Ei siis kannata hetkeen odotella tuota päätöstä.

      Toimeentulotuki ja niihin liittyvät laskupäätökset on tullut 1-3 päivää yli lain rajan, joten ruuhkaa lienee. toimeentulotukipäätöstä ei myöskään saa kuin kuukaudelle kun joku etuus käsittelyssä.

      • Anonyymi

        Eläke hakemukset kestävät ke ki määrin 3 kk. Noi kuntoutustuki/työkyvyttömyyseläke hakemukset ovat kaikkein pitkäaikaisimpia käsiteltäviä.. .. Jos olet ollut työelämässä, sinulla on myös todennäköisesti työeläke hakemus käsittelyssä. Kekan on odotettava tuota työeläke pää östä, ennen kuin antavat päätöksensä kansaneläkkeestä. Laskut kannattaa toimittaa Kelaan heti, kun ne tulee. Siellä on toimeentulotukien käsittely kuulemma nyt tosi pahasti ruuhkautunut.


    • Anonyymi

      Tehkää kantelu ei tuomioistuimeen. Siellä ei välttämättä oteta kantaan yksittäisen tapaukseen mutta ideana tehdä Suomessa tapahtuva lainvastainen ja lain hengen vastainen toiminta näkyväksi.

      Yksi on kasata joukkokantelu. Suomi on muutenkin lähellä joutumasta IMF tarkkailu luokalle.

      • Anonyymi

        Mikä on IMF. Jokin sosiaalihuoltoon liittyvä instanssi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä on IMF. Jokin sosiaalihuoltoon liittyvä instanssi?

        Ilman mitään fyrkkaa, on ton lyhenteen selite.


    • Anonyymi

      Sama juttu tänään, mikään numero kelalla ei vastaa. Ei edes Zimbabven kielellä.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      91
      6060
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      333
      5755
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      54
      4867
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      319
      3721
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      2
      2275
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      136
      2192
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      101
      1274
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      9
      1008
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      159
      892
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      763
    Aihe