Nykyiset soka ovat löysiä alumiinisokkia, irtoavat helposti varsinkin perälevykäytössä. Kaipaisin oikein raudasta tehtyjä sellaisia kunnollisia, jota ennen vanhaan käytettiin työkoneisssa, milaisia sokkia käytätte, nykyisin saa aina ostaa uusia kun vielä löystyvät ennenaikaisesti käytössä, holkkien käyttö parantaa asiaa hieman ei pääse liikkumaan sokka kiinnityksessä niin paljoa. Pikakiinnikkeissä on ihan hyvät jämerät sokat.
Vastaukset 10
- Anonyymi
Onhan niiden laatu EU aikana heikentyt jonkin verran...hinta kyllä on kohonnut.
- Anonyymi
Ostin aikoinaan ison krämpin varalle. Ne onkin oikein kunnon napakoita sokkia, ei vanhus harmajapää saa auki sokkaa hyppysissään. Oli niitä ennenkin sellaisia veteliä myynnissä, mutta lopuksi löytyi kunnon rengassokat. Kokeilemalla sitä laatua löytyi.
- Anonyymi
IKH:n myymät sokat olivat surkeita, ainakin ne mitä käsiini sain, kysyin onko parempia, ei ollut.
- Anonyymi
Nuo edellämainitsemat sokat olivat juuri IKH:lta. Taisi olla -90 luvulla ostettuja. Ostin, kun kokeiltuani olivat niin napakoita, eikä niitä sitten ole kauheasti tippunutkaan. Mutta huonojakin sieltä on saanut ja varmaan saa tänäkin päivänä.
- Anonyymi
Perälevyyn voi laittaa pultin ja lukkomutterin, jos sitä ei tarvii ottaa kesken talven pois. Rautaa voi vääntyä pahasti, jos pääsee tappi irtoamaan toiseltapuolen, tienpäällä muutenkin pirullinen tilanne.
- Anonyymi
Pulttia on käytetty, kun on pitänyt olla tosi varma...sokat ei vain pysyneet paikoillaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pulttia on käytetty, kun on pitänyt olla tosi varma...sokat ei vain pysyneet paikoillaan
Laadukas sokkakin on epävarma, jos se on sellaisessa paikassa, jossa se voi ottaa osumaa esimerkiksi jäisestä lumikököstä.
- Anonyymi
Kunnollinen sokka maksaa melkein 5 eur/kpl, tilaamalla saa verkkokaupasta, pussissa olevilla ei tee juuri mitään, muuta kuin harrastekäytössä.
- Anonyymi
Kyllä sokka kuuluu olla ketjulla kiinni vetovarressa. Kun ketjut ehjiä, niin sokat pysyy joukossa. Vain aniharvoin ovat irronneet työkoneen kanssa, kun sivurajoittimetkin kunnossa.
- Anonyymi
Sokka pitää on kunnon seostettua terästä.
Ikh varmasti ostaa kiinasta ja sokat seostamatonta pehmeää ainetta, Ei sellaisia pidä mennä ostamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.812506Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt422116Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.28965- 32867
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154788Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58650Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6538- 21505
Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78501- 33492