Nimittäin vanhusten, ikäluokka joka on kaikkensa antanut, aina valmis oli / on ollut lähtemään..Rauhanajassa ja sodassa ja kaikkein vaikein pieti "ohiammutuille rakentaa hävitetty yhteiskunta-ja kasvattaa jäkikasvunsa, sotavammaisena fyysisesti tai henkisesti-ja tai molemmin, valittamata, olipa tehdastyössä tai maaseudun kylmällä tilalla, ne oli niitä pääoman-ja öky-isäntien halveksimia #pientalonpoikia, Vennamolaisia, nyt Perussuomalaisia, tosin uudet jälkipolvet monessa ikäluokassa ovatkin isänmaallista porukkaa kannataen #Persuja.
Ongelma ovella!
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Totta haastelet.
Milloin Kärsämäessä on ollut ökyisäntiä? Ei milloinkaan.
,, silloin kun pientalonpoijalle ei maitohinkkiä,,
ja nyt
kun isäntä lähtee lentäen Kuusamoon.
kun isännälle lankiaa 20´000e kiinteistöverua
kun on 100 lehmän robotti-navetta
kun on 300 mullia ja 250 ha turve kenttää.
kun on pihassa 2 kpl 150hv traktoria ja 2 Merrssua
kun isännällä on hmhmhm..
No pitää olla alemmuudentunto huipussaan, jos tuommosta kajehtii. Nauraahan nuille aijanseipäätkin.
sanoppa osotteesi
Vanhukset ei suomen ongelma vaa tuhannet matut jotka tulossa nostaan isoa sosiaali turvaa!!
vanhuksien ongelma on suomi jonka mamut (ulkomaalaiset pörssipelurit) heitä paskoissa makuuttaa muhkeamman tilin tekemiseksi.
Kotihoitoa olisi kiireimmin alettava reivaamaan, kyllä siihen kiinostusta löytyy muttei pelkästää lämmintä kättä ja hyvää päivää sanomalla. Valtion on tultava avuksi, kuin vanhukset tuli valtion avuksi sodassa ja kylmiä tiloja raivatessa ja tulevia veronmaksajia elättäessä!
Suomen kuntain vanhusten hoito on dementoitunut, luullen pörssirosvojen hoitavan, hoitavat, mutta kun #talo palaa pörssirosvot sanelevat hinnat ja pakko on maksaa.
sitä ne oottaa
,, paree ois maksaa kotiin niille vanhusten omaisille joila on mahdollista vanhustensa, "terveenä vielä ollessa päivä- toiseen jaksamista hoitaa. Se helpottaisi hoitajamitoituksen täyttymistä myös Tehostetussa-pörssi-hoidossa, koska se "0,7 ei tulee pörrsihoidossa koskaan täyttymään ja vanhukset haalareissaan yönsä aamuun makaa.
Tuliskohan hoijettua.
no ei ne ainakaa umpipäähän #hygienia-haalariin yöksi omaistaan paskoneen vetoketjulla sulkisi..
Kyllä se jos on kiire lypsylle, niin alakas se vuskaaminen.
mikä kiireen tekee, Keskustan politiikalla ajama lypsylitran tuottaja hinta ei kata kustannuksia, hyvä kun edes lypsävät, tai siis pankkivelalla ostetty robotti lypsää, sillä aikaa voi kävästä #kaupassa.