Kelaan ei millään saa yhteyttä. Puhelimitse sinne ei saa yhteyttä ja ensi viikolla varattu aika soittopyyntöön kun aikaisemmin ei pysty saamaan. Kuntoutustukea käsitelty nyt 3 kuukautta ja monta kertaa kiirehditty asiaa. Paikalliseen Kelaan on ihan turha mennä ja sinnekin tarvitsisi varata aika. Sielläkin vaan ihmeteltäisiin että miksi muka päätöstä ei pystytä tekemään. Täysin toimimaton koko systeemi. Nähtävästi minun pitää kerjäämään kadulle ruokaa lapseni ja mieheni kanssa. Mieheni ei pysty elättämään meitä molempia kuukausitolkulla, koska hän jäi työttömäksi kun paikallinen yritys meni nurin. Mikä mättää kun Kela ei pysty vastaanottamaan ketään, puhelimella ei sinne pääse jonoista läpi, asioita ei käsitellä inhimillisessä ajassa ja sinulle ehkä soitetaan parin viikon päästä.
KELAAN ei saa yhteyttä ja tuet myöhässä
19
1308
Vastaukset
- Anonyymi
Siellä on kuulemma puhelinpalvelu ruuhkautunut vuoden vaihteen jälkeen aivan järkyttävissä määrin. Ehkä kannattais lähettää viestin / soittopyynnön sähköisen asiointipalvelun kautta, josko niihin vastattaisiin nopeammin. Onko sinulla muuten myös työeläke hakemus vireillä jossain työeläkelaitoksesta? Jos on, niin Kelan pitää odottaa tuota työeläke päätöstä ennen kuin antavat päätöksen kansaneläkkeestä. Jos olet hakenut myös työeläkettä etkä ole vielä saanut päätöstä eläkeyhtiöstäsi kannattaa olla yhteydessä työeläkelaitokseen.
- Anonyymi
Mulla meni viimeksi sairaspäivärahan hakemuksien kanssa 6kk ennenkö sain ekat rahat !
lensin vuokra asunnosta pois maksamattomien vuokrien takia
Nyt kela ei maksa kun ei osoitetta
- Anonyymi
Älä valehtele, nykyään osoite ei ole tukien maksun esteenä.
- Anonyymi
kyllä on pahvi
- Anonyymi
soita ruotsinkieliseen numeroon. Aina ovat vastanneet pian, joskus aamulla klo 8 jopa heti. Muulloin ehkä 2 minuutin jono, täysin suomalaisia asiakasneuvojia. Sano että nyt on pakko saada kysyä suomeksi koska et voi jättää hakemusta ennen kuin saat neuvon ja maha kurnii eikä ole ruokaa yhtään. Mulle ne on yleensä aina puhuneet suomeksi.
- Anonyymi
EHE EHHEHE IHI IHHIHI!
KELA KYLLÄ BETALAS, JOS EI ITSE SÖSSINYT JOTAIN TAI TEHNYT NIIN HANKALAN HAKEMUKSEN ETTEIVÄT OSAA SITÄ UMPISOLMUA KELATA AUKI! Käytännössä KAIKKI Kelan tekemät asiakaspäätökset on puutteellisia koska niistä puuttuu sen henkilön yhteystieto jolta voi kysyä lisätietoja päätöksestä ja Kelan yhteyskeskuksen puhelinnumero ei päätöksen OKV 868/1/2018:n mukaan täytä hallintolain asettamia vaatimuksia hallintopäätökselle.
Suoran yhteystiedon puuttuminen päätöksen tehneeseen virkamieheen ja samalla virkavastuun toimimattomuus käytännössä on johtanut asiakkaiden oikeuksien polkemiseen ja jopa mielivaltaan pätösten teossa, sen lisäksi se on johtanut turhiin muutoksenhakuihin mutta valitettavasti vain murto-osa noista mielivaltaisista päätöksistä johtaa muutoksenhakuun koska monellakaan asiakkaalla ei taito, tahto ja uskallus riitä taisteluun mielivaltaista viranomaista vastaan.
Kela niskoittelee tuota OKV:n päätöstä vastaan tulkitsemalla päätöstä omalla tavallaan, tuosta olen tehnyt yhden hallintokantelun jossa tuo tulkinta tuli ilmi, oli asiassa muutakin laitonta joten tein uuden hallintokantelun tuosta hallintokanteluuni vastaamisesta mm. siksi että Kelan lakiosaston päällikkö ilmoitti ettei kirjoitustani ole käsitelty hallinokanteluna vaikka se otsikko oli juuri hallintokantelu. Tiettävästi mikään laki ei anna viranomaiselle oikeutta kieltäytyä hallintokanteluun vastaamisesta. Voi olla että oikeuskanslerinvirasto saa taas postia.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16008563/paatos-okv868#comment-99876119- Anonyymi
Pötköpölvästi on herännyt talviunilta😱
- Anonyymi
Ja miten ihmeessä tuo vuodatuksesi liittyy aloitukseen.
- Anonyymi
Äiä välitä, Pötköpölvästi vaan on herännyt talviunilta😱
- Anonyymi
Itse oon saanut kelaan yhteyden puhelimitse kolme kertaa viikon sisällä. Pisimpään piti odottaa kun soitin niiden takaisinperintä numeroon (n. 22 minuuttia) . Työttömyysasioissa kun soitin, odotin n. 15 minuuttia. Toimeentulotuki numerossa vastasivat noin minuutin odotuksen jälkeen. Kyllä sinne läpi pääsee jos varautuu siihen että jonotus saattaa kestää.
- Anonyymi
Tuo minuutti on maksimi minkä saa kestää, kyllä minua pitää palvella ilman tolkutonta jonottamista!
betaalasmies
- Anonyymi
Olikos tuo kuntoutustuki se määräaikainen eläke ? Jessus mitä aikoja.. Itsellä ollut työkyvyttömyyseläkehakemus nyt 7 viikkoa sisässä. Ei siis kannata hetkeen odotella tuota päätöstä.
Toimeentulotuki ja niihin liittyvät laskupäätökset on tullut 1-3 päivää yli lain rajan, joten ruuhkaa lienee. toimeentulotukipäätöstä ei myöskään saa kuin kuukaudelle kun joku etuus käsittelyssä.- Anonyymi
Eläke hakemukset kestävät ke ki määrin 3 kk. Noi kuntoutustuki/työkyvyttömyyseläke hakemukset ovat kaikkein pitkäaikaisimpia käsiteltäviä.. .. Jos olet ollut työelämässä, sinulla on myös todennäköisesti työeläke hakemus käsittelyssä. Kekan on odotettava tuota työeläke pää östä, ennen kuin antavat päätöksensä kansaneläkkeestä. Laskut kannattaa toimittaa Kelaan heti, kun ne tulee. Siellä on toimeentulotukien käsittely kuulemma nyt tosi pahasti ruuhkautunut.
- Anonyymi
Tehkää kantelu ei tuomioistuimeen. Siellä ei välttämättä oteta kantaan yksittäisen tapaukseen mutta ideana tehdä Suomessa tapahtuva lainvastainen ja lain hengen vastainen toiminta näkyväksi.
Yksi on kasata joukkokantelu. Suomi on muutenkin lähellä joutumasta IMF tarkkailu luokalle.- Anonyymi
Mikä on IMF. Jokin sosiaalihuoltoon liittyvä instanssi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on IMF. Jokin sosiaalihuoltoon liittyvä instanssi?
Ilman mitään fyrkkaa, on ton lyhenteen selite.
- Anonyymi
Sama juttu tänään, mikään numero kelalla ei vastaa. Ei edes Zimbabven kielellä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1026651KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696221Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603093Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112574Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082225- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341365Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237