Vanhahkoja papparaisia

kaksi kappaletta on vahvoilla Usassa seuraavaksi presidentiksi . 77 ja 78 vuotiaita onhan se kausi kuitenkin pitkä aika .
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Trump on nyt 73vuotias, samanikäinen kun vaimonsa isä .

Äänestä
  • J Biden on hoikka ja reipas seniori, ikä on numeroita.

    Äänestä

USAn tilanne on surkea.
Niin suuri maa eikä ole yhtään viriiliä järjissään olevaa miestä pressaksi.
Vain vanhuudenseniilejä.

Naistenkin oli luovutettava, kun "nuoriso" äänestää ukkeleita.

Äänestä

Usan ehdokkaat on kuin neukkulan viimeiset ukot, ikäloppuja ja alkavassa alzheimertaudissa..

Äänestä

Mielenkiintoista nähdä, minkä nimistä USA:n presidenttiä päästään seuraavaksi haukkumaan.

Äänestä

Samaa ikäluokkaahan ne ovat kaikki.

Äänestä

Valtiolla, jonka pressaehdokkaat on lähellä 80 ikävuotta
ei ole paljon toivoa.

Äänestä

Hyvin harva parikymppinen amerikkalainen on miljardööri, miljoonat silottavat kummasti tietä ameriikan pressaksi. Meillän kassatytöstä tuli pääministeri ja Haavistosta saattaa tulla Suomen presidentti.
Jos maan johdossa on hömelöitä, se avaa muille mahdollisuuksia vaikuttaa.

Äänestä

Mitähän juppeja täällä vierailee, kun ei iäkkyydelle anneta kummoistakaan arvoa?

Äänestä
  • En ole juppi,ihmettelijä vaan ja se kai sallitaan vielä tässä maassa.
    Onhan se kornia, että meillä viisikymppinen on jo liian vanha työmarkkinoille mutta monen maan johtoon passaa eläkeläinen.
    Ihminen on kuin vanha vekotin, vaikka kuinka putsataan, kiillotetaan ja vaihdetaan osia se auttamatta ruostuu. Kekkosta meille roikotettiin julmasti vallassa ja muut huseerasivat ympärillä omia tarkoitusperiään hakien.

    Äänestä

Se on ihan amerikkalaisten asia minkä ikäisen presidentin itselleen valitsevat.
Ei me suomalaisetkaan mitään nuorukaista ole itsellemme valinnet.

Enemmänkin ihmetyttää ylen uutisointi kun aamulla ensimmäisenä ykkösuutisena on paljonko missäkin osavaltiossa ovat ehdokkaat saaneet ääniä.
Ja kyse on vasta esivaalista, sama jos meillä joku puolue järjestää esivaalin ennen varsinaisia vaaleja.
Tottahan on että on kyse suurvallasta jossa sattuu olemaan vain kaksi pääpuoluetta, jotka vaalit ratkaisevat, että siinä mielessä asia on mielenkiintoinen.
Mutta eikö pelkän tuloksen kertominen riittäisi, uutisissakin monta kommentoijaa.

järjestetään niitä esivaaleja muissakin maissa.
Vähempikin informaatio riittäisi, Yle vouhkaa moisella asialla.

Äänestä
  • Meille tungetaan vaikutteet väkisin suoraan USAn demokraattipuolueesta.

    Äänestä

  • Minusta on hyvä, että uutisia pohjustetaan seuraamalla tilannetta matkan varrella.
    Monet muutkin ihmiset ovat ihan oikeasti kiinnostuneita mitä maailmassa tapahtuu.

    USAn pressalla on yksittäisenä ihmisenä eniten valtaa maailmassa.
    Totta maar kiinnostaa kuka sen vallan tulee ottamaan
    ja taistelu ehdokkuudesta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kaksi kappaletta on vahvoilla Usassa seuraavaksi presidentiksi . 77 ja 78 vuotiaita onhan se kausi kuitenkin pitkä aika .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu