Onko kokemuksia uudesta Evinrude 150 G2 sarjan koneista?

Olen koittanut kysellä kokemuksia eri foorumeista ja yhteyksistä Evinruden uusista suorasuihkutuksella, sähköisellä kaukohallintalaitteella ja sähköisellä integroidulla ohjauksella varustelluista 150-200 hv koneista. Kauaa eivät vielä ole markkinoilla olleet. Moottoreissa tiettyjä mielenkiintoisia piirteitä ja olisin kiinnostunut käytännön kokemuksista juuri näitä uusia malleja koskien.

Veneen vaihto mielessä ja kun uudesta paketista kyse, niin pohdin tässä vaihtoehtoja eli juurikin tuo em. Evinrude vs. perinteisemmät nelitahtikoneet.

Kun viimeksi kysyin asiaa vuosi sitten, keskusteluketju täyttyi alusta lähtien pelkästä ala-arvoisesta trollauksesta eikä ainuttakaan vastausta itse kysymykseen tullut.
Päätin nyt kokeilla uudestaan josko onnistuisi paremmin.

4

537

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin on kun kukaan ei osta niitä...

    • Anonyymi

      Todennäköisesti moisia koneita on myyty vasta muutama, ja omistajat eivät roiku tällä palstalla jakamassa kokemuksiaan.

      Parempi onni olisi ehkä amerikkalaisilla palstoilla ja kieli- & googlaustaitoa riittää.

    • Anonyymi
    • Kiitos asiallisista kommenteista. Joo vaihdoin hakukielen googlessa lontooksi ja alkoi löytyä enemmän noita Evinruden G2 sarjan koneiden kokemuksia, testejä ja keskustelupalstoja. Kyllä ne palstat näin vähän reilumminkin filtterin läpi katsoen oli semmoisia, ettei nelarikoneiden suhteen kyllä ihan niin radikaaleja ja useilla omistajilla toistuvia ongelmia tunnu tulevan esille.
      Sitten satuin muistamaan yhden saaristossa kasvaneen kaverini, joka ”venepiireissä” ollut koko elämänsä ja hän kertoi juuri omasta kaveristaan, jolla nimenomaan tämä minun haaveilemani kone, Evinrude E-Tec G2 150 H.O. Nyt takuuaikana menossa KOLMAS MOOTTORI MAAHANTUOJALTA!!! Ensimmäinen leikkasi kiinni 20h tunnin kohdalla kun koneen sisäinen täsmävoitelujärjestelmä meni persiilleen. Toinen kone sanoi sopimuksen irti tuohon H.O. (High Output) tekniikkaan liittyvän ja ilmeisesti moottorikelkkapuolella näissä BRP ryhmän koneissa yleisesti olevaan johonkin RAVE läppään liittyvään ongelmaan. Nyt menossa kolmas kone ja ennen kuin edes otti sitä käyttöön, niin käytätti sen jollakin tutulla Evinrudea myyvällä tyypillä Keski-Suomessa, joka ns. ymmärtää noiden koneiden päälle aika paljon. Hän oli todennut, että juurisyy näihin Evinruden ongelmiin on se kun moottorista on koitettu tehdä niin bensapihi ja vähäpäästöinen mutta yhtäaikaa korkeaviritteinen. Koneen polttoainejärjestelmä ohjelmoitiin uudestaan noin 15% rikkaammalle ja samoin tuoreöljyvoitelua lisättiin. Nyt omistaja kertoo koneen tulppien näyttävän normaaleilta kun aiemmissa koneissa ne olivat aina tarkastettaessa vitivalkoiset. Evinruden maahantuoja antoi luvan näihin koneeseen tehtäviin muutoksiin. Eli jos kone nyt pelaa niin muuten hyvä, mutta kulutuksen puolesta palattiin vanhan kaksitahtisen lukemiin.

      Kaikki lukemani ulkomaiset ”tilitykset” ja nyt tämä arvioni mukaan luotettavasta lähteestä kuultu ”kolmas G2 kone saman takuuajan puitteissa” taitaa vastata kysymykseeni aika selkeästi. Eli niin mukavaa kuin testeissä kehutut kulutukset, kiihtyvyys ja koneen peräpeilikiinnitykseen integroitu sähköhydraulinen ohjaus sähköisen kaukohallintalaitteen kanssa olisikin, niin haluan kyllä yhteysveneeltä (etenkin uudelta paketilta) sellaista huolettomuutta, että maksan ikävän alkulaskun mutta sen jälkeen seuraavat 10-15 vuotta riittää kerran vuodessa kausi/koneen huolto-ohjelman mukaiset huollot merkkiliikkeessä ja bensiinin tankkaus. Tällä tavalla on nyt ainakin toiminut nykyinen Honda 90 hv vm. 2009, ei pienintäkään vikaa tai ongelmaa.
      Kirjoitin tämän pitkän sepustuksen tähän nyt jos joku muu sattuu tulevaisuudessa etsimään palstalta jotain näihin uusiin Evikoihin liittyvää niin jää jotain tietoa ylös kun muutoin ei tunnu juuri kotimaisista lähteistä mitään löytyvän.

      Sitten alkaa se nelitahtikoneiden vertailu.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      71
      850
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      789
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      722
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      140
      715
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      627
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      619
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      511
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      508
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      503
    10. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      470
    11. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      63
      465
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      455
    14. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      432
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      423
    17. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      418
    18. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      416
    19. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      405
    Aihe