Koira saunoo?

Anonyymi

Onko mitään vaaraa? Meillä pentu ja ihan innoissaan heti saunan lämmittämisestä alkaen. Ylälauteella makoilee rennosti ja näyttää nauttivan. Pikkasen löylyjä ja välillä huikka vettä löylykauhasta. On hetken ja ilmoittaa halunsa pois (ja pääseekin). Pari kertaa yritetty jättää pois, mutta meteli on sitten sen mukainen.

7

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä kai siinä, kun huolehtii että ei nyt satasen löylyissä ylälauteella anna nakottaa saati pakota, ja heti kun tahtoo pois, niin lasketaan pois ja vettä pitää olla tarjolla sekä tarvittaessa viilentää, jos siltä näyttää, että kuumuus ottanut koirassa vallan. On niitä saunojia vanhemmassakin ikäpolvessa. Osa tuntuu viihtyvän, osa seuraa taas omistajiaan hai laivaa.

    • Anonyymi

      No eihän se mitään siitä saunasta kyllä hyödy.
      Kannattaa myös kiinnittää koulutukseen huomiota, ellei ole tarkoitus elellä koiran pilli mukaan ja on vapaakasvatuksessa.

      Kussoo vaikka nurkkaan, kun vaan haluaa, ja muuten suuttuu ja metelöi.
      Puree, kun haluaa, ja muuten murjottaa ja metelöi.
      Haukkuu ja rähisee kaikille, ja puolet viellä lisää, jos ei saa tahtoaan läpi .Saa siitä niin, iki- ihanan ongelmakoiran 😂🤭

      • Anonyymi

        No eihän koirat saunasta hyödy kuten ihmiset.Pesu kun jää välistä, on kroppansa hikinen.Ja paksumpiturkkiselle tukalaa.Pienellä voi lämpö nousta vaarallisesti.

        Ihmiset inhimillistää koiraa usein.Kuten täälläkin näkyy.Pidetään, ymmärretään ja luetaan koiraa ihan väärin.Siinä monesti syyt, kun lähdetään ongelmakoirakouluttajalle.Itse aiheutetut ongelmat.Samoin tekevät lapsilleen.Aiheuttavat omalla käytöksellään lastensa, ja koiriensa ongelmat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No eihän koirat saunasta hyödy kuten ihmiset.Pesu kun jää välistä, on kroppansa hikinen.Ja paksumpiturkkiselle tukalaa.Pienellä voi lämpö nousta vaarallisesti.

        Ihmiset inhimillistää koiraa usein.Kuten täälläkin näkyy.Pidetään, ymmärretään ja luetaan koiraa ihan väärin.Siinä monesti syyt, kun lähdetään ongelmakoirakouluttajalle.Itse aiheutetut ongelmat.Samoin tekevät lapsilleen.Aiheuttavat omalla käytöksellään lastensa, ja koiriensa ongelmat.

        Nooh.... Tiedoksi näille kahdelle edelliselle, että vanhempien koirien kanssa kilpaillut sm-tasolla, joilla ei mitään kiinnostusta saunomiseen. Siksi tämä uuden tulokkaan toiminta tuli yllätyksenä ja ajattelin asiaa kysäistä. Kiitos huolenpidosta, mutta pysyttäis mielummin asiassa. Kyseinen pentu ei ole, eikä tule ongelmaksi. Ja kyllä, tiedän ettei hyötyä. Kysyinkin haitoista, prkl! T:Aloittaja


    • Anonyymi

      Omista koiristani lähes kaikki ovat olleet pentuna innostuneita saunasta/ suihkusta. Jostain syystä se innostus on lopahtanut ensimmäiseen synttäriin mennessä.

    • Meilläkin yksi koiristamme oli saunahullu. Kun en ottanut sitä kanssamme kuumaan löylyyn kehitin turvallisen tavan koiralle saunoa. Tämä oli siis mökkisaunassa.

      Ensin saunoimme me ihmiset ja sitten lisäsin pesään yhden puun palamaan. Koira hyppeli heti kun luvan sai ylälauteelle makaamaan ja minä jätin saunan oven auki. Sitten kävin sille heittelemässä "murkunliru" löylyjä.
      Se selkeästi nautti siitä ja tuli pois kun en enää jaksanut liruja heitellä ja sauna alkoi jäähtyä. Ainoa meidän koiristamme tätä sorttia.

    • Anonyymi

      Se on koiralle oikein, että luut on kovia ... );

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2431
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe