Jokohan Niskasen poika vaihtaa suksimerkin, toinen vaihtoehto ruveta reenaamaan paremmin. Tai hommata hevosia. Niskasen suoritukset tällä kaudella kovin kehnoja, rossarilla ehkä ois kannattanut pysyä. Tai vaihtaa kotimaisiin suksiin, saa taatusti tarpeeksi pareja - bonuksista en ossaa sanoa.
Lapin ukko
Lapin ukko
Vastaukset 10
Vanhimmat
Toinen suksipari ei toiminut. Lieneekö taas pyytänyt laittamaan maksimiluiston pidon kustannuksella, ja sitten sippasi lipsuvilla suksilla.
Mutta selitellä Iivo osaa aina.
sippas tai sippas, itse häviän Polsulle tuon kilometrillä, minkä Iivo vikalla 10 km, silti hiihdän keväthangilla äkkiä satasen lenkin
Saako niillä bonuspisteillä paljonkin kahvia vai miksi niihin kannattaa panostaa sijoituksen kustannuksella.
Yleensä venäläisillä on aina paskimmat sukset ja voitelu. Silloin kun homma toimii, ei muilla ole mahdollisuuksia.
Ymmärrän hyvin sen, että Iivo haluaa hyviä sijoituksia. Hänellä on niihin mahdollisuus, ja toisinaan hän onnistuukin. Iivo pystyy säätämään toimintaansa tarpeen mukaisesti. Kollenin 50 km olisi tietenkin ollut kiva voittaa, mutta siihen hän ei pystynyt.
Marmattajat pysyvät vaiti voiton hetkellä ja heräävät tappion tullessa. Heille Iivo suo onnen hetkiä selvästi useammin kuin kannattajilleen. Kannattajien onnen hetket kestävät kuitenkin pidempään.
Kukin taaplaa tavallaan, niin Lapin ukko kuin Iivokin. Iivolta odotan menestystä vielä tulevina talvina. Lapin ukosta en tiedä.
En koe kuuluvani ns marmattajiin enkä tulevaisuudettomiin kommentoijiin. Olen seurannut hiihtoa varsin läheltä 70-luvun puolesta välistä alkaen. Yritin vain tuoda esille sitä, että suksimerkin vaihto ei tuo sitä menestystä vaan muut seikat ratkaisevat. Esim suksen valinta epämääräisissä kelioloissa on Niskasen pojalta epäonnistunut tällä kaudella. Samoin huolto on joskus törmäillyt. Suksen valinta on urheilijan oma päätös, merkin vaihto tietysti lisää epävarmuutta tietyn kapulan toimintaan tietyssä kelissä.
Eli tuttu merkki olisi ehkä ollut turvallisempi, ehkä.
Lapin ukko
Syy suksimerkin vaihtoon taisi olla se ettei hän ollut tyytyväinen Rossareihin. Kuluvalla kaudella ei ollut arvokisoja, joten nyt oli oiva tilaisuus vaihtaa ja tutustua uuteen merkkiin. Tämä oli oppivuosi tulevia arvokisoja varten, joten nyt saatiin hyvää tietoa mikä toimii ja mikä ei.
Suksista onnistuminen ei ole kiini , valinnan varaa on voideltuna . Merkkihän ei vie hiihtäjää .
Vai kehnoja! On kokonaiscupissa viides ja distanssicupissa kolmas.