TV on uusi Philips 55OLED854/12 ja kovalevy on myös uusi Transcend 250Gt. Levy on alustettu ja TV näyttää kaiken olevan OK.
Katsottavan kanavan tallennus tuntuu onnistuvan, eli sitä pystyy katsomaan myös levyltä. Mutta: Ajastettu tallennus ei pelitä. Ajastus onnistuu helposti suoraan ohjelmavalikosta painamalla REC-nappi ja ohjelma yleensä myös tallentuu levylle (näkyy esim "ohjelma 120min") Kun yritän toistaa ohjelman, levyn lukeminen loppuu parin sekunnin yrittämisen jälkeen ja vain rinkula-animaatio jää pyörimään.
Toisinaan tallennuksen lopputulos on "Tallennettu 0 sek", ja lopputulos myös siis täysnolla.
TV ostettu Veikon Koneen verkkokaupasta ja sen tuotetuki tuntuu olevan aivan nolla. Kovalevy ostettu Veikon Koneen myymälästä ja sitä on siellä kokeiltu ja heidän mukaansa kaikki toimii normisti, tietenkin.
Mikä hiivatin noituus tuohon keksintöön on iskenyt?
Tallennetut TV-ohjelmat eivät näy kovalevyltä
4
1653
Vastaukset 4
- Anonyymi
Kovin pienen levyn olet valinnut, sillä ohjekirja sanoo: Tallenna - Lähetyksen keskeyttämiseen ja tallentamiseen tarvitaan vähintään 250 Gt levytilaa. Oman vanhan Sonyn ainoa tallentava USB on merkitty HDD-tunnuksella, sillä se antaa ulkoiselle levylle riittävästi virtaa. Muut USB:t ovat kuvien ja videoiden katseluun. Kokeile USB-liitintä, jossa virtaa luvataan olevan tarjolla 900 mA.
Olethan alustanut USB-levyn TV:n valikoiden kautta. TV tyhjentää levyn ja alustaa sen sellaiseksi, ettei sen sisältöä pääse katsomaan muilla laitteilla (= kopiosuojaus). Kun sitten joskus otat USB-levyn käyttöön, niin se on joko tyhjennettävä tv:n menun kautta tai formatoitava PC:llä.
https://www.download.p4c.philips.com/files/5/55oled854_12/55oled854_12_dfu_fin.pdf sivulla 32 alkaa tarkemmat ohjeet. Ohjeet löytyvät myös TV:n sisäisestä menusta ehkä helpommassa muodossa...Kiitos asiallisesta kommentista. Toi 250Gt ohjeen mukaan on riittävä nimenomaan ohjelmien tallennukseen. "Ajansiirtoon" riittäisi paljon pienempikin levy. TV:n "alusta"- toiminnolla on levy formatoitu - moneen kertaakin jo. ...ja molempia USB-porttejakin kokeiltu, siis myös 900mA työntävää.
Taitaa jäädä mysteeriksi mysteerien joukkoon...- Anonyymi
Rauski58 kirjoitti:
Kiitos asiallisesta kommentista. Toi 250Gt ohjeen mukaan on riittävä nimenomaan ohjelmien tallennukseen. "Ajansiirtoon" riittäisi paljon pienempikin levy. TV:n "alusta"- toiminnolla on levy formatoitu - moneen kertaakin jo. ...ja molempia USB-porttejakin kokeiltu, siis myös 900mA työntävää.
Taitaa jäädä mysteeriksi mysteerien joukkoon...Ne SSD- levyt vaikka muuten nopeita ovatkin, eivät ole mitään huippunopeita tallentajia.
Jos se tv-tallennus on pakko saada toimimaan itsellä ainakin omassa philipsissä ei toiminut kuin sellainen levykloonaaja- tavallinen hdd levy - yhdistelmä siitä tulee tietty vähän kolhonnäköinen laitos ...
- Anonyymi
Ilmeisesti olet hankkinut SSD-levyn tallennukseen? Itse olen Sonyn TV:n kanssa käyttänyt perinteisiä Buffalon teraisia USB3 levyjä ja ne toimivat ongelmitta. Kun vaan jostain löytyisi aikaa tallenteiden katseluun;)
Tallennuksen toimivuutta voit kokeilla USB muistitikulla, eli formatoit sen ja tallennat siihen jonkin ohjelmanpätkän. Jos se toimii, niin tuo SSD-levy ei toimi Philipsin kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1251294Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää253972Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️89969On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75787- 54764
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34682- 66677
- 46650
- 43601
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164590Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30587Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30585Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah184568Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus98525- 201494
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91458Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle17457Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27446- 34438
- 95438