Taaskin kerra juurikin perjantaina Hämeelinna kaupungissa sähköt poikki ainakin meidän suunnalta , Ei noi pullat uunissa valmistu ja mitenkää , viimeksi kun kävi näin yhtiö ilmoitti että kärsi nahoissasi, nyt tulossa vieraita kylään huomenna ja valmistelut menossa ja isosti ruokaa 25 henkilölle teemme, ja maksaajaahan ei tietysti löydy kun kysytään jos ruoka ei valmistu tai , tekemämme ruuat vieraillemmme meni nyt sitten ei valmistustilaan syvältä ja valmistus keskeytynyt että näin meidän kaupungissa miten muualla kantahämeessä on tehty ko asian suhteen.Iso harmitus kun 25 hengen ruoka ei heille tule valmistumaan kun sähköt ovat poissa
Sähkökatkot Hämeenlinna
Anonyymi
18407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kauheeeeeta että sähköt pois eikä saa ruokaa. Onneksi otit tänne suolipalstalle yhteyttä niin asia korjaantuu.
Sinä joka et ole kartalla ja osaa älä kommento, ilmoitin vai että näin meillä hml hatutta että tekemämme ruoka jää tekemättä ehkä, meillä sähköt KAUPUNGIN alueella on poissa ollut klo 18:15 alkaen ja todellakin 25 henkilön tarjoilut huomiselle vaarassa peruuntua yksityinen henkilö olen
Tilaa niille pitsa.
Mitä täällä nariset sähkökatkoista. Olisikohan oikea paikka tähän narinaan verkkoyhtiö. Olisikohan mahdollista että katko johtuu jostakin huoltotoimenpiteestä. Tästä asiasta olisi tullut ilmoitus. Ehkä tämä ilmoitus on lähetetetty vain lukutaitoisille.
Hei, onnistuisiko ruuan valmistus nestemäisellä polttoaineella ja sisäkäyttöön sopivalla liedellä? Olen jo puolitoista vuotta valmistanut ruuan ilman sähköä.
Meillä oli helmikuussa kiinteistö Hämeenlinnassa kolme viikkoa pois sähköistä ja todettiin varajärjestelyjen riittävän - kovilla pakkasilla olisi tehnyt tiukkaa.
Kannattaa luoda energialle varajärjestelyjä mikäli vain mahdollista.
Kannattaa maksaa sähkölasku niin ei tule niitä kolmen viikon katkoja.
Sähkölaskuja ja sähköveroja voi ja kannattaa ryhtyä välttelemään. Kuvan voltit tulevat suoraan auringosta tälläkin hetkellä ikkunaan asennettujen aurinkopaneelien kautta: https://tinyurl.com/vh2nc27
Tekemistä riittää. Omat energiat sopivat parhaiten tekemään tottuneille.
Entäs kilowattitunnit, ei pelkällä jännitteellä paljon juhlita.
Tänäänkin niin harmaata, ettei paljon voi tuottaa.
Miksi sä yritä valehdella että hellan tai uunin saa toimimaan pattereilla?
> Tänäänkin niin harmaata, ettei paljon voi tuottaa.
Kuvassa näkyvällä latauksella pöytälamppu on päällä koko pimeän ajan illasta aamuun. Lamppu on palanut koko talven läpi paitsi päiväaikaan olen sammuttanut.
Valaistuksella on hyvä aloittaa - sähkökatkon sattuessa on mukavaa kun on valoa.
Yksi huima pöytälamppu...
> Yksi huima pöytälamppu...
Kuvassaolevalla kapasiteetilla, joka on 0.6 neliömetriä aurinkopaneelia. Sähkökatkon aikana ei tarvitse miettiä lamppuun paristoja.
Monta tuntia akut kestää?
Illasta aamuun. Päivän paisteesta riippuu se kuinka paljon on sähköä käytössä illan ja yön aikana. Vähintään aina lampun verran, joka on toiminut koko talven läpi.
Kesäkaudella sähköä saa sen verran runsaasti, että sille täytyy kehittää kulutusta. Osa sähköstä saadaan menemään veden lämmittämiseen. Lämmitysvastuksen kautta puretaan kesällä akun ylijännite iltapäivän muutaman tunnin suoran paisteen aikana.
Aina pätkii sähköt paska Hämeessä ja laskua pukkaa??? Forsale!
Olet aika herkkä kiivastumaan. Oletko harkinnut terapiaa?
Forsale kirjoitetaan erikseen.
Muuta böndeltä taajamaan