Pk-seudun osakeasuntojen hinnat kipuaa ylös

Anonyymi

Pk-seudulla osakeasuntojenkin hinnat vaan kipuaa koko ajan ylös. Kipeää tekee, jos et omista omaa asuntoa, mutta mitäs sitä sanotaan tyhmästä päästä.

Tässä kuvassa hintojen noususta on otettu vieläpä inflaatio pois, eli nimellishinnoissa nousu on vieläkin suurempaa. https://findikaattori.fi/fi/92

Rahantuloa ei voi estää eikä rahanmenoa, jos asuu vuokralla.

12

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se oo tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa. Mikäs siellä PK seudulla on niin ihmeellistä? Loputtomat tietyöt ja kauppakeskuksissa hilluvat partalapset? Joka helvetin kadulla lojuvat kertakäyttöiset sähkölaudat?

    • Anonyymi

      On mielenkiitoista seurata miten asuntojen hinnat muodostuvat.
      Ja se mistä hinta muodostuu.
      Lähes arvoton maapohjan hinta moninkertaistuu kaavoituksen johdosta.
      Eli ennen kaavaa maan hinta käytännössä arvoton tai hyvin matala.
      Kaavoitus esim. kerrostalo- tai liiketontiksi nostaa arvon pilviin. Vaikka samasta mullasta ja hiekasta kyse.
      Tämä näkyy erityisesti kasvukeskuksissa. Helsingissä on vaikeaa löytää yli 2000m2 omakotitonttia alle 500.000eurolla (oikotie). Kun jo 100km päässä löytyy 5400m2 tontteja 100 eurolla (etuovi) !!!
      Oman talon rakentaminen maksaa halvimmillaan 1200euroa/m2, riippuen oman työn osuudesta.
      Esimerkki hintapoikkeamasta:
      Halpa vaihtoehto
      100m2 talo maksaa siis 120.000euroa tontti 100 euroa = 120.100euroa.
      Kallis vaihtoehto
      100m2 talo teetettynä esim. Helsinkiin, jossa soveliasta perustus- tai rakennusmaata ei juuri ole. Pelkät perustuskulut useimmiten on 100-200.000euroa.
      Tontti 500.000euroa.
      Talon rakennuttaminen Helsingissä n. 3000e/m2 = 300.000euroa.
      Kokonaiskulut Helsingissä yhteensä: 700-1 000.000euroa.
      Ero: 600-900.000euroa.
      Se mihin käyttää tuon eron suuruisen summan voi jokainen itse miettiä. Jos haluaa käyttää tai olla käyttämättä.
      Toki tuo millin sijoitus on arvokkaampi myös tulevaisuudessa kuin 120te:n sijoitus, se on selvää.
      Mutta jos on tuo 120te:n talo ja loppuosa käyttämättömistä 600-900.000 euron varoista "säästössä", voi miettiä mitä muuta tuolla rahalla voisi tehdä tai saada aikaan. Tai olla käyttämättä jolloin 120te:n kohde on velaton melko pian. Millin velkoja makselee kuitenkin jonkin aikaa ja kokonaiskustannukset millille ovatkin sitten jo 1,5 miljoonaa?
      Vaikka olisi Helsingissä töissä, tulisi matkaajalle ja kilometreille kiva hyvitys jos sillä saavuttaa mijoonan -puolentoista säästöt. Ja saahantömatkoista vielä verohyvityksen 0,25euroa /km mikä ei ole pieni asia.

      • Anonyymi

        Ai että 100km päässä hässinkistä saa tonttimaata alta 200€ hehtaari, ja siis vielä sellaista tonttimaata johon on rakennusoikeus. No ei saa sinne päinkään tuolla hinnalla. Pelkästä pellosta makasetaan jotain kymppitonni hehtaarilta. Ja tyhjäksi hakatusta metsäpohjasta pienellä taimikolla ilman rakennusoikeutta joutuu siitäkin maksamaan ainakin yli 2000/ha.
        200€ha tarkoittaa että 100ha pläntin saisi 20000 eurolla, pläntin jolla vielä rakennusoikeuttakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai että 100km päässä hässinkistä saa tonttimaata alta 200€ hehtaari, ja siis vielä sellaista tonttimaata johon on rakennusoikeus. No ei saa sinne päinkään tuolla hinnalla. Pelkästä pellosta makasetaan jotain kymppitonni hehtaarilta. Ja tyhjäksi hakatusta metsäpohjasta pienellä taimikolla ilman rakennusoikeutta joutuu siitäkin maksamaan ainakin yli 2000/ha.
        200€ha tarkoittaa että 100ha pläntin saisi 20000 eurolla, pläntin jolla vielä rakennusoikeuttakin.

        Kiinnostuin keskustelusta ja katsoin netistä hakusanalla 100euron tontti.
        Löytyi tällainen linkki jossa tontti 100euroa ja suurin niistä tosiaan 5450m2:

        https://www.forssa.fi/asuminen-ja-ymparisto/asuminen/tontit/

        Kun katsoo netin kautta, löytyy paljon muitakin alueit n. 100km säteellä Helsingistä jossa tontteja saa 100e-5000e haarukassa.


    • Anonyymi

      Ei ole väliä vaikka asunnot maksaisi 20 000 euroa neliöltä.
      Ihan sama.
      Jos joku haluaa maksaa niin saa maksaa. Ei ole multa pois.
      Kun hinta lähentelee 30.000 euroa / m2 niin voi teitysti olla että ostajia on hiukan vähemmin.
      Markkinavoimat säätelee asuntojen hinnat.
      Jos kukaan ei osta asuntoa yli 3000euroa / m2, niin asuntojen hinnat ovat alle sen.
      Nyt kun ihmiset ovat valmiita maksamaan asunnoista moninkertaisen hinnan sen todelliseen arvoon nähden, hinnat tietysti pysyvät korkeina ja nousevat.
      Maksaahan moni 200.000euroa jostain mersusta, minkä valmistaminen maksaa vain 20.000euroa. Muu on sitten markkinoiden luomaa ilmaa ja siitä aika moni on valmis maksamaan vaikka 2000 euron fordillakin pääsee eteenpäin.

      • Anonyymi

        Verottaja sitä ilmaa autojen hintoihin pumppaa, niin kuin se pumppaa ilmaa asuntojen hintoihinkin. Jos ilman veroja mentäisiin ja markkinat saisivat vapaasti määrittää näiden hinnat, eikä siis myöskään mitään monopolistisia rakenteita olisi rakentajilla eikä varsinkaan heidän palkansaajillaan eikä byrokratiaakaan niin paljon olisi, niin asuntojen ja autojen hinnat olisivat ehkä jotain neljännes jos sitäkään siitä mitä ne nyt maksavat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Verottaja sitä ilmaa autojen hintoihin pumppaa, niin kuin se pumppaa ilmaa asuntojen hintoihinkin. Jos ilman veroja mentäisiin ja markkinat saisivat vapaasti määrittää näiden hinnat, eikä siis myöskään mitään monopolistisia rakenteita olisi rakentajilla eikä varsinkaan heidän palkansaajillaan eikä byrokratiaakaan niin paljon olisi, niin asuntojen ja autojen hinnat olisivat ehkä jotain neljännes jos sitäkään siitä mitä ne nyt maksavat.

        Sossu sitä ilmaa hintoihin pumppaa. Minimivuokra = sossun luukulta saatavan tuen enimmäismäärä. Tämän saa surkeimmastakin remonttipommista. Parempikuntoiset ja vapaiden markkinoiden hinnat sitten tästä ylöspäin.

        Jo monta vuotta on rakennettu lähes yksinomaan yksiötä ja pientä kaksiota lähinnä sijoittajien tarpeisiin. Varma tuotto, koska sossu maksaa. Sossu maksaa, koska tulijoita piisaa, koska sossu tarjoaa kämpän valtakunna kalleimmilta alueilta. Kiinnosti opiskelu tai ei. Kiinnosti työnteko tai ei. Joten miksi vaivautua, koska sossu maksaa ja kaikki hyötyy?

        Kaikki, paitsi lystin rahoittavat veronmaksajat.


    • Anonyymi

      Muistakaa siellä kasarmilla että parvekegrillaus on ankarasti kiellettyä.

      OK-Kingi

    • Anonyymi

      Katkeraa kommenttia satelee savimajoista. Eikö grillaus nyt maistu?

      • Anonyymi

        Suomalainen rakennustapa ei ole kovin häppöistä nyt. Lähinnä ketakäyttö roinoo halpatyövoimalla teettettynä ajan henkeen.


    • Anonyymi

      Tämä tulee vaan jatkumaan. Jotkut tuulipuvut eivät käsitä, että alueiden erot ovat tulleet jäädäkseen.

      • Anonyymi

        Ja sä tuulipuku et käsitä että KORONAROMMI ON TÄÄLLÄ!!!

        -75% kättelyssä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      117
      4543
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3767
    3. 208
      3065
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      77
      2892
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2757
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      96
      1492
    7. 60
      1276
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1111
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      121
      1020
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      61
      1016
    Aihe