Hellamustaa muualle kuin hellaan

Anonyymi

Työn alla on vanha lipasto jossa takorautaiset kahvat ja muut metalliosat, joista on nyt poistettu vanhat maalit ja ruosteet. Tarkoituksena olisi siis nyt jollain konstilla saada nuo rautaosat mustaksi kuten alunperin ovat olleet. Osat ovat siis edelleen lipastossa kiinni, joten esim. joku kuumennusmenetelmä tai kemikaaliin dippaaminen ei oikein onnistu.

Haluaisin mieluiten sellaisen ns. perinteisen mattamustan takorautapinnan jossa jää esiin mahdollisimman hyvin esiin pinnan epätasaisuudet ja kohokuviot. Maalaaminen epäillyttää kun se niin helposti peittää kaiken.

Tulikin vastaani tuo "hellamusta". Kannattaisiko tuota kokeilla? Tarttuuko pinnoittamattomaan rautaan? Ja kaikkein oleellisinta noiden kahvojen osalta, kun en voi polttaa ainetta pintaan kiinni jääkö möhnää käteen joka kerta kun siihen koskee?

3

1223

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko olemassa mitään järkevää syytä, miksi ei vanhoja rautaosia voi irrottaa?

      Irto-osat voi käyttää pajalla, seppä kuumentaa ne ahjossa ja nakkaa vesiämpäriin. Taas ovat rautaosat ihan originaalikunnossa.

      • Anonyymi

        EI vesiämpäriin vaan kuumentaa sopivaan lämpötilaan ja pyyhkiä vernissaan kastetulla rätillä. Onnistuu se ruokaöljylläkin. Moottoriöljyä en ole kokeillut.
        Ja tuo kuumennus ja öljyäminen useampaan kertaan. Harjoittelemalla oppii oikean tavan.


    • Anonyymi

      Naamaa, ja kämmenselkiin kannattaa vedellä, ja sitte kelasta noutamaan päivärähää, ruokarahaa vaaterahaa, pelirahaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      118
      2435
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1552
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      906
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      696
    Aihe