Kokemusta virastomestarin tutkinnosta?

Anonyymi

Olisin harkinnut tosissani paikkaa, missä kaiketi edellyttävät virastomestarin tutkintoa.
Mitä tutkinto käytännössä sisältää ja saako sieltä esim hyvät AV-laitteiden taidot?
Kauanko yleensä kestää oppisopparilla ja onko paljon lähiopetusta?
Kuinka paljon tehtäviä joutuu tekemään?
Turvallisuusalan pt paprut eivät näköjään riitä kaikkiin hommiin.

3

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Virastomestarin eat on ajan hukkaa jos olet suorittanut turvallisuusalan pt:n.

      Yleensä vaaditaan, että olet olet suorittanut "virastomestarin tutkinnon tai omaat muuta koulutusta tai kokemusta alalta". Turvallisuusalan pt on "muuta koulutusta" ja työkokemus aulatehtävistä todistaa, että osaat homman.

      Virastomestarin koulutuksen suorittaneena täytyy sanoa, että kyseisestä koulutuksesta ei ole mitään hyötyä työtehtävissä ja mitään käytännön opetusta esim. AV-laitteista ei siellä anneta,. Sitä kannattaa harkita lähinnä siinä tapauksessa, että ei omaa minkäänlaista tutkintoa peruskoulun lisäksi.

      Kannattaa hakea ennakkoluulottomasti paikkoja, vaikka ei aivan kaikkia vaatimuksia täyttäisi.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta.
        Työkokemusta ei vielä kauheasti ole, varsinkaan auloista enkä sellaseen haekaan, mutta esitystekniikan osaamista pitää sitten hankkia jostain muualta. Eivät kouluta kun pitää jotain tietotaitoa jo olla niistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta.
        Työkokemusta ei vielä kauheasti ole, varsinkaan auloista enkä sellaseen haekaan, mutta esitystekniikan osaamista pitää sitten hankkia jostain muualta. Eivät kouluta kun pitää jotain tietotaitoa jo olla niistä.

        No olen itsekkin työskennellyt paikassa, jossa tuollainen virastomestarin tutkinto oli "vaatimuksena". Esitystekniikasta en tiennyt yhtään mitään, mutta opettelin sen homman yrityksen ja erehdyksen kautta. Joskus joku hyväntahtoinen kolleega sitten kertoi jotain mitä itse osasi (eivätkä useimmat osanneet paljon paskaakaan vaikka oli virastomestarin paperit).

        Kyllä sitä joskus tietenkin tuli tilanteita, että tekniikkaa ei saatu skulaamaan, mutta silloin vain vaihtoi tilaisuuden toiseen auditorioon. :) Joskus harvoin sitten kävi ettei sekään onnistunut, mutta sitten hommasi paikalle jostain kivenkolosta kaivellun videotykin tms. Ei fiksut ja osaavat esiintyjät tarvineet muutenkaan apua kuin aniharvoin. Apua tarvitsivat vain lähinnä erilaiset lahopäät ja homekorvat, jotka eivät olleet vielä toipuneet siitä, että VHS nauhurit ja piirtoheittimet olivat hävinneet. Noidenkin kanssa pääsi pitkälle vaan kun oli päättäväinen asenne ja työnsi vastuun hölmöilystä hölmöilijälle. (Noin lähtökohtaisesti on oma vika jos kytkee muistitikun pistorasiaa... :) )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      50
      3571
    2. 39
      3033
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      147
      2877
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      72
      2343
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      42
      1807
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      87
      1588
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1124
    8. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      82
      1081
    9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1056
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      41
      915
    Aihe