Koiran käyttäytyminen

Itsellä on pari suurehkoa koiraa. Molemmat ovat kilttejä, mutta keskenään tuppaavat kaksi urosta tappelemaan. Kun koira menettää malttinsa tappelussa, siitä tulee peto. Olen saanut itsekin puremia, kun olen niitä yrittänyt saada irti toisistaan.
Koira on koira ja petoeläin. Netissä hirvittää nähdä pieni lapsi bullterrierin vieressä nukkumassa. Monilla koirilla on saalistusvietti, joka voi tulla jossain tilanteessa esille. Hyvin kasvatettu koira tuntee hierarkian: ensin on emäntä/isäntä, sitten lapsi ja viimeisenä koira. Alemmalla tasolla koira voi haastaa.
7278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kastraatio vähentää tappelunhalua useimmissa tapauksissa. Jos epäröi, kannattaa keskustella eläinlääkärin kanssa kemiallisesta kastraatiosta, jolloin nähdään, miten vaikuttaa.

Äänestä

Jos sinua hirvittää katsella edes kuvaa lapsesta ja koirasta, niin epävarmuutesi on käsin kosketeltavaa. Tämä näkyy tietysti myös siinä, että jopa omat elukkasi voivat mielestään sinusta välittämättä alkaa selvittelemään välejään. Näin ei todellakaan tapahtuisi, jos sinua kunnioitettaisi lauman johtajana.

Laumaansa tyytyväinen koira ei hyöki muiden laumanjäsenten päälle tai koe edes tarvetta nousta arvoasteikossa ylemmäs. Jos sinun koirilla tällaista kerran esiintyy, on lauman sisällä epätasapainoa ja epäluottamusta, mikä ei ole ihmekään, kun juttujasi luki. Anna siis vähintään toinen parempaan kotiin. Ei ole oikein stressata koiria päivittäin konflikteilla ja sen pelolla.

P.S. Brittiläisessä tutkimuksessa todettiin, ettei bullterrierien temperamentti eroa merkittävästi kultaisennoutajan temperamentista. Kannattaa siis rauhoittua, jotta verenpaineesi ja stressisi ei vie sinua ennenaikaiseen hautaan. Samasta syystä myöskin koiriesi stressin välttämiseksi on tosiaan syytä luopua vähintään toisesta.

Äänestä
  • Kommenttisi on ilkeilya. Ei voi syyttaa omistajaa, jos laumassa haetaan koirien keskeista arvojarjestysta. Se on yleista eika johdu omistajasta. Kummastakaan koirasta ei ole syyta luopua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kommenttisi on ilkeilya. Ei voi syyttaa omistajaa, jos laumassa haetaan koirien keskeista arvojarjestysta. Se on yleista eika johdu omistajasta. Kummastakaan koirasta ei ole syyta luopua.

    Vaativissa roduissa välienselvittely päättyy toisen koiran kuolemaan.Rotumääritelmässäkin lukee,ei siedä samaa sukupuolta.
    Useat eivät tosielämässä siedä edes toista sukupuolta.Siinä ei ole kyse omistajasta,vaan rodusta,ja käyttötarkoituksesta.

    Äänestä

  • Aika ilkea kirjoitus. Ei ole vika omistajassa kun koirat hakevat laumassa paikkaansa. Ei siihen kannata puuttua. Kun jarjestys koirien kesken loytyy, eivat enaa tappele. Kukin syo vuorollaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aika ilkea kirjoitus. Ei ole vika omistajassa kun koirat hakevat laumassa paikkaansa. Ei siihen kannata puuttua. Kun jarjestys koirien kesken loytyy, eivat enaa tappele. Kukin syo vuorollaan.

    Meillä vuosikymmeniä kaksi saksanpaimenkoiraa kerrallaan. Ikäväli oli noin 5vuotta. Koskaan ei mitään rähinää keskenään. Söivät noin metrin päässä toisistaan. Se joka söi nopeammin kupin tyhjäksi istuii ja odotti että toinenkin kerkiää. Sitten nuolivat toistensa kupit ja jos toiselta jäi ruokaa, sai toinen syödä.

    Vaanhempi oli selvästi johtaja. Ainoa "kisapaikka" oli meillä sänky jonka toisen puolen olin vallannut minä kirjani kanssa. Vanhemmalle kuului tyynypää. Joskus nuorempi oli sinne mennyt ja vanhempi joutui käyttämään kurinpitomenettelyä. Se tuli siihen sängynn viereen ja tuijotti intensiisivisesti nuorempaa.. Yleensä tämä riitti ja ne vaihtoivat paikkaa. Jos tuijotus ei heti tehonnut niin vanhempi otti askeleen taakse, tuijotti ja päästi pienen äänen. Se ei ollut ininää eikä murinaa vaan jonkun sortin puhahdus. Silloin viimeistään nuorempi ymmärsi että hää on väärällä paikalla.
    Ihania, kilttejä, joukossa yksi ylisuojeleva mutta hyvin pärjättiin.
    Ikävä on vieläkin mutta nyt iäkkäänä sakut on paikannut yksi pienikokoinen monirotu. Kiltti ja kiva tämäkin mutta ei ole tarkoituksenmukaistakaan verrata tätä saksanpaimenkoiraan.

    Äänestä

Vastuutonta ja typerää pitää koiria jotka eivät tule keskenään toimeen.Se ei ole koirien etu,vaan itsekästä omistajalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Itsellä on pari suurehkoa koiraa. Molemmat ovat kilttejä, mutta keskenään tuppaavat kaksi urosta tappelemaan. Kun koira menettää malttinsa tappelussa, siitä tulee peto. Olen saanut itsekin puremia, kun olen niitä yrittänyt saada irti toisistaan.
Koira on koira ja petoeläin. Netissä hirvittää nähdä pieni lapsi bullterrierin vieressä nukkumassa. Monilla koirilla on saalistusvietti, joka voi tulla jossain tilanteessa esille. Hyvin kasvatettu koira tuntee hierarkian: ensin on emäntä/isäntä, sitten lapsi ja viimeisenä koira. Alemmalla tasolla koira voi haastaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu